Aký je presný názov vašej pracovnej pozície? Čo je náplňou vašej práce? Ako by ste opísali svoj bežný pracovný deň?

Pracujem ako systémový architekt na oddelení vývoja v spoločnosti ZF Slovakia. Mojou hlavnou úlohou je analyzovať rôzne zákaznícke požiadavky projektov a vytvoriť z nich vhodnú systémovú architektúru, ktorá spĺňa potreby zákazníka. Počas tvorby je nutné postupovať podľa najnovších pravidiel a metodológií (resp. noriem). Bežný pracovný deň by sa dal rozdeliť na tri rôzne oblasti. Primárnou oblasťou, ktorej sa venujem, je analýza požiadaviek v konkrétnej technickej oblasti. Tu sa hlavne zaoberám identifikáciou a formuláciou technických požiadaviek zameraných na hardvér aj softvér zároveň, pretože všetko spolu z hľadiska funkcionality systému nejakým spôsobom súvisí. Ďalšou oblasťou je komunikácia s ostatnými vývojovými tímami, kde spoločne riešime technické výzvy a upravujeme niektoré požiadavky tak, aby bolo možné daný projekt realizovať. Poslednou oblasťou je tvorba samotného návrhu systémovej architektúry. Samotný návrh totiž musí byť dostatočné robustný a škálovateľný pre prípad, že sa zákazník rozhodne o rozšírenie alebo zmenu funkcionality.

Aké technické zručnosti a vedomosti sú kľúčové pre túto pozíciu?

Medzi tie najkľúčovejšie zručnosti by som zaradil dobré technické myslenie, komunikáciu v anglickom jazyku a v neposlednom rade aj myslenie v súvislostiach. Ku kľúčovým vedomostiam by pre zmenu mali patriť základné vedomosti z oblastí elektrotechniky, mechaniky, systémového inžinierstva a tak trochu aj programovania. Takže, ak by som to zhrnul, je nutné mať všeobecný technický prehľad a nebáť sa technologických výziev.

Ktoré momenty vo svojej práci považujete za najväčší úspech? A naopak, s akými výzvami sa pri práci stretávate?

Medzi také momenty jednoznačne patrí, keď sa podarí splniť všetky stanovené ciele a posunúť tak projekt do ďalšej vývojovej fázy. Samozrejme, sem určite patrí aj ukončenie projektu samotného, ale keďže častokrát ide o dlhodobé projekty, tak tento moment som ešte nezažil. A čo sa týka výziev? Keď sa nad tým zamyslím, tak medzi výzvy určite patrí zmena v zákazníckych požiadavkách. Ak sa tak stane, je nutné znova vykonať kompletnú analýzu a preskúmať všetky možné dopady na samotný systém. Niekedy sa stane, že aj malá zmena v požiadavke na strane zákazníka vo výsledku spôsobí veľkú zmenu funkcionality v projekte ako takom.

Ako sa snažíte rozvíjať svoje profesionálne zručnosti v rámci tejto pozície? Máte možnosť prinášať inovácie a prejavovať svoju kreativitu vo svojej oblasti?

Povedal by som, že moja práca je z veľkej časti neustále štúdium. Aktívne sa zapájam do kurzov a školení zameraných na aktuálne technologické trendy, softvérové nástroje a postupy v oblasti systémovej architektúry a systémového inžinierstva. Taktiež sa snažím podieľať na diskusiách a výmenách názorov s kolegami a odborníkmi v oblasti, čo mi umožňuje získať nové perspektívy a učiť sa od ostatných. Súčasťou je určite aj rozvoj mäkkých zručností (soft skills). Keďže podstatná časť mojej práce je založená na komunikácii, je potrebné rozvíjať aj túto stránku. Najlepším tréningom pre túto oblasť je podľa mňa práve pravidelná tímová spolupráca.

Z hľadiska inovácií sa do procesu vývoja snažím priniesť inú perspektívu a schopnosť hľadať nové a inovatívne spôsoby riešenia. Občas sa stáva, že napísať zo všeobecnej požiadavky nejaké technické špecifikácie vyžaduje do istej miery určitú dávku kreativity. Taktiež vyvíjam úsilie podieľať sa na zlepšovaní existujúcich procesov a postupov v rámci organizácie, pričom sa snažím nájsť efektívnejšie a inovatívnejšie spôsoby práce.

Ako sa technologické inovácie premietajú do vášho pracovného prostredia?

Pre mňa ako systémového architekta majú technologické inovácie významný vplyv na moje pracovné prostredie. Nové technológie a prístupy k architektúre mi umožňujú vytvárať flexibilnejšie a modulárnejšie systémy, ktoré sú lepšie prispôsobené rastúcim požiadavkám a zmenám v rámci projektu. Dôležitou inováciou sú aj vylepšenia v oblasti udržateľnosti a energetickej efektívnosti. To umožňuje vytvárať systémy, ktoré sú nielen výkonné, ale aj šetrnejšie k životnému prostrediu. V neposlednom rade tieto inovácie často zvyšujú rýchlosť vývoja. S rastúcou efektivitou a výkonnosťou technologických nástrojov môžeme rýchlejšie implementovať nové funkcie a zlepšenia.

Čo by ste poradili mladým ľuďom, ktorí uvažujú o kariére v oblasti STEM?

Pri kariére v oblasti STEM by som odporúčal hlavne sledovať svoje záujmy. Je dobré preskúmať rôzne oblasti STEM a zistiť, ktoré z nich sú pre vás najviac zaujímavé a podľa toho si následne zvoliť vhodné vzdelanie. Ďalším dôležitým faktorom je snažiť sa nadobudnuté vedomosti čím skôr uplatniť v praxi. Na záver by som chcel všetkým mladým ľuďom, uvažujúcim o kariére v tejto oblasti, zaželať veľa šťastia a úspechov.