Ako si sa dostal k oblasti/odboru, ktorý v súčasnosti študuješ?
Počas základnej školy som obdivoval mojich dvoch bratrancov, ktorí stále vyrábali niečo zaujímavé z oblasti elektroniky a robotiky. Postupne sa mi to začalo veľmi páčiť. Najprv som začal s 3D tlačou a následne som prešiel na elektroniku, konkrétne ma bavilo spájkovanie, rôzne projekty s arduinom a navrhovanie plošných spojov. Bolo mi jasné, že chcem v tom pokračovať, preto som si vybral elektrotechnickú školu v Nitre.
Čo ťa viedlo k tomu, že si sa začal zapájať do odborných aktivít aj vo svojom voľnom čase?
Bolo to vďaka mojim kamarátom z vyšších ročníkov, s ktorými som súčasťou robotického tímu a spolu sa zúčastňujeme niektorých súťaží. Uvedomil som si, že na sebe musím ešte viac zapracovať a začal som väčšinu svojho voľného času venovať elektronike, ktorá sa stala zároveň mojou veľkou záľubou. Na súťaže som sa začal viac pripravovať čítaním odbornej literatúry a trénovaním praktickej časti. Nedá mi nespomenúť súťaž Zenit, ktorá ma posunula a hnala dopredu a som veľmi vďačný organizátorom tejto súťaže za skvelú prípravu a odbornosť. Som rád, že sa nájdu aj takí ľudia, ktorí venujú svoj voľný čas nám, mladým.
Máš nejaký vzor, ktorý ťa motivuje napredovať v tom, čo robíš/študuješ?
V tomto smere mám niekoľko vzorov. Keď som nastúpil do prvého ročníka na našu školu, veľkým vzorom mi bol pán učiteľ Ing. Marián Kišev, PhD., ktorý mi na svojich krúžkoch venoval veľa času. Vďaka nemu som sa zlepšoval v programovaní mikrokontrolerov a elektrotechnike. No žiaľ, už na škole neučí. Ďalším veľkým vzorom mi je pán učiteľ Ing. Miroslav Pap, PhD., ktorý ma vynikajúcu schopnosť zaujať excelentným vysvetľovaním a tým ma motivuje vzdelávať sa ešte viac. Zároveň obdivujem aj všetkých tých, ktorí sa elektronike plne venujú.
Keby si mal spomenúť dve veci v oblasti techniky, ktoré by bolo podľa teba potrebné zásadne zmeniť/inovovať/vyvinúť, čo by to bolo? Ako by si to urobil ty?
Inovovať odbornú literatúru v týchto oblastiach, hlavne na stredných školách, pretože vývoj ide rýchlo dopredu a materiály buď nie sú, alebo sú zastaralé. Ďalšou vecou sú veterné elektrárne, ktoré sú pre mňa veľkým otáznikom. Dlho sa zamýšľam, prečo pár kilometrov od našich hraníc je nespočetné množstvo veterných turbín a u nás veľmi málo. Prečo sa aj u nás nevyužíva veterná energia?
Máš nejaký cieľ/métu, kam by si to chcel vo svojom živote dopracovať? Čo by si potreboval na dosiahnutie tohto cieľa?
Mojim aktuálnym cieľom je stať sa návrhárom integrovaných obvodov alebo plošných spojov a plne tomu rozumieť. S tým súvisí aj môj cieľ, vyštudovať vysokú školu, získať ešte viacej vedomostí a učiť sa od odborníkov. Budem sa snažiť svoj cieľ dosiahnuť, ale nevylučujem, že ma osloví aj niečo iné z elektroniky. Hlavne chcem v budúcnosti robiť prácu, ktorá ma bude napĺňať.
Akou krajinou by malo byť Slovensko, aby bolo pre teba príťažlivé zostať tu pracovať a žiť?
Slovensko mám veľmi rád, je to krásna krajina, nerád by som z nej odchádzal. Na druhej strane, keď sa zamyslím, je tu veľmi málo firiem, ktoré sa zaoberajú napr. návrhom a výrobou polovodičov a v tejto oblasti by som si vedel predstaviť svoju prácu. No nechcem predbiehať, uvidím, aké možnosti sa mi ešte naskytnú. Hlavne, aby naša krajina bola slobodná, demokratická a bezpečná.