Ako si sa dostal k oblasti/odboru, ktorý v súčasnosti študuješ?
V podstate zhodou okolností. O elektrinu ako takú som sa zaujímal už v ranom veku. Možno vďaka tomu, že som navštevoval všeobecné gymnázium, som si ako študijný odbor na vysokej škole zvolil aplikovanú informatiku a neskôr zameranie IT v energetike. V tomto zameraní som chcel aj pokračovať v inžinierskom štúdiu, ktoré však zrušili. Vtedy som si uvedomil, že ma viac zaujíma energetika, a preto som si v inžinierskom štúdiu vybral odbor elektroenergetika, čo neľutujem. V podstate by som si ju zvolil znova.
Čo ťa viedlo k tomu, že si sa začal zapájať do odborných aktivít aj vo svojom voľnom čase?
Záujem o získavanie informácií z oblasti elektroenergetiky.
Máš nejaký vzor, ktorý ťa motivuje napredovať v tom, čo robíš/študuješ? Prečo práve on, resp. táto firma?
Pre mňa je momentálne vzorom doc. Ing. Žaneta Eleschová, PhD., ktorá bola doteraz mojou školiteľkou. K svojej práci pristupuje zodpovedne, odborne a disponuje rozsiahlymi informáciami z oblasti elektroenergetiky, ktoré vie vhodne prezentovať, a tak ich poskytnúť aj študentom.
Keby si mal spomenúť dve veci v oblasti techniky, ktoré by bolo podľa teba potrebné zásadne zmeniť/inovovať/vyvinúť, čo by to bolo? Ako by si to urobil ty?
Pozornosť by som zameral na elektrobicykle, ktoré by mali byť podľa možností viac používané na krátke vzdialenosti, do práce, do školy a pod. s cieľom znížiť počet áut na cestách. Zároveň by tak človek musel vyvinúť aspoň nejakú energiu na to, aby sa premiestnil z jedného miesta na druhé, takže jazdou na bicykli by bol zabezpečený aspoň občasný pohyb.
Máš nejaký cieľ/métu, kde by si sa chcel vo svojom živote dopracovať?
Ohľadne kariéry chcem byť spokojný so svojou prácou s postupným osobným rastom, ktorá by mala byť aj vhodne zaplatená.
Akou krajinou by malo byť Slovensko, aby bolo pre teba príťažlivé zostať tu pracovať a žiť?
Tu vidím rôzne zmeny, ktoré by sa mali na Slovenku urobiť. Podľa mňa treba v prvom rade riešiť platy, pretože to je väčšinou prvý rozhodujúci faktor, na základe ktorého sa človek rozhoduje, kam pôjde pracovať. Ďalej si myslím, že sa treba zamerať aj na učiteľov, pretože tí majú v určitej miere vplyv na to, aké osobnosti vychádzajú zo škôl. Pokiaľ nebudú dobre zaplatení, niektorí môžu fungovať v režime: treba to len odučiť. A ďalej by som niečo robil s poľnohospodárstvom, pričom by mali byť podporovaní najmä lokálni pestovatelia a chovatelia. Jednoducho aj keď ma zaujíma technika, bohužiaľ, z tej techniky sa nenajeme. Preto by sa Slovensko malo zamerať na rastlinnú a živočíšnu výrobu, aby sa nemuselo toľko potravín dovážať zo zahraničia. Na Slovensku sa dá nájsť dosť toho, čo by sa malo zmeniť.