Medzi významné zahraničné projekty, ktoré ste získali v poslednom období, patria aj spaľovne vo Veľkej Británii – najnovšie ide o projekt spaľovne komunálneho odpadu v Newhurste, kde PPA ENERGO získala po náročnom výberovom konaní realizáciu systémov elektro a MaR vrátane realizačného projektu.
P. Spilý: Vo Veľkej Británii sme s generálnym dodávateľom, ktorý tento projekt vyhral, úspešne spolupracovali už na výstavbe spaľovne Rookery South. Vzhľadom na dosiahnuté výsledky z prvého projektu sme aj v tomto druhom projekte výstavby spaľovne na zelenej lúke vyhrali výberové konanie, a to v konkurencii firiem z celej Európy. Už pri spaľovni Rookery South bolo badať výbornú súhru obidvoch strán, pričom naši projektanti boli schopní podávať zlepšujúce návrhy aj do riešení, ktoré predkladal generálny dodávateľ. To bolo veľmi vysoko cenené. Výhodou bolo aj to, že už sme boli zorientovaní v legislatívnych požiadavkách aj normách, ktoré bolo potrebné v tomto type projektu dodržať. Jednou z výziev projektu bolo aplikovanie lokálnych britských noriem označovaných British Standard. Britským normám sme museli prispôsobiť výpočty káblov aj požiadavky na technické vyhotovenie inštalácie a uzemnenia. Ponúkli sme najlepší pomer medzi cenou a hodnotou, ktorú sme chceli do projektu priniesť, a to pri splnení všetkých nárokov a požiadaviek generálneho dodávateľa.
L. Dubrovay: V roku 2021 sme úspešne vyhrali medzinárodné výberové konanie na Realizačný projekt kabeláže a káblových trás pre systémy elektro a MaR, ako aj medzinárodné výberové konanie na realizáciu týchto častí pre spaľovňu Newhurst. Po naprojektovaní vysokonapäťových, nízkonapäťových aj ovládacích káblov a ich trás sme do Anglicka vyslali aj realizačnú zložku, ktorá bude vo finále pozostávať približne zo sto odborných pracovníkov. Tí podľa nášho projektu už v súčasnosti realizujú montáž trás, zaťahovanie a fyzické pripájanie NN káblov do rozvádzačov, k elektrickým zariadeniam, snímačom, uloženie a montáž VN káblov medzi rozvodnými stanicami, montáž prúdových transformátorov a pod. Všetky práce realizujeme a odovzdávame načas v súlade s plánom generálneho dodávateľa. Zaujímavosťou a inovatívnym prvkom projektu je aj to, že všetky elektrické rozvody, ktoré napájajú elektrické zariadenia na nultom podlaží, sú vedené pod zemou. Ešte pred vytvorením betónovej platne nultého podlažia boli realizované výkopy na umiestnenie podzemných rúrok, cez ktoré sa následne zaťahujú káble k jednotlivým zariadeniam umiestneným na tomto podlaží. Takto sa výrazne šetrí priestor na prízemí stavby a zároveň sa znižuje pravdepodobnosť EMC rušenia káblov od výkonových zariadení.
Využili ste pri riešení tohto projektu aj inovatívne HW/SW nástroje?
L. Dubrovay: Nasadili sme inovatívny softvérový nástroj na návrh káblových trás a osvedčený softvér na výpočet a dimenzovanie káblov. V projekte sme navrhovali okolo 4 000 káblov v celkovej dĺžke 280 km uložených približne v 10 km káblových trás. Cieľom zákazky bolo vytvorenie súboru projektovej dokumentácie, podľa ktorej možno vybudovať káblové trasy, v ktorých budú uložené ovládacie, silové, optické a iné káble. Celá sieť je namodelovaná do výpočtového softvéru kabeláže so všetkými jej prvkami od generátora až po vývodové ističe z rozvádzačov a motory. Prvkom sa definujú presné parametre podľa konkrétnych výrobných parametrov generátorov, dieselgenerátorov, transformátorov atď. Výhodou nasadenia sofistikovaného 3D softvéru na návrh trás je to, že všetky činnosti týkajúce sa návrhu máme „pod jednou strechou v 3D“. Zamerali sme sa na riešenie reálnych kolízií, ktoré dokážeme odstrániť on-line s projektantmi technológie a iných profesií. Výsledkom je aktuálny 3D obraz reálneho stavu na stavbe, ktorý šetrí náklady a umožňuje lepšie plánovanie a koordináciu. Našou hlavnou výhodou je spoločné know-how postavené na znalostiach a šikovnosti špecializovaného realizačného tímu, ktorý sa skladá zo špičkových odborníkov so skúsenosťami z riadenia relevantnej časti realizácie stavby z predošlého projektu v Anglicku.
Na Slovensku nie je veľa inžinierskych spoločností, ktoré sa dokázali presadiť v takýchto náročných projektoch a ktoré navyše dokázali pokryť široké portfólio činností súvisiacich s takýmito dielami. Plánujete tento potenciál a know-how využiť aj pri podobných projektoch v rámci Slovenska?
L. Dubrovay: Áno, máte pravdu. Po skúsenostiach v ostatných rokoch pri výstavbe nových a rekonštrukcii alebo ekologizácii starších energetických zdrojov vie PPA CONTROLL, a. s., so svojimi dcérskymi spoločnosťami ponúknuť komplexné služby zahrnujúce realizačnú štúdiu, vypracovanie samotného projektu, zhotovenie stavebných prác, dodávku a montáž vybraných technologických celkov, systémov elektro a MaR, ako aj komplexnú dodávku riadiacich systémov vrátane vizualizácie. Po realizácii všetkých dodávok a inštalačných prác zabezpečujeme aj uvedenie zariadenia do prevádzky a následný servis. Tieto služby zabezpečujeme s využitím všetkých primárnych zdrojov energie, či už ide o alternatívne, zelené alebo klasické.
Ďakujeme za rozhovor.