Aký je presný názov vašej pracovnej pozície? Čo je náplňou vašej práce? Ako by ste opísali svoj bežný pracovný deň?

Pracujem na pozícii elektroprojektanta so zameraním na programovanie PLC. Je ťažké opísať môj bežný pracovný deň, nakoľko žiaden nie je taký ako ten predchádzajúci. Zvyčajne sa na začiatku pracovného času venujeme otvoreným bodom zo servisov, výroby, prípadne otázkam zo strany kolegov. Následne riešim pridelené úlohy a ku koncu pracovného dňa kontrolujem kolegu na juniorskej pozícii, ktorý mi je pridelený v rámci tréningu nových kolegov. O stereotype sa nedá hovoriť, rozmanitosť jednotlivých projektov a úloh je veľká, každý deň prináša nové výzvy.

Aké technické zručnosti a vedomosti sú kľúčové pre túto pozíciu?

Kľúčová je elektrotechnická spôsobilosť, technické myslenie, znalosť princípov návrhu elektrických distribučných sietí, funkcie priemyselných strojov a zariadení, schopnosť orientovať sa v technických výkresoch a potrebných technických normách, pripadne štandardoch konkrétnych zákazníkov. Samozrejmosťou je tiež znalosť projekčného softvéru pre plánovanie, momentálne je najviac rozšíreným programom EPLAN.

Ktoré momenty vo svojej práci považujete za najväčší úspech? A naopak, s akými výzvami sa pri práci stretávate?

Najúspešnejšie momenty sú vždy tie, keď máme pri navrhnutých zariadeniach nainštalovaných u zákazníka pozitívnu spätnú väzbu vrátane tej, že moje návrhy elektrickej dokumentácie zefektívnili výrobný proces zariadenia, pripadne jeho následnú údržbu.

Každodenná výzva je nájsť ten správny pomer medzi dokončením danej dokumentácie v čo najvyššej kvalite, no stále v rozumnom časovom horizonte.

Ako sa snažíte rozvíjať svoje profesionálne zručnosti v rámci tejto pozície? Máte možnosť prinášať inovácie a prejavovať kreativitu?

Je veľmi dôležité neustále držať krok s aktuálnymi trendmi a novinkami na poli jednotlivých komponentov používaných v priemysle, s cieľom technologického pokroku vlastných strojov a zariadení, ako aj vo svete softvérových riešení využívaných pri samotnom projektovaní. V rámci mojej pozície je nevyhnutné byť kreatívny, nakoľko komplexnosť navrhovaných riešení to priam vyžaduje. V rámci každej jednej projektovej dokumentácie sa nájdu výzvy vyžadujúce kreatívny a inovatívny prístup.

Ako sa technologické inovácie premietajú do vášho pracovného prostredia?

V rámci konkurenčného boja v každom priemysle je nevyhnutné držať krok s inováciami a vždy sa snažiť implementovať najnovšie prvky do vlastných strojov a zariadení. Preto neustále sledujeme novinky na trhu a premýšľame o tom, ako by nám mohli pomôcť vylepšiť alebo zjednodušiť aktuálne riešenie danej problematiky. Technologické inovácie používaných zariadení aj softvérových nástrojov mnohokrát prinášajú mnoho výhod, napríklad zjednodušenie technického riešenia, prípadne samotného návrhu zariadení, a zvyšujú efektivitu práce, je teda v našom záujme čím skôr ich aplikovať do praxe.

Čo by ste poradili mladým ľuďom, ktorí uvažujú o kariére v oblasti STEM?

Určite odporúčam už počas štúdia vyhľadať odbornú stáž, prax, prípadne brigádu v etablovaných firmách v danom technickom smere a tak čím skôr získať hodnotné reálne skúsenosti z praxe v danom odvetví. To im následne pomôže doplniť ich teoretické vzdelávanie a vytvoriť ucelenejší pohlaď na riešenú problematiku v budúcnosti.