Je plávajúca FV osvedčenou technológiou?

Plávajúca FV nie je nová technológia, iba nová aplikácia existujúcej technológie. Systémy plávajúcej FV dodávané spoločnosťou BayWa.re spĺňajú všetky normy Eurocode a sú certifikované spoločnosťou VDE. Systém je založený na skúsenostiach tejto spoločnosti, ktorá doteraz nainštalovala FV systémy s celkovým výkonom viac ako 1 GWp. Vďaka monitorovaniu polohy zabezpečuje vždy presné umiestnenie plavákového FV systému, čo ďalej zvyšuje bezpečnosť. Pre tých, ktorí investujú do plávajúcich FV systémov od spoločnosti BayWa r. e., sa návratnosť, riziko a administratíva zásadne nelíšia od investícií do pozemných projektov, pretože všetky podrobnosti spracúvajú skúsené tímy spoločnosti BayWa.re.

Aké sú výhody plávajúcich FV systémov v porovnaní so strešnou a pozemnou FV?

Veľkou výhodou v porovnaní s pozemnými parkami je, že sa nevyužíva žiadna poľnohospodárska pôda a parky nie sú v rozpore s výrobou potravín. V porovnaní so strešnými systémami možno realizovať oveľa väčšie systémy pri nižších kapitálových a prevádzkových nákladoch. Okrem toho výstavba a údržba plávajúcich FV zariadení predstavuje nižšie riziko pre inštalatérov ako strešné inštalácie.

Existujú nejaké nevýhody plávajúcej FV v porovnaní s FV na streche a na zemi?

Spoločnosť BayWa r. e. používa rovnaké solárne panely a technické komponenty. Zaručuje spoľahlivú výrobu energie a bezpečné dlhodobé výnosy. S plávajúcim systémom možno dosiahnuť ešte vyššie výnosy, pretože voda funguje ako prirodzený chladiaci systém, čo zvyšuje účinnosť solárnych panelov. Kompaktná inštalácia a inteligentná kabeláž navyše vedú k veľmi nízkej spotrebe elektrickej energie.

Aký úžitok má vlastník vodnej plochy z plávajúcej FV?

Môže napr. ťažiť z dlhodobého príjmu z prenájmu v oblastiach, ktoré predtým iba vytvárali náklady. Vlastníkom plávajúceho systému sa môžete stať jeho zakúpením alebo kúpou na splátky. Elektrina môže byť použitá na vlastnú spotrebu, čo mu umožní dlhodobo zabezpečiť jeho náklady na energiu a vyhnúť sa prípadným daniam za CO2, alebo môže elektrinu predať inej spoločnosti. Prevádzkovatelia vodných elektrární ťažia z dvojitého použitia nádrže na maximalizáciu výroby energie. Pri vysokom slnečnom žiarení dodáva elektrinu plávajúca FV, pri nízkom žiarení alebo v noci dodáva elektrinu vodná technológia. Okrem toho plávajúce FV systémy znižujú odparovanie z ich vodnej plochy a môže sa použiť existujúce pripojenie k rozvodnej sieti, čím sa znížia náklady na inštaláciu. Skutočne obojstranne výhodné riešenie.

Ovplyvňuje systém vodný život alebo vtáky?

Spoločnosť BayWa r. e. neočakáva žiaden negatívny vplyv na faunu. V ich prvých plávajúcich FV parkoch v Holandsku už vidíme vtáky sedieť na paneloch a odpočívať hneď vedľa plávajúcej FV. V súčasnosti sa vypracúvajú kvalitatívne a kvantitatívne štúdie.

Má plávajúci FV systém nejaký vplyv na kvalitu vody?

Nebol preukázaný žiadny negatívny vplyv na kvalitu vody. V súčasnosti sa aj v tejto oblasti vypracúvajú kvalitatívne a kvantitatívne štúdie. Vďaka patentovanému riešeniu Zim Float, ktorý bol vyvinutý spolu so spoločnosťou Zimmermann, sa zabezpečuje maximálny pohyb vody pod systémom. Očakávať sa dá menšie hromadenie rias v dôsledku miernych tieňov pod stavbou. Naopak niektoré druhy rias vyžadujú na svoj rast značné množstvo svetla, takže by mohlo dôjsť k úbytku týchto druhov. Ostatné odrody prosperujú v tieni, ale spoločnosť BayWa r. e. používa vo svojich systémoch špecifický typ modulov sklo/sklo, ktoré prepúšťajú veľa svetla, takže vrhajú iba mierne tiene. Odborníci tejto spoločnosti sa preto domnievajú, že by to mohlo vytvoriť ideálne podmienky na zabránenie nadmerného rastu oboch druhov rias.

Existujú nejaké bezpečnostné problémy týkajúce sa prieniku elektrickej energie do vody?

Nie. Plávajúce FV systémy spĺňajú všetky elektrické nariadenia týkajúce sa inštalácie elektrických systémov. Súčasťou riešenia je dokonalý uzemňovací systém, ktorý chráni pred akýmkoľvek elektrickým zlyhaním. Systémy spoločnosti BayWa r. e. kontroluje a certifikuje nezávislá spoločnosť VDE a sú v súlade so všetkými elektrickými predpismi a normami. Používa sa pritom najvyšší štandard káblov a komponentov certifikovaných na použitie vo vode. Napriek tomu je kabeláž udržiavaná úplne mimo vody a skrytá pod konštrukciou plávajúcich lodí, takže káble sú chránené pred slnkom a majú minimálny kontakt s vodou. To tiež zaručuje dlhú životnosť konštrukcie a ľahkú údržbu.

Možno vodnú plochu použiť na umiestnenie plávajúcej FV a zároveň na iné účely (napr. rekreačné)?

To by bolo teoreticky možné, ale v súčasnosti sa zameriavame predovšetkým na vodné útvary, ako sú pieskové doly, oblasti ťažby uhlia a vodné nádrže, ktoré sa nevyužívajú na rekreáciu alebo turistiku. Existuje veľa nevyužitých vodných plôch, ktoré by mohli prevziať novú funkciu, a preto je zbytočné používať tie, ktoré majú vysokú rekreačnú hodnotu alebo výrazný vizuálny vplyv, čím sa zabráni akémukoľvek konfliktu záujmov so súčasnými používateľmi.

Ako možno plávajúci FV systém odstrániť z vodnej plochy?

Plávajúce systémy sa dajú bez problémov rozobrať a na pevnine znovu postaviť. Celý materiál možno recyklovať a znovu použiť.

Čo v prípade, keď vodná plocha zamrzne?

Spodná konštrukcia je podobná ako pri pozemných FV elektrárňach a plávajúce pontóny sú vyrobené z HDPE. Tento materiál sa už mnoho rokov používa v iných zahraničných aplikáciách, ako sú prístavy alebo plávajúce plošiny. Pontóny sa skladajú z dvoch vrstiev – vnútornej recyklovateľnej vrstvy a vonkajšej vrstvy s vysokou UV stálosťou, čo vedie k dlhodobej kvalite. Pontóny sú tiež navrhnuté tak, aby odolali ľadu v prípade zamrznutia jazera. Vplyv snehu, ľadu, ohňa, tlaku či UV žiarenia sa zohľadňuje dlho pred výstavbou. Koncepcia ukotvenia je navrhnutá tak, aby vyhovovala všetkým bezpečnostným podmienkam Eurokódu.

Je na zemi potrebný priestor?

Všetky meniče a transformátory sú umiestnené tiež v konštrukcii plávajúcej na vode, takže na pevnine nie je potrebný žiadny ďalší priestor okrem malej stanice na pripojenie parku k sieti, prípadne kontajnerov na náhradné diely.

Prečo nemôžeme stavať menej ako 2 MWp?

2 MWp bloky spoločnosti BayWa r.e. sú elektricky a mechanicky navrhnuté, simulované a testované v štandardných blokoch vrátane požadovaných meničov a transformátorových jednotiek. Úpravou alebo odstránením niektorých častí by bol systém neúplný a náchylnejší na poškodenie a poruchy. Aby sa zachoval vysoký štandard kvality, ktorý je pre BayWa r. e. charakteristický, drží sa spoločnosť týchto osvedčených blokov.

Aká je priemerná životnosť plávajúceho FV systému?

Plávajúce parky sú navrhnuté na viac ako 30 rokov – rovnako ako pozemné parky.

Je solárna energia z plávajúcich systémov drahšia ako z pozemných?

Plávajúce FV je stále drahšie ako FV namontované na zemi, ale tiež je účinnejšie vzhľadom na chladiaci účinok vody. Navyše náklady neustále klesajú v dôsledku neustáleho technického vylepšovania.

Aký je potenciál plávajúcich FV v Európe?

Podľa štúdie Svetovej banky existuje len v Európe potenciál 204 GWp, ak použijeme 10 % umelých sladkovodných nádrží. (Zdroj: Where Sun Meets Water, Floating Solar Market Report, 2019 International Bank for Reconstruction and Development/The World Bank, graf.)