Obr. Martin Paľa, CEO a spoluzakladateľ CropTech.
Čo vás viedlo k tomu, že ste sa rozhodli pre techniku ako vašu životnú profesiu?
Asi to bola najbližšia rodina. V podstate moji starší bratia ma popri hraní sa „nútili“ robiť na počítači aj niečo konštruktívne. Ale vždy som chcel vidieť reálne a hmotné výsledky, preto moje kroky po strednej škole viedli na Technickú univerzitu, odbor kybernetika, neskôr umelá inteligencia.
Aké vlastnosti musí mať človek, ktorý sa rozhodne založiť firmu zameranú na technológie?
Myslím si, že nie je až také podstatné, aké vlastnosti má pri zakladaní firmy, ale ako sa vlastnosti tohto človeka prispôsobia situáciám, ktoré bude každodenne zažívať. No v každom prípade by mal byť vynaliezavý a kreatívny pri hľadaní riešení rôznych problémov. Cesta je kľukatá, odbočky sú akceptovateľné, ale skratky sú lepšie.
Musia byť pracovníci úspešnej firmy nevyhnutne workoholici? Alebo od čoho závisí úspech?
Rozhodne nie. Človeka musí v prvom rade baviť to, čo robí, a musí byť presvedčený, že to robí dobre. Ja sa bavím o projekte s ľuďmi pri káve, s kamarátmi a podobne. Veľmi veľa vecí dokážeme vybaviť a vymyslieť práve mimo štandardného pracovného času.
Kde ste investovali svojich prvých zarobených 1 000 eur a prečo práve tam?
Vrátil som ich na účet kreditnej karty, keďže som ich použil pri zakladaní firmy (smiech). Ale ak sa na to pozrieme symbolicky, tak prvé zarobené peniaze som investoval do stavby môjho hydroponického skleníka.
Máte nejaké zásady či osvedčené postupy, ktorých sa držíte pri svojej práci?
Nič konkrétne. Hlavne komunikácia a transparentnosť v rámci kolektívu. Sme zatiaľ veľmi malý tím na to, aby sme zavádzali špeciálne procesy.
Čo považujete v súčasnosti za najväčšiu výzvu?
Zabezpečenie trvalej udržateľnosti rozvoja všeobecne. To je podľa mňa najväčšia technologická aj spoločenská výzva.