Ako si sa dostal k oblasti/odboru, ktorý v súčasnosti študuješ?
Práca v IT bola pre mňa vždy preferovanou voľbou, no na strednej škole v Starej Turej som sa prvý raz dostal ku konceptu automatizácie priemyselných procesov a tá si ma vtedy získala. Pri výbere vysokej školy som zvažoval niekoľko možností, no naša fakulta bola celkom jasnou voľbou vďaka vybavenosti laboratórií, ako aj odbornosti pedagógov a potenciálu získať tu zamestnanie. Ďalšou témou, ku ktorej som prišiel na strednej škole, bola elektrotechnika, ktorá je výraznou súčasťou automatizácie a ktorej spojením s digitalizáciou vznikla aj téma mojej dizertačnej práce zameraná na energetické mikrosiete, obnoviteľné zdroje energie a batériové úložiská.
Čo ťa viedlo k tomu, že si sa začal zapájať do odborných aktivít aj vo svojom voľnom čase?
Zo začiatku to bola určite motivácia zo strany pedagógov, aby sme výsledky svojej práce prezentovali napríklad na študentskej vedeckej konferencii (ŠVK). Významným faktorom je aj to, že tento odbor je aj moje hobby a tieto príležitosti ma motivovali posúvať svoje vedomosti ďalej. Navyše práve ŠVK môže poslúžiť ako cenná spätná väzba na bakalársku či diplomovú prácu a má potenciál odhaliť nedostatky, ktoré by sa nakoniec dostali do záverečnej práce.
Máš nejaký vzor (osoba, firma), ktorý ťa motivuje napredovať v tom, čo robíš/študuješ? Prečo práve ona, resp. táto firma?
Nepovedal by som, že som mal niekedy konkrétnu osobu alebo firmu ako vzor, ale čo je pre mňa momentálne motivácia stále sa zlepšovať, je startup, ktorý sme ešte s dvoma kolegami založili minulý rok, v čom nám veľmi pomohol aj inkubátor na našej univerzite. Venujeme sa šetreniu energií pre priemyselné podniky, čo je neustále sa vyvíjajúca problematika vyžadujúca veľa hodín práce. No keď vidím, ako náš tím skvelých developerov spoločne pracuje na vízii vybudovania firmy, ktorá znižuje spotrebu veľkých firiem a pomáha znižovať uhlíkovú stopu, tak to ma veľmi napĺňa.
Keby si mal spomenúť dve veci v oblasti techniky, ktoré by bolo podľa teba potrebné zásadne zmeniť/inovovať/vyvinúť, čo by to bolo? Ako by si to urobil ty?
V dnešnej dobe vidíme progres umelej inteligencie takmer na každom kroku, no v oblasti priemyslu, aspoň v rámci Slovenska, je tento postup značne pomalý. Môže za to z veľkej časti nízka úroveň digitalizácie podnikov, ale aj nízka úroveň práce s existujúcimi dátami. Ak chceme zlepšovať naše procesy, uhlíkovú stopu a aj efektivitu výroby, bude práca s veľkým množstvom dát nevyhnutná, v čom práve pomáha strojové učenie, ktoré dokáže odhaliť anomálie, úzke miesta, naplánovať údržbu strojov a podobne, samozrejme v spolupráci so skúsenými expertmi na dané oblasti.
Máš nejaký cieľ/métu, kam by si to chcel vo svojom živote dopracovať? Čo by si potreboval na dosiahnutie tohto cieľa?
Ako mnohých iných, aj mňa trápia problémy spojené s klimatickou zmenou a tiež by som chcel spraviť čo je v mojich silách pre zlepšenie nášho vplyvu na planétu, ktorú máme momentálne len jednu. Mojou víziou je pomoc nielen pri znižovaní spotreby energie, ale aj vo vývoji nových riešení na zavádzanie obnoviteľných zdrojov a zvyšovanie efektivity ich využitia. Pre dosiahnutie tohto cieľa sa teraz venujem práve energetickým mikrosieťam a práci s energetickými dátami.
Akou krajinou by malo byť Slovensko, aby bolo pre teba príťažlivé zostať tu pracovať a žiť?
Ako odpoveď na otázku uvediem krajinu, ktorá je pekným príkladom inovatívnej krajiny a tou je Dánsko. S kolegami sme v rámci University World Startup Cup absolvovali prehliadku mesta aj digitáneho hubu a strávili sme v tomto meste niekoľko dní. Mojím (veľmi ťažko realizovateľným) snom by bolo Slovensko na rovnakej úrovni digitalizácie. Krajina, v ktorej sa na bicykli dostanem všade a kde sú ľudia milí a otvorení a deti sú vedené k rozvíjaniu svojich myšlienok a kreativite vrátane podnikania.