Ako si sa dostal k oblasti/odboru, ktorý v súčasnosti študuješ?

Približne od desiatich rokov sa venujem programovaniu, keďže otec je programátor. Neskôr v 7. – 8. ročníku na základnej škole v Trenčíne som sa začal venovať robotike. Vtedy ma oslovil pán učiteľ Zemanovič, keďže som na hodinách informatiky bol aktívny a okrajovo som sa o robotiku zaujímal. Postupne som sa začal v robotike sám vzdelávať či doma experimentovať a vytvárať rôzne roboty. Následne som nastúpil na SPŠ v Dubnici nad Váhom, kde som sa dostal do prostredia, v ktorom som sa mohol začať venovať svojim projektom na 200 %, ako aj štúdiu v danej oblasti – mechatronike. Pri projektoch mi pomáhajú napr. pán učiteľ Tupý, môj triedny pán učiteľ Šupák, ako aj mnoho ďalších učiteľov a ľudí, ktorí ma v tomto smere podporujú. S prácou, ktorú som konzultoval s doc. Ing. Jánom Vachálkom, PhD., zo Strojníckej fakulty STU v Bratislave, sa mi podarilo zvíťaziť na celosvetovej súťaži Regeneron ISEF 2024 v kategórii Robotics and Intelligent Machines.

Čo ťa viedlo k tomu, že si sa začal zapájať do odborných aktivít aj vo svojom voľnom čase?

Bolo to zrejme spojené s tým, že ma robotika baví a vidím v nej zmysel. Na druhú stranu, keďže sa zúčastňujem na mnohých súťažiach a chcem sa dopadnúť čo najlepšie, teda mať kvalitný projekt, musím do prípravy, resp. práce na projekte investovať veľa času, tak ako v športe. Keď niekto chce vyhrať napr. zápas v boxe, musí pred zápasom stráviť stovky až tisícky hodín tréningom, aby mal šancu vyhrať. A takisto je to v projektových súťažiach alebo v podnikaní.

Máš nejaký vzor (osobu, firmu…), ktorý ťa motivuje napredovať v tom, čo robíš/študuješ? Prečo práve ona, resp. táto firma?

Vyslovene jeden vzor – osobu nemám, skôr sa snažím v rôznych osobnostiach nájsť to najlepšie a to si zobrať. Ak by som si však mal predsa len vybrať, tak je to určite Nikola Tesla a Elon Musk. Na Teslovi ma fascinuje a inšpiruje jeho vynaliezavosť a pracovitosť. Na Elonovi Muskovi ma zas inšpiruje jeho snaha posunúť ľudstvo technologicky ďalej – SpaceX, Neuralink, Tesla. Inšpirácia je to však aj z biznisového, resp. podnikateľského hľadiska, ako dokázal vybudovať najrôznejšie firmy a presadiť ich v daných odvetviach ako stálych hráčov na trhu.

Keby si mal spomenúť dve veci v oblasti techniky, ktoré by bolo podľa teba potrebné zásadne zmeniť/inovovať/vyvinúť, čo by to bolo? Ako by si to urobil ty?

Technologický pokrok má v súčasnosti dosah prakticky na každú oblasť života na Zemi. Vypichol by som najmä technológiu akumulátorov a udržateľných zdrojov elektrickej energie, ktoré sa dnes využívajú všade okolo nás. Zásadné inovácie v tomto odvetví by mohli priniesť výrazné zmeny v oblasti mobilnej a spotrebnej techniky – elektromobily, smartfóny, roboty... Táto oblasť je najmä v dnešnej dobe, ktorá je od elektrickej energie závislá, skúmaná a inovovaná a tečie do nej množstvo peňazí, keďže si veľké korporácie aj vlády uvedomujú váhu tejto problematiky. Myslím si, že do 10 rokov sa dočkáme zásadného vynálezu v tejto oblasti, napr. v podobe nového druhu batériového článku.

Máš nejaký cieľ/métu, kam by si to chcel vo svojom živote dopracovať (osobne, kariérne…)? Čo by si potreboval na dosiahnutie tohto cieľa?

Chcem sa venovať podnikaniu v oblasti robotiky a umelej inteligencie a ideálne začať s tým čo najskôr. Mojím cieľom je vyvíjať a predávať produkty/zariadenia/roboty, ktoré ľuďom uľahčia život a budú za nich vykonávať najrôznejšie činnosti. Popri podnikaní by som sa chcel aktívne venovať tomu, čo ma baví – vynaliezať a skúmať rôzne javy či zariadenia.

Akou krajinou by malo byť Slovensko, aby bolo pre teba príťažlivé zostať tu pracovať a žiť?

Na Slovensku chcem zostať, pokiaľ bude slobodnou demokratickou krajinou, ktorá je plná nových nápadov a inšpiratívnych ľudí. Ak by som mal navrhnúť zmeny, ktoré by mi spríjemnili život tu, tak by to určite bola integrácia digitálnych technológií do našich život, napr. možnosť vybaviť viac vecí online. Teší ma, že sa digitalizácia a modernizácia už postupne zaviedli a stále sa budú zavádzať do rôznych sfér našich životov.