Obr. Igor Kočiš - výkonný riaditeľ GA Drilling, a.s.
Čo vás viedlo k tomu, že ste sa rozhodli pre techniku ako vašu životnú profesiu?
To rozhodovanie trvalo dlho, v podstate som celú základnú a strednú školu balansoval medzi štúdiom histórie, ktorá ma stále zaujíma, a počítačmi/technikou. Nakoniec ma uchvátila dynamika a fascinujúci rozvoj techniky, ktorý bol pre mňa v čase politických zmien v 89, keď som sa rozhodoval, ako ďalej, tým, čo ma plne vtiahlo a už nepustilo. Elektrotechnická fakulta mi potom rozšírila rozhľad od fyziky cez elektrotechniku až po IT a z tejto širokospektrálnosti čerpám dodnes.
Aké vlastnosti musí mať človek, ktorý sa rozhodne založiť techno-startup/firmu?
Odvahu, tvorivosť, schopnosť znášať veľké riziko neúspechu a vedieť vždy po páde znova vstať. A tých pádov je zo začiatku vždy dostatok.
Musia byť pracovníci úspešného startupu/firmy nevyhnutne workoholici alebo od čoho závisí úspech?
Do veľkej miery určite. Samozrejme časom a po skúsenostiach človek zistí, že životnou energiou sa treba aj dobíjať a zabraňovať tak vyhoreniu, ktoré po dlhšom čase tvrdej práce môže prísť. Kým je človek po škole a slobodný, tak sa to ešte dá, ale s príchodom rodiny si uvedomí, že nie všetko je len „práca“, aj keď skvelá.
Kde ste investovali svojich prvých zarobených 1 000 eur a prečo práve tam?
No to boli ešte koruny na jeseň v roku 1994. S partnerom sme si kúpili pred Vianocami nové počítače, aby sme čerstvo založenú firmu reálne nakopli.
Máte nejaké zásady či osvedčené postupy, ktorých sa vo svojej práci držíte?
Hlavnou zásadou je pre mňa práve spomínaná výdrž a odvaha, keď sa veci nedaria práve tak, ako by si človek predstavoval. Skúšať znova a znova nové postupy, kde to nefunguje – tam zmeniť stratégiu, nebáť sa experimentovať. Dnes je svet veľmi dynamický a zastať znamená väčšinou byť čoskoro mŕtvy.
Čo považujete v súčasnosti za najväčšiu výzvu (technickú, spoločenskú ap.)?
Myslím, že dlhodobo je to výzva skĺbiť technický pokrok a kvalitu ľudského života. Doteraz sa veľmi neukazuje, že ten famózny pokrok v technike robí ľudí skutočne šťastnejšími a že majú viac času na rodiny, zábavu a vzdelávanie. Skôr sa len niekam ženieme. S nástupom umelej inteligencie sa zredukuje aj množstvo klasických zamestnaní, takže nebude jednoduché prispôsobiť spoločnosť novým podmienkam. Takým, aby prerozdeľovanie tohto úspechu bolo rovnomerné a zabezpečilo sa tak zvyšovanie kvality života a zapojenie všetkých vrstiev spoločnosti.