Môžete sa, prosím, na úvod trochu bližšie predstaviť a priblížiť nám, čomu sa momentálne vo svoje práci venujete?
Som profesorkou v odbore mechatronika na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU (Ústav automobilovej mechatroniky), kde sa dlhodobo venujem metódam automatického riadenia. Zameriavam sa na robustné riadenie dynamických systémov, teda systémov, ktorých vstupy a výstupy sa menia v čase. Zjednodušene povedané, cieľom robustného riadenia je zabezpečiť, aby sledované veličiny nadobúdali želané hodnoty aj pri pôsobení neurčitostí. Napríklad v systéme magnetickej levitácie ide o polohovanie levitujúceho objektu vo vzduchovej medzere, v prípade autonómneho vozidla sledovanie predpísanej trajektórie a podobne.
Čo vo vás vyvolalo záujem o vedu a techniku? Môžete opísať moment, keď ste si uvedomili, že toto je oblasť, ktorej by ste sa chceli venovať? A naopak, boli vo vašom živote momenty, kedy ste premýšľali aj nad inou profesiou?
Vždy ma bavila matematika, iste aj vďaka výborným učiteľom, ktorí nás vtiahli do dobrodružstva myslenia a logickej výstavby poznatkov. Matematike stačilo rozumieť, prakticky nič sa nebolo treba „drviť“ naspamäť. Zároveň ma fascinovali „kutilské“ aktivity môjho staršieho brata, ktorý si staval rozmanité elektrotechnické hračky, vtedy ešte zo základných súčiastok bez integrovaných obvodov. Veľmi ma lákalo aj učiteľské povolanie. Napokon som si vybrala na vtedajšej Elektrotechnickej fakulte SVŠT odbor automatizované systémy riadenia, ktorý mal najviac matematiky a zdal sa mi zaujímavý so širokými možnosťami uplatnenia. Urobila som si aj doplnkové pedagogické vzdelanie na výučbu odborných predmetov na stredných školách. Pôsobenie v akademickom prostredí mi vyhovuje, napriek rozmanitým úskaliam veľmi oceňujem akademickú slobodu bádania, ako aj možnosť práce so študentmi, čo splnilo moje učiteľské túžby.
Čo bolo pre vás ako ženu najvýznamnejšou prekážkou vo vašej kariére? Stretli ste sa vo svojej kariére s rodovými prekážkami?
Nenazvala by som svoju rodinu a štyri deti prekážkou, ale posunutím kariéry a jej zaradením na patričné miesto v životnej hierarchii. Veľmi dôležitá bola podpora mojich kolegov, profesorov, vedúcich pracoviska, školiteľa a vedeckého mentora, prof. Veselého. Aj počas materskej dovolenky mi umožnili kontakt s pracoviskom, účasť na riešení drobných vedeckých problémov, neskôr čiastočný úväzok a flexibilitu v organizácii práce. Vnímala som, že so mnou počítajú aj naďalej. Kľúčová bola pre mňa podpora manžela, mojej mamy aj širšej rodiny. Rodové prekážky som neregistrovala, i keď som dodatočne pochopila niektoré situácie, kde som sa implicitne stretla s predstavou niektorých členov akademického prostredia, že žena zrejme nemá kapacitu a odvahu na vlastný názor, ale reprodukuje názory vyššie postavených mužov.
Čo by ste poradili ženám, ktoré sa zaujímajú o vedu a techniku? Aké praktické skúsenosti by mali mať? Aké technické zručnosti by si mali osvojiť?
V prvom rade by som zahodila všetky predstavy, ktoré ešte v niektorých hlavách pretrvávajú, že technika nie je pre ženy vhodná. Myslím si, že dôležité je hľadať oblasť, ktorá človeka baví a nevzdať sa, keď sú tam aj rôzne prekážky a treba sa učiť možno aj náročné veci. To platí nielen pre ženy, ale aj pre mužov. Úprimne poviem, že sa mi neodpovedá ľahko na túto otázku, lebo som nikdy neuvažovala spôsobom, že mi niečo nejde, lebo som žena. Neviem ani poradiť ohľadom praktických skúseností, skôr by som povedala, že treba rozvíjať logické myslenie a nedať sa odradiť od matematiky a fyziky, ani keď nemáme dobrého učiteľa. Treba hľadať možnosti, ako rozvíjať svoje záujmy (stredoškolská odborná činnosť, krúžky). Existuje množstvo internetových materiálov a fór, kde sa dá dozvedieť veľa zaujímavostí z vedy a techniky aj odborne náležitým spôsobom. Viaceré naše absolventky sa výborne uplatnili v technickej praxi, majú zaujímavú prácu a veľmi sa im darí. Problém je, že všeobecný záujem našej mládeže o techniku je prekvapivo nízky, to je však na širšiu diskusiu.
Ako sa podľa vás zmení veda a technika v nasledujúcom desaťročí?
Nuž, to je veľmi ťažké predvídať, vývoj ide veľmi rýchlo dopredu. Aby sme to zvládli, pokladám za kľúčové kvalitné vzdelanie, ktoré nestavia len na osvedčených receptoch, ale rozvíja analytické a logické myslenie, schopnosť vyhľadávať a triediť informácie, formulovať problémy, hľadať a nachádzať ich riešenie, orientovať sa vo svete poznatkov a technológií. Toto za nás umelá inteligencia neurobí.