Čo vás viedlo k tomu, že ste sa rozhodli pre techniku ako vašu životnú profesiu?
Už ako dieťa som mal pozitívny vzťah k technike, rád som rozoberal elektrospotrebiče. Síce nie vždy, ale väčšinou sa mi ich podarilo aj opraviť, čo ma napĺňalo radosťou a motivovalo ma k ďalšiemu skúmaniu. Pochádzam zo Šiah, ktoré sa nachádzajú neďaleko jadrovej elektrárne Mochovce a pred ich spustením sa v našom meste pomerne často konali rôzne osvetové akcie, čiže som bol od detstva dobre informovaný o dianí v jadrovom priemysle.
Aké vlastnosti musí mať človek, ktorý sa rozhodne založiť techno-startup/firmu?
V prvom rade musí mať víziu a musí byť odhodlaný ju aj plniť. Musí vedieť identifikovať svoje uplatnenie a nesmie sa báť učiť sa nové veci, aj keď sa na prvý pohľad zdá, že sú mimo jeho odboru. Aj keď sme s kolegami všetci absolventi odboru jadrová energetika, venujeme sa aj programovaniu, príprave medzinárodných projektov, musíme sa vyznať aj v legislatíve a občas sa cítime aj ako sekretárky. Vytrvalosť je v tomto prípade nutnou a nie dostačujúcou podmienkou.
Musia byť pracovníci úspešného startupu/firmy nevyhnutne workoholici alebo od čoho závisí úspech?
Úspech závisí od príležitostí, ale práve určitá miera workoholizmu tieto príležitosti vytvára. Dá sa povedať, že náhode treba ísť oproti. Ak má človek víziu a dokáže si vytýčiť reálny cieľ, musí svojej vízii prispôsobiť aj celý svoj život. Počas našej práce vo výskumnom stredisku jadrovej energie KAERI v Južnej Kórei sme si uvedomili dôvod rýchleho napredovania ázijských národov. Je to v prvom rade tým, že majú vytýčený jasný cieľ, ktorému sa podriaďujú, pričom osemhodinový pracovný čas a päťdňový pracovný týždeň nie je vždy dostatočný.
Kde ste investovali svojich prvých zarobených 1 000 eur a prečo práve tam?
Tieto prostriedky som, samozrejme, investoval do rozvoja a zázemia firmy. Snažíme sa nebyť krátkozrakí a zarobené peniaze nevyužívať na osobné obohatenie. V takom špecifickom odbore, ako je jadrová energetika, sa dá presadiť jedine kvalitou. Vyššia kvalita z našej strany vedie k výraznejšej pridanej hodnote projektu, ktorý si zákazník objednal. Presne to je naším cieľom, neustále sa zlepšovať a poskytovať kvalitnejšie služby, čo však vyžaduje aj nemalé investície.
Máte nejaké zásady či osvedčené postupy, ktorých sa vo svojej práci držíte?
Na prvom mieste sú systematickosť a akceptácia špecifických daností každého člena tímu. Bez funkčného systému nemožno poskytovať kvalitu, ktorá je, ako bolo spomínané, neoddeliteľnou súčasťou jadrového priemyslu. Pri mnohých veciach sú zaužívane postupy, keď však možno niečo spraviť lepšie alebo logickejšie, prečo to tak neurobiť? Samozrejme sa snažíme, aby všetko, čo robíme, bolo v súlade s platnými právnymi predpismi, ale aj s dobrými mravmi.
Čo považujete v súčasnosti za najväčšiu výzvu (technickú, spoločenskú…)?
Pre jadrovú energetiku mám jednoznačnú odpoveď. Aktivizácia a akceptácia lokálneho vedomostného priemyslu. Slovensko je síce malá krajina, ale stále sa tu nájde dosť múdrych a šikovných ľudí, ktorí sa dokážu a chcú živiť svojím intelektom. Potrebujú však len šancu a opomenutie zaužívaných konvencií. Čo sa týka technických smerov, najväčšiu výzvu vidíme vo výskume a vývoji reaktorov štvrtej generácie. Budú to systémy, ktoré môžu byť odpoveďou na problémy súčasnej generácie jadrových elektrární. Ide o otázky vyhoretého jadrového paliva, v ktorom sa ukrýva veľké množstvo nevyužitej energie, tiež o ekonomické aspekty, ale čo je najdôležitejšie, ide o bezpečnosť. Nehody typu Černobyľ a Fukushima sa nesmú zopakovať.