Massimiliano Ruffo, výkonný riaditeľ Terabee
Čo vás viedlo k tomu, že ste sa rozhodli pre techniku ako vašu životnú profesiu?
Na začiatku som sa tak nerozhodol. Najprv som si vybral, že budem priekopníkom v oblasti využívania dronov, a to pre moju vášeň spojenú s lietaním. Pred pár desiatkami rokov som bol výskumníkom v oblasti systémov predčasného ukončenia letu pre bezpilotné letecké prostriedky (UAV). Pracoval som pre oddelenie výskumu a vývoja v spoločnosti Boeing, desať rokov som bol inštruktorom pre zoskoky padákom, pilotom lietadla a paraglajdistom. V istom momente sa to posunulo k hi-tech elektronike, a to jedine vďaka niektorým z mojich úžasných kolegov!
Aké vlastnosti musí mať človek, ktorý sa rozhodne založiť techno-startup/firmu?
Vášeň, víziu, empatiu, entuziazmus, pružnosť, „medzinárodnosť“. Ak v jednej z nich zlyháte, pravdepodobne nedosiahnete vo svojej práci úspech.
Musia byť pracovníci úspešného startupu/firmy nevyhnutne workoholici alebo od čoho závisí úspech?
Myslím, že keď nie ste workoholikom, stratíte väčšinu z príležitostí na rýchly rast. Startup zároveň potrebuje robiť všetko 4-krát rýchlejšie, ako to robia iné spoločnosti, a s obmedzenými (alebo výrazne obmedzenými) zdrojmi – to vedie k potrebe pracovať 24/7 počas viacerých rokov a často s obetovaním všetkého ostatného v živote. To je súčasť hry, či je to správne alebo nie, a je to osud mnohých zlepšovateľov a vynálezcov, ktorých poznám.
Kde ste investovali svoje prvé zarobené peniaze?
Do barbecue a kávovaru.
Máte nejaké zásady či osvedčené postupy, ktorých sa držíte vo svojej práci?
Po prvé, nenajímajte si v prvých rokoch „žoldierov“, ktorí budú pre vás robiť, ale len ľudí, ktorí majú rovnakú vášeň a víziu (a ktorých máte radi) – to vytvára základ správneho tímu. Po druhé, neprijímajte investície od ľudí, ktorých nemáte osobne radi, lebo by vám skomplikovali život pri ich obhajovaní – sťaží vám to život v druhej fáze, ktorá je podstatne riskantnejšia ako počiatočná fáza.
Čo považujete v súčasnosti za najväčšiu výzvu (technickú, spoločenskú…)?
Technické výzvy sú vždy veľmi zaujímavé a spolu s výnimočnými ľuďmi aj často riešiteľné – našťastie máme generáciu za generáciou šikovných a inteligentných ľudí. V sociálnej oblasti je podľa mňa veľkou výzvou dianie vo svete – posúvame sa od čistého „vystavania kariéry na práci nájomných pracovníkov“ a smerujeme k empatickejšiemu spôsobu života v profesijnom živote. Znovu objavujeme niektoré veľmi dôležité budiče, ktoré sme, mám pocit, v informačnom veku (v rozmedzí rokov 1970 – 2000) stratili; prichádzame do veľmi zaujímavého konceptuálneho obdobia, kde mladá generácia hľadá kvalitu pracovného prostredia, čo si cenia viac ako platové podmienky.