Ako si sa dostal/a k oblasti/odboru, ktorý v súčasnosti študuješ?
T. Balog: Už od detstva ma zaujímali počítače, najprv skôr len na hranie hier, ale počas štúdia na základnej škole som sa začal zaujímať aj o elektroniku/programovanie, začal som s Arduinom. Vtedy som si uvedomil, že ma to baví a chcel som sa čo najviac dozvedieť o počítačoch. Keď som išiel na strednú školu všimol som si nový odbor - Informačné a sieťové technológie na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Košiciach. Tento odbor ma ihneď oslovil.
M. Balogh: K študijnému odboru som sa dostal náhodou. Chcel som študovať IT alebo matematiku, no keďže som ešte nevedel či pôjdem na vysokú, rozhodol som sa pre technickejšie zameranie.
L. Jacková: Informačné a sieťové technológie bol nový odbor na našej škole, zaujal ma a keďže ma baví práca s počítačmi, tak som sa rozhodla to skúsiť.
Čo ťa viedlo k tomu, že si sa začal/a zapájať do odborných aktivít aj vo svojom voľnom čase?
T. Balog: Chcel som získať nové zručnosti, vyskúšať si prácu v tíme, napríklad aj na tomto časovo náročnejšom projekte, ale hlavne pracovať na sebe a zdokonaľovať sa.
M. Balogh: Zistil som, že v triede máme zopár ľudí, ktorí sú ochotní robiť aj mimoškolské aktivity takéhoto typu. Veľmi ma to potešilo a tak sme sa dali dokopy a rozhodli sme sa zapojiť do projektu od BeREADY. Mám rád prácu v tíme a taktiež dúfam, že keď sa budem pokúšať zamestnať, aktivity ako tieto a robenie práce navyše by mi mohli byť prínosom.
L. Jacková: Chcela som získať viac znalostí a vedomostí, naučiť sa pracovať v tíme a účasť v súťaži mi prišla ako dobrá skúsenosť a ako aj benefit do budúcnosti.
A. Harčár: Chcel som využiť svoj voľný čas efektívne a niečo dosiahnuť, naučiť sa. Uvedomil som si, že aktivity typu BeREADY AWARDS sú presne to, čo hľadám.
Máš nejaký vzor (človeka, firmu, …), ktorý ťa motivuje napredovať v tom, čo robíš/študuješ? Prečo práve on, resp. táto firma?
M. Balogh: Konkrétny vzor do života nemám, no chcel by som sa možno zamestnať vo veľkých firmách ako Google či Apple, nakoľko sú to veľmi úspešné moderné spoločnosti, ktoré majú sľubnú budúcnosť. To sú však vysoké ciele, na ktorých budem musieť popracovať.
L. Jacková: Momentálne nemám žiaden vzor, človeka alebo firmu, ktorý ma motivuje v mojom odbore. Ale v budúcnosti by som chcela niečo viac dosiahnuť a byť vzorom pre iných ľudí. Chcela by som pracovať v IT firme, ktorá by bola zameraná aj na pomoc ľuďom.
Keby si mal/a spomenúť dve veci v oblasti techniky, ktoré by bolo podľa teba potrebné zásadne zmeniť/inovovať/vyvinúť, čo by to bolo? Ako by si to urobil/a ty?
T. Balog: Kvantové počítače a batérie. Kvantové počítače z toho dôvodu, že už aj prvotné kusy nám pomáhajú lepšie pochopiť svet okolo nás a myslím, že keď sa táto technológia posunie dopredu pomôže nám lepšie pochopiť komplexnejšie otázky v zlomku času, na ktoré by aj tie najvýkonnejšie superpočítače hľadali odpoveď desaťročia. A batérie preto, lebo budeme vždy potrebovať uchovať energiu, či už v automobiloch alebo aj v obyčajných domácnostiach, v budúcnosti ešte viac, keďže sa bude svet snažiť prejsť na čistú energiu, ktorá je odkázaná na prírodné javy, batériami budeme potrebovať preklenúť nevyspytateľnosť prírody. Tiež sú podstatné pre elektromobily, ktoré budú veľmi benefitovať napríklad z nižšej ceny, rýchlejšieho nabíjania, alebo väčšej kapacity.
M. Balogh: V rámci techniky nemám veľa nápadov na vývoj, určite by ma však potešilo, keby sa upriamilo viac pozornosti na vedu a výskum a podporenie študentov popri štúdiu v tejto oblasti.
L. Jacková: Chcela by som ešte viac zlepšiť bezpečnosť na internete a znížiť kyberšikanu na sociálnych sieťach. Ako? Tak napríklad programom, ktorý by automaticky zachytil správy, ktoré by mali náznak šikany ako napríklad vyhrážajúce sa správy.
Máš nejaký cieľ/métu, kam by si to chcel/a vo svojom živote dopracovať (osobne, kariérne, …)? Čo by si potreboval/a na dosiahnutie tohto cieľa?
T. Balog: Zatiaľ nie, ale to určite príde vekom, teraz je mojím cieľom doštudovať a cestovať.
M. Balogh: Môj sen je byť vedcom, baví ma však tiež aj dizajn, programovanie a matematika - uvidíme, kde ma ešte vetry budúcnosti zavejú.
L. Jacková: Chcela by som pracovať v IT firme na nejakej vyššej pozícii ako napríklad manažér a cestovať. Určite sa potrebujem ešte viac vzdelávať a zúčastňovať na projektoch, ktoré by mi pomohli v budúcnosti.
A. Harčár: V živote by som chcel cestovať kedy budem mať chuť a preto predpokladám, že budem podnikať. Ešte neviem ako a v čom, ale určite by som chcel byť sám sebe pánom.
Akou krajinou by malo byť Slovensko, aby bolo pre teba príťažlivé zostať tu pracovať?
T. Balog: Neplánujem zatiaľ odísť zo Slovenska, ale sú tu niektoré veci, ktoré by určite skvalitnili úroveň života Slovákov, napríklad platovo Slovensko za západnými krajinami zaostáva a myslím, že aj to je jedným z dôvodov, prečo dnes toľko mladých ľudí odchádza do zahraničia za prácou.
M. Balogh: Určite by som privítal lepšiu informovanosť o možnostiach práce a podpore študentov, ktorí majú ochotu robiť prácu navyše - či už v rámci štúdia alebo mimo neho.
L. Jacková: V rámci môjho odboru sú na Slovensku celkom slušné pracovné pozície. Avšak mojim snom je cestovať a preto pre mňa nie je celkom príťažlivé pracovať na Slovensku.
A. Harčár: Ja neplánujem odísť zo Slovenska. Chcem vidieť, aká bude situácia, keď doštudujem, a potom sa rozhodnem, či zostanem alebo odídem. Keď budú podmienky pre prácu a podnikanie na Slovensku dobré, ostanem.
Viac o celoslovenskej inovačnej súťaži BeREADY AWARDS nájdete tu.