Slovensko a rovnako aj Česká republika má jedno z najvyšších pokrytí robotikou. Je tu priestor pre kolaboratívnu robotiku?
Z pohľadu segmentov na trhu priestor je. Tradičná robotika je silno zakorenená hlavne v automobilovom a elektrotechnickom priemysle. Týka sa to skôr veľkých firiem a tradičných priemyselných robotov. Spoločnosť Universal Robots bola založená v roku 2005 a už v roku 2008 sme prišli s prvým kolaboratívnym robotom na svete. Kolaboratívne roboty sú nová kategória robotov, s odlišným konceptom nasadenia ako tradičné priemyselné roboty. Potenciál trhu nepredstavujú len veľké priemyselné podniky, ale aj malé a stredné podniky. Toto dostupné riešenie prináša benefity v prípadoch, keď si firmy nemohli dovoliť robotické riešenie z dôvodu finančnej náročnosti, či zložitosti ovládania. Hovoríme, že trh je v podstate neobmedzený, pretože máme riešenia pre všetky priemyselné odvetvia, pre všetky veľkosti firiem a prakticky pre všetky možné aplikácie. Naše kolaboratívne roboty pracujú nielen v obrovských firmách, ale aj v malých podnikoch s jedným zamestnancom. Sme v období veľkej zmeny trhu s robotikou a jeho rozvoja. Pre nás predstavujú malé a stredné priemyselné podniky kľúčový segment. Dôkazom je aj to, že Universal Robots od roku 2008 celosvetovo svoje tržby a profit zdvojnásobuje.
Vášho prvého robota ste nasadili v dánskej spoločnosti ešte v roku 2008. Cítite teda konkurenčnú výhodu?
Sme jednotkou na trhu v oblasti kolaboratívnych robotov a máme viac než 50-percentný podiel na trhu. Keď sa pozriete na čísla, hovoria jasne. Minimálne do roku 2020 chceme tento pomer udržať. Ešte prednedávnom nebol trh rozdelený na priemyselné a kolaboratívne roboty, čiže nebolo jednoduché presne vyhodnotiť pomery na trhu. Teraz som čítal štúdiu spoločnosti MarketsandMarkets, v ktorej sa odhaduje trh kolaboratívnych robotov na 120 miliónov dolárov v roku 2016 a v roku 2020 by mala hodnota stúpnuť na 3 miliardy dolárov. Výsledky tejto štúdie teda potvrdzujú vyššie uvedené čísla.
Pomáha vám aj medializácia Priemyslu 4.0?
Problematika kolaboratívnych robotov a Priemyslu 4.0 je úzko previazaná. Hlavne z pohľadu základnej myšlienky 4.0: potreba zvýšenia konkurencieschopnosti európskeho priemyslu; efektivita, flexibilita, návratnosť investícií – proste konkurencieschopnosť priemyslu Európskej únie voči iným trhom. Priemysel 4.0 nie je podľa mňa priemyselná revolúcia ale evolúcia, keďže nejde o žiadnu revolučnú zmenu. Z môjho pohľadu ide skôr o pomenovanie zmysluplného trendu, maximálneho využitia technológií a prostriedkov, ktoré už v nejakej forme na trhu sú. V rámci Priemyslu 4.0 nedošlo k vývoju supermoderných nových a pokrokových technológií. Pod hlavičkou štvrtej priemyselnej revolúcie sa bohužiaľ dá, ako sa ukazuje, schovať absolútne všetko, preto je Priemysel 4.0 v tomto období využívaný ako marketingová značka na predaj čohokoľvek alebo ku získaniu dotácií, no hlavná idea zmysel má. Ak sa pozriete na našu víziu a náš robotický prínos do priemyslu: flexibilita, rýchla návratnosť investícií, jednoduché programovanie, jednoduchá práca s robotom, tak sme v prieniku so základnými myšlienkami Priemyslu 4.0.
Kolaboratívny robot pracuje bez dodatočných ochrán ako sú klietky, závory, v úzkej symbióze s človekom. Stretli ste sa pri nasadzovaní robotov s komplikáciami z pohľadu noriem či zákonov?
Veľmi často sme sa stretávali so zaužívanými zvykmi. Takto to vo firme robili 30 rokov, nuž to budú robiť rovnako naďalej. Množstvo firiem nechápalo, respektíve nevedelo, držať krok s rozvíjajúcim sa trhom. V podobnom stave sa nachádzali ISO štandardy, ktoré z pohľadu bezpečnosti zohľadňovali iba tradičné priemyselné roboty. Zmena nastala až tento rok vo februári, kedy sa po dlhých rokovaniach schválila nová technická špecifikácia ISO 15066 naviazaná na problematiku kolaboratívnych robotov. Hlavným prínosom špecifikácie je návod, ako správne posudzovať riziká pri nasadzovaní aplikácií s využitím kolaboratívnych robotov tak, aby bola aplikácia bezpečná. Universal Robots je pionierom v tejto oblasti a tak bol, aj za účasti iných robotických firiem, jedným z aktívnych prispievateľov do tejto špecifikácie. Keď ste v čele pelotónu, rozrážate vzduch, čo nie je úplne jednoduché. Musíme žiť v situácii, kedy nie všetko beží rovnakou rýchlosťou ako vy.
V súčasnej dobe je celosvetovo zhruba 80 % aplikácií, využívajúcich naše roboty, v prevádzke bez nutnosti nasadenia dodatočných bezpečnostných zábran a roboty bezprostredne spolupracujú s operátorom.
Ako sa pozerajú na nasadzovanie kolaboratívnych robotov malé a stredné podniky?
Rozhodovanie v malých a stredných podnikoch je oveľa rýchlejšie a často je postavené na oveľa pragmatickejších základoch než vo veľkých korporáciách. Práve tieto menšie prevádzky veľmi rýchlo pochopili prínos benefitov a veľmi dobre využívajú schopnosti kolaboratívnych robotov.
Pod pragmatickým základom si mám predstaviť finančné náklady?
Prvým faktom bola návratnosť investícií, druhým flexibilita a tretím jednoduchosť obsluhy. Ak máte robota a chcete zmeniť aplikáciu, nepotrebujete platiť drahého externého robotika, ale máte vyškolenú obsluhu priamo z prevádzky a zmeny si realizujete sami v rámci firmy. Ľudia nie sú hlúpi. Keď vidia, že niečo dáva zmysel a môže vyriešiť ich problém, tak neváhajú a idú to toho prakticky okamžite. Hlavným problémom malých a stredných podnikov je nedostatok kvalifikovanej a nekvalifikovanej pracovnej sily. Firmy majú veľké ťažkosti s rastom alebo s uspokojením potenciálnych zákaziek. Takže majú dve možnosti: buď zamestnajú viac ľudí a budú vyrábať viac, čo ale nie je jednoduché, keďže ľudia na trhu nie sú, alebo niektoré procesy zautomatizujú. S rovnakým počtom zamestnancov budú schopní vyrábať efektívnejšie, byť flexibilnejší v uspokojovaní meniacich sa požiadaviek zákazníkov a vyrábať s väčším počtom menších sérií.
Jediným riešením je malá flexibilná automatizácia, ktorá im umožní určité automatizovať úlohy a procesy. Firmy vidia potenciál v kolaboratívnych robotoch práve kvôli ich bezpečnosti, flexibilite a rýchlej finančnej návratnosti. Po skončení úlohy je možné robota premiestniť na iné pracovisko, kde bude vykonávať iné činnosti alebo jednoducho preprogramovať na inú operáciu v rámci rovnakého pracoviska. Takto získavajú obrovskú flexibilitu a rýchlu návratnosť investícií. Priemerná návratnosť investície s Universal Robots je 195 dní. Ak sa porozprávate s majiteľom firmy, finančným riaditeľom alebo prevádzkovým riaditeľom, čo sú u často jedna a tá istá osoba, povie vám, že to je správna cesta.
Ako sa stavali ku spolupráci s robotom operátori? Nemali strach?
Keďže robot odstraňuje rutinnú, nudnú a často namáhavú a nepríjemnú prácu, ktorá môže mať potenciálne zdravotné dlhodobé následky, tak boli operátori spokojní. Zvyšujete efektivitu a zároveň zlepšujete pracovné podmienky konkrétnym ľudom. A človek potom robí prácu, ktorá ho baví a kde môže využiť svoj potenciál.
Je doménou robotiky stále automobilový priemysel?
Odpoveď je daná štruktúrou priemyslu. Doménou Českej republiky alebo Slovenska je automobilový priemysel. Celosvetovo patrí typicky najväčší podiel automatizácie automobilovému priemyslu. Výhodou kolaboratívnych robotov je ich použitie vo všetkých priemyselných a nepriemyselných odvetviach.
Nášho kolaboratívneho robota použili napríklad na olympiáde v Rio de Janeiro na presný posun filmových kamier. Firma na Slovensku používa kolaboratívneho robota na vysokokvalitné snímkovanie historických obrazov. Snímkovanie vášho umeleckého dedičstva rieši robot s presným pohybom v priestore a kamera realizuje snímky v maximálnej kvalite a presnosti.
V medicíne môže robot suplovať rehabilitačného pracovníka. Človek po operácii je dlhodobo pripútaný na lôžko a potrebuje rehabilitáciu a pohyb. Súčasná situácia s obmedzenými kapacitami ľudských zdrojov v nemocniciach však neumožňuje využiť personál na 6 hodinové cvičenie iba s jedným pacientom. S bezpečným kolaboratívnym robotom je možné cvičiť tak dlho, ako to je potrebné. Kolaboratívne roboty sú často spájané s klasickým výrobným priemyslom, no keď sa zamyslíte, majú využitie aj mimo akýkoľvek tradičný priemysel.
Čo je najdôležitejšou vlastnosťou kolaboratívneho robota?
Na prvom mieste je bez diskusie bezpečnosť. Za dôležité fakty ale považujeme aj jednoduchosť naprogramovania. Veríme tomu, že kolaboratívny robot je nástroj. Ľudia by mali používať robota rovnako jednoducho ako kliešte alebo vŕtačku, ako nástroj, ktorý im zjednoduší prácu. V neposlednom rade musí byť robot jednoducho ovládateľný. Flexibilita kolaboratívneho robota je kľúčová. Ráno potrebujete robota na prekladanie ozubených koliesok. Na druhú smenu zase na nanášanie lepidla. Jednoducho robota presuniete a do 30 minút pokračujete na inej pozícii a inej aplikácii v práci.
V júni tohto roku sme predstavili platformu Universal Robots +, čo je v podstate virtuálne trhovisko. Zákazník má konkrétnu predstavu o aplikácii, napríklad chce automatizovať presúvanie ozubených koliesok. Buď ju zadá svojim inžinierom alebo využije služby systémového integrátora. Riešiteľ na našom trhovisku vyberie gripper, ak je to potrebné, tak aj kamerový systém a ďalšie komponenty. Všetky výrobky tretích strán na trhovisku sme otestovali a certifikovali. Veľmi často sú aj priamo integrované do nášho softvérového prostredia, čiže kompletné programovanie potom prebieha priamo z grafického rozhrania na tablete nášho robota.
Čiže si kúpite robota od distribútora, od dodávateľov alebo priamo od výrobcov si zabezpečíte nástroje – gripper, nanášač lepidla alebo kamerový systém. Robota po dodaní do prevádzky rozbalíte a namontujete asi za 60 minút. Nasadenie do ostrej prevádzky zaberie rádovo niekoľko hodín. Aplikácia vyskladaná z komponentov z nášho trhoviska zaisťuje, že prvky medzi sebou spolupracujú bez problémov. Problematiku robotizácie a tvorby aplikácií prenášame do úrovne komoditizácie. Je to ďalší krok k zjednodušeniu práce pre integrátorov a hlavne koncových zákazníkov.
Blízka budúcnosť kolaboratívnych robotov nám predstaví prevratné novinky?
To, čo nás teraz čaká, si myslím nebude prevratná novinka. Z pohľadu priemyselných podnikov je dôležitá adopcia malej automatizácie, robotizácie alebo nasadenie kolaboratívnych robotov. Toto je hlavná úloha stojaca jednak pred samotnými firmami, a jednak pred dodávateľmi riešení. V túto chvíľu všetci potrebujeme, aby došlo k zabezpečeniu konkurencieschopnosti a zvýšeniu efektivity vo výrobných podnikoch.
V okamžiku, keď malé a stredné firmy nebudú schopné vyrábať efektívne, kvalitne, nebudú dostatočne flexibilné a s dobrou nákladovou štruktúrou, máme z pohľadu ekonomiky veľký problém. Ak to dotiahnem do úplného extrému, v prípade, že proces automatizácie malých a stredných firiem neprebehne dostatočne rýchlo, ďalšie novinky budú zbytočné, pretože ich nebude mať kto použiť.
Čo presvedčí podniky, aby zaviedli malú automatizáciu?
Ich konkurencia. Ak nezačnú automatizovať a nebudú schopní zefektívniť svoju výrobu, nebudú môcť konkurovať cenou a neprežijú. Trh je nemilosrdný. Ak chcú byť malé a stredné firmy dlhodobo konkurencieschopné a chcú vyrábať kvalitné výrobky, musia mať efektívnu a flexibilnú výrobu – musia dokázať uspokojiť rôzne záujmy zákazníkov.
Každý malý a stredný podnik by mal začať automatizovať svoju výrobu?
Každá firma by mala uvažovať nad zefektívnením a zautomatizovaním niektorých procesov vo výrobe. Nehovorím o vybudovaním kompletnej automatickej linky s dĺžkou 40 metrov a kompletnej zmene výrobných zariadení, ale o optimalizácii dielčích procesov. Dôležitá je návratnosť investícií, ktorú si musí firma prepočítať. Ako som spomínal, priemerná návratnosť s našim robotom je 195 dní. V rámci nášho regiónu máme zákazníkov s návratnosťou do 6 mesiacov. Záleží na zložitosti aplikácie. Uvediem príklad. Firma s jedným zamestnancom má precíznu zákazkovú kovovýrobu. Dostávala toľko zákaziek, že tento človek ich nestíhal vyrábať a tak si kúpil robota. Cez deň pracuje človek s robotom a v noci iba robot. On je spokojný, aj zákazníci sú spokojní.