Ako si sa dostala k oblasti/odboru, ktorý v súčasnosti študuješ?
Na strednej škole ma zaujímali prírodné vedy, tak som si vybrala bio smer na technickej fakulte, kde som sa mohla stretnúť s biológiou, chémiou, fyzikou, matematikou a informatikou naraz. Na konci bakalárskeho štúdia (odbor biotechnológie) som uvidela budúcnosť, a nielen tú svoju, práve v automatizácii a informačných technológiách, kde môžem analytickým rozmýšľaním riešiť problémy niekedy pripomínajúce logické či matematické hádanky.
Čo ťa viedlo k tomu, že si sa začala zapájať do odborných aktivít aj vo svojom voľnom čase?
Od mala som chcela rozumieť svetu naokolo, ako to funguje a prečo tak. Vždy sa dá ísť do problému hlbšie. Čo ma poháňa ďalej, je to, že byť priemerná mi nestačí, chcem vedieť viac a pre to treba robiť viac. Napríklad vo voľnom čase sa v SGT venujem vývoju autonómneho riadenia pre elektrickú formulu, pretože to považujem za zaujímavé, navyše je to tímová práca, takže spolu dokážeme väčšie veci ako človek sám.
Máš nejaký vzor (osobu, firmu…), ktorý ťa motivuje napredovať v tom, čo robíš/študuješ? Prečo práve ona, resp. táto firma?
Nemám, myslím si, že nezáleží na tom, či človek nájde motiváciu v sebe alebo ju vidí niekde inde. Aj keď vzor nemám, musím povedať, že niektorým učiteľom vďačím za to, čo študujem. Inak za dobrého motivátora v oblasti vedy považujem Richarda Feynmana, páči sa mi jeho pohľad na vedu a hlboké znalosti teoretickej fyziky. Zároveň dokázal svojím vystupovaním inšpirovať mnoho študentov a spopularizovať fyziku. V modernom svete je zas mnohými (ne)obľúbený Elon Musk, na ňom sa mi páči jeho vysoké nasadenie a zámer urobiť zmeny vplývajúce na celý svet.
Keby si mala spomenúť dve veci v oblasti techniky, ktoré by bolo podľa teba potrebné zásadne zmeniť/inovovať/vyvinúť, čo by to bolo? Ako by si to urobila ty?
Na prvé zamyslenie je to oblasť medicíny a klimatických zmien, pretože sú to veľmi aktuálne a kritické témy, kde bude stále priestor na zlepšovanie. Na druhé zamyslenie poviem, že chcem, aby tu raz boli úplne autonómne autá úplne nezávislé od neobnoviteľných zdrojov. Zásadná inovácia v úložiskách energie by takisto zmenila veľa vecí. Aj súčasné batérie ako jeden z najpoužívanejších typov úložiska nemá vždy blízko k ideálnemu a dostupnému riešeniu.
Máš nejaký cieľ/métu, kam by si to chcela vo svojom živote dopracovať (osobne, kariérne…)? Čo by si potrebovala na dosiahnutie tohto cieľa?
Chcem vedieť držať krok s dobou. Nech sa technológie budú vyvíjať exponenciálne rastúcim tempom, o to ťažšie bude ostať v obraze. Teraz môžeme vidieť starších ľudí, ako nie všetci rozumejú moderným technológiám, naša generácia môže mať ešte väčší problém. Nevieme či, ale môže prísť napríklad umelá inteligencia, ktorej bude málokto rozumieť, možno nikto. Môže prísť niečo, čo si teraz nevieme ani predstaviť. Chcela by som sa nestratiť v tomto novom svete alebo ešte lepšie, chcela by som sa na ňom priamo podieľať. Čo na to potrebujem, je neprestať sa učiť nové veci.
Akou krajinou by malo byť Slovensko, aby bolo pre teba príťažlivé zostať tu pracovať?
Aj tým, čo tu chcú ostať, odporúčam v zahraničí nazbierať skúsenosti. Najprv nech človek vidí svet, to dobré z neho nech si vezme a z toho zlého nech sa poučí, že Slovensko nie je až taká zlá krajina, ako ho mnohí Slováci vidia. Preto každému odporúčam veľa cestovať a stráviť nejaký čas v zahraničí štúdiom či prácou. Potom nech sa každý sám slobodne rozhodne, či sa vráti na Slovensko alebo nie. Slovensko bude príťažlivé, ak bude otvorené svetu a medzinárodnej spolupráci.