Ako si sa dostal k oblasti/odboru, ktorý v súčasnosti študuješ?
K odboru, ktorý študujem som sa vlastne dostal úplnou náhodou. Bol som študentom osemročného gymnázia a nikdy som presne nevedel, kam by som sa chcel uberať. Spočiatku som mal našliapnuté na biológiu a farmáciu, no v posledných dvoch ročníkoch som sa rozhodol uberať radšej technickým smerom. Toto rozhodnutie neľutujem, keďže som sa za štyri roky na škole veľa naučil.
Čo ťa viedlo k tomu, že si sa začal zapájať do odborných aktivít aj vo svojom voľnom čase?
K zapájaniu sa do odborných aktivít ma viedli pochybnosti o sebe samom. Nebol som študent priemyslovky a nemal som nikdy skúsenosti s IT vecami. Som typ osoby, ktorá keď začne niečo robiť, snaží sa to robiť naplno. Uvedomoval som si, že skúsenosti, ktoré som mal zo svojich stredoškolských čias, neboli dostačujúce a vedel som, že keď budem chcieť niekedy niečo v IT a priemysle dosiahnuť, nepadne mi to len tak z neba. Škola nás síce naučí myslieť a pristupovať k problémom, no k reálnym riešeniam nás vie doviesť len prax.
Máš nejaký vzor, ktorý ťa motivuje napredovať v tom, čo robíš/študuješ? Prečo práve on, resp. táto firma?
Motivovala ma výchova mojich rodičov, ktorí ma vždy učili problémy riešiť a nevyhýbať sa im. Motivuje ma aj správanie ľudí, ktorí vedia oceniť prácu ostatných. Konkrétne by som uviedol napríklad doc. Ing. Františka Duchoňa, PhD., ktorý bol vedúci mojej bakalárskej práce a veľmi ma motivuje jeho ochota pracovať pre školu, lákať nových študentov a dávať im príležitosti pracovať na reálnych projektoch z praxe. Spoločnosti, ktoré ma motivujú, som už vyššie spomínal. Sú to spoločnosti Photoneo s.r.o. a Itaps s.r.o.
Keby si mal spomenúť dve veci v oblasti techniky, ktoré by bolo podľa teba potrebné zásadne zmeniť/inovovať/vyvinúť, čo by to bolo? Ako by si to urobil ty?
Momentálne sledujem prácu Elona Muska a som jej veľkým fanúšikom. Určite by som sa venoval vesmírnym veciam a medziplanetárnym letom. Ďalšou technickou vecou, ktorá mňa osobne dosť zaujíma, je Priemysel 4.0. Ak nechceme byť prevalcovaní východným trhom a ich produktivitou, určite by sme sa mali uberať týmto smerom. Treba si však uvedomiť, že zdravý rozum je základ a nemodernizovať za každú cenu. Stretol som sa totižto s množstvom priemyselných riešení, ktoré boli síce super moderné, no jednoduchý prístup k problému by bol podľa môjho názoru oveľa efektívnejší.
Máš nejaký cieľ/métu, kde by si sa chcel vo svojom živote dopracovať?
V budúcnosti by som sa chcel venovať niečomu vlastnému. Bol by som rád na čele nejakého zaujímavého IT alebo priemyselného projektu, ktorý neprinesie len finančné zisky, ale aj reálny prínos do našej spoločnosti. Zatiaľ mám však ešte len 22 rokov a strašne málo skúseností. Ako svoju silnú stránku vnímam chuť učiť sa nové veci a odhodlanie pustiť sa aj do zložitého, niekedy možno neriešiteľného problému, čo ma tiež svojím spôsobom posúva vpred.
Akou krajinou by malo byť Slovensko, aby bolo pre teba príťažlivé tu zostať pracovať a žiť?
Slovensko je pre mňa dostatočné príťažlivou krajinou aby som tu ostal žiť a pracovať. Už pri výbere štúdia som nechápal, prečo väčšina spolužiakov básnila o Česku a vo všeobecnosti o zahraničí. Nikto nikomu do hlavy rozum nenaleje a keď sa bude chcieť človek presadiť a niekam posunúť, dá sa to aj na Slovensku. Stačí len menej frflať, nehľadať chyby v ostatných a pracovať viac na sebe.