Patriť medzi popredných výrobcov originálnych zariadení (z angl. Original Equipment Manufacturer, OEM) je beh na dlhú trať – čo je teda základom úspechu OEM spoločnosti?

R. Jenčík: Dovolím si najskôr ohliadnuť sa späť v čase. Ak bilancujeme dlhoročný vývoj a naše výsledky, musíme zhodnotiť, že naša spoločnosť prešla rôznymi vývojovými etapami. Niektoré atribúty fungovania sa v čase nemenili, v iných oblastiach došlo k zásadným zmenám. Tento vývoj bol niekedy kontinuálny, ale v niektorých prípadoch sa jednotlivé zmeny udiali takmer zo dňa na deň. Naša spoločnosť bola vždy relatívne dobre rozpoznateľná medzi ostatnými automatizačnými firmami na našom trhu, nakoľko pôvodná orientácia na potravinársky sektor bola do značnej miery jedinečná. Postupom času však došlo k prirodzenému vývoju, keď sme prenikli a postupne sa etablovali aj v iných sektoroch, ale zakotvenie v potravinárskom segmente zostalo zreteľné aj v súčasnosti, a to aj napriek tomu, že už ide len o jednu z viacerých oblastí nášho záujmu. Naše zameranie však ostalo pôvodné ako pri zrode spoločnosti – dodávka unikátnych diel na kľúč, čím sme si v podstate zadefinovali náš operačný rádius, ktorým je pre nás v tejto oblasti slovenský a český trh, prípadne stredoeurópsky región. Miera komplexnosti našich diel síce vyžaduje relatívne veľký počet rôznych profesií, ale veľkosť firmy je stále na takej úrovni, ktorá nám umožňuje flexibilne reagovať na prípadné zmeny v projekte.

Zároveň bolo pre nás vždy dôležité sledovať a reagovať na aktuálne trendy, ktoré kráčajú s dobou. Niekedy to bolo o tom vnímať technologické novinky a zachytiť aktuálne inovácie, inokedy to boli vývojové trendy, ktoré ovplyvnili zásadným spôsobom celé odvetvie a bolo potrebné správne sa rozhodnúť o ich použití. Príkladom bolo nasadenie priemyselnej robotiky v rámci našich aplikácií, keď sme prvú takúto bunku vlastnými kapacitami vyvinuli v roku 2007.

Základom nášho úspechu ako OEM výrobcu teda vidím v kombinácii jasne zadefinovaných firemných hodnôt v súlade so schopnosťou efektívne reagovať na požiadavky trhu a adaptovať sa na vonkajšie vplyvy prostredia. Významným faktorom nášho dlhodobého fungovania bol tiež postupný transfer kompetencií a zodpovednosti v rámci generačnej obmeny firemnej štruktúry. A to, že v našom regióne fungujeme aj s tými istými zákazníkmi, znamená, že ocenili našu autentickú snahu o dlhodobú vzájomnú spoluprácu a že im naše nastavenie vyhovuje.

Na začiatku procesu vzniku linky/zariadenia je prvotná myšlienka, predstava budúceho riešenia. Do akej miery sú tieto predstavy presne definované zákazníkom a naopak, akou mierou prispieva ku kreativite riešenia samotný OEM výrobca?

P. Andrejko: Pôsobíme na relatívne malom trhu, ale napriek tomu sa stretávame so zákazníkmi a projektmi rôzneho typu. Na jednej strane sú globálni hráči, v prípade ktorých je zadanie mnohokrát špecifikované s podporou zákazníckeho inžiniering tímu relatívne jasne už v prvotnej fáze. V takomto prípade sa aj miera našej prípadnej kreativity prejavuje skôr v konštrukčných detailoch a nákupných stratégiách. Naopak, pri iných typoch projektov, hlavne pri menších spoločnostiach, sme často už pri prvotných ideách a konceptoch a spolu so zákazníkom vlastne kreujeme špecifikáciu samotného zadania. Vtedy sa naplno môže prejaviť projekčná tvorivosť, ale môžeme využiť aj skúsenosti, ktoré čerpáme z predchádzajúcich realizácií. Stále však platí, že konečný výsledok pri realizácii diela bude len taký dobrý, aká dobrá je spolupráca medzi oboma stranami.

Bez softvérových nástrojov na projektovanie strojno-technologickej či elektro časti si dnes už nie je možné vývoj liniek/zariadení predstaviť. Aké nástroje v tejto oblasti používate? Ako možno v každej fáze projektu udržiavať aktuálne verzie projektovej dokumentácie, keď sa na jej príprave podieľa viacero projektantov súčasne?

P. Andrejko: Využívame moderné CAD a CAE softvéry, ako sú EPLAN, SolidWorks a pod., ktoré nám umožňujú detailné projektovanie a simulácie. Na správu projektovej dokumentácie používame kolaboratívne nástroje, ktoré zabezpečujú, že všetky zmeny sú riadne zaznamenané. Tieto nástroje umožňujú všetkým členom tímu prístup k najaktuálnejším informáciám a dokumentom. Neustále sledujeme nové trendy a hľadáme pokročilé softvérové riešenia, ktoré by sme mohli integrovať do našich procesov, aby sme zlepšili efektivitu a presnosť našej práce.

Kvalita a spoľahlivosť vyrábaných liniek/zariadení je jednou z najvyšších priorít pre OEM aj samotného zákazníka. Ako túto oblasť ovplyvňuje správna voľba technológií/strojov, ktoré pri výrobe používate, a dodávateľov komponentov, z ktorých sú linky/stroje konštruované?

R. Jenčík: Tak ako samotní naši zákazníci, aj my sa snažíme reagovať na aktuálne požiadavky vyplývajúce z operatívy alebo našich plánovacích procesov, prípadne sa čo najlepšie pokúšame odhadnúť aktuálne trendy. Nejde pritom vždy o jednoduché rozhodovanie, nakoľko vstupné investície do technológií musia mať racionálny základ, aby následne neúmerne nenavýšili cenu výrobkov. Svojho času sme napríklad boli prvou spoločnosťou z nášho odboru, ktorá investovala do vlastného päťosového lasera na 3D rezanie materiálu. Po istom čase sme však vyhodnotili, že prevádzkovať takéto zariadenie v porovnaní s inými možnosťami je v našich podmienkach neekonomické.

P. Andrejko: Podobná paralela je pri výbere komponentov. Selektívnym spôsobom sa snažíme zvoliť vhodný typ komponentov pre príslušnú aplikáciu, konkrétneho zákazníka, prípadne odvetvie nasadenia danej aplikácie. Z nášho pohľadu je veľmi dôležité poznať čo najširšie spektrum dostupnej technológie vrátane najnovších trendov, avšak nemenej dôležité je vedieť správne sa rozhodnúť pri voľbe vhodnej konfigurácie komponentov pri návrhu konkrétnej aplikácie, aby bolo technické aj cenové riešenie v konečnom dôsledku akceptovateľné zákazníkom. Samozrejme, správna voľba partnera na dodávku výrobnej technológie, subdodávateľa na poskytovanie služby alebo dodávateľa komponentov je v ideálnom prípade vždy voľbou na báze dlhodobého partnerstva.

V súčasnosti je jednou z najväčších výziev najmä pre technicky a technologicky zamerané spoločnosti získanie kvalifikovanej pracovnej sily. Vnímate tento problém aj vo vašej spoločnosti? Ako možno udržať terajších a motivovať potenciálnych budúcich zamestnancov na prácu v oblasti návrhu a výroby liniek/zariadení?

R. Jenčík: Hneď na začiatok musíme povedať, že táto oblasť je síce veľkou témou súčasnosti, ale pre nás bola zásadná počas celého fungovania spoločnosti, nakoľko projekty, ktoré naša spoločnosť realizuje, boli a sú najmä o ľuďoch. A áno, musíme súhlasiť, že získanie kvalifikovanej pracovnej sily je pre nás čím ďalej, tým väčšou výzvou. Aby sme udržali našich súčasných zamestnancov, zameriavame sa na poskytovanie možností pre neustály profesionálny rast prostredníctvom pravidelných školení, ktoré zvyšujú ich odbornú úroveň. Vytvárame motivujúce pracovné prostredie, kde je kladený dôraz na otvorenú komunikáciu, tímovú spoluprácu a uznanie za dobre vykonanú prácu. Ponúkame príležitosť aj mladým talentom, čím im umožňujeme zapojiť sa do náročných projektov a získať cenné skúsenosti. Aktívne hľadáme a podporujeme nadaných jednotlivcov, ktorí majú záujem o kariéru v oblasti návrhu a výroby liniek a zariadení.

Jednotlivé priemyselné odvetvia majú svoje špecifické požiadavky z hľadiska výrobných procesov a inštalovaných technológií. To kladie aj nároky na prehľad a vzdelanie zamestnancov OEM. Bez rôznych školení a celoživotného vzdelávania to asi ani nejde. Máte v tejto oblasti vlastnú stratégiu?

R. Jenčík: Áno, kladieme veľký dôraz na to, aby naši zamestnanci mali prístup k najnovším informáciám a technológiám. Podporujeme ich profesionálny rozvoj tým, že im dávame priestor na vzdelávanie a získavanie nových poznatkov. Naši zamestnanci sú motivovaní k tomu, aby sa sami aktívne vzdelávali, sledovali trendy v priemysle a aplikovali ich v praxi. Týmto prístupom zabezpečujeme, že naši odborníci sú vždy pripravení prinášať inovatívne riešenia a udržiavať vysokú úroveň kvality našich výrobkov.

Stretli ste sa so zadaním zákazníka, ktoré bolo pre vás výzvou z hľadiska návrhu či samotného vyhotovenia? Ako sa vám s tým podarilo vyrovnať?

P. Andrejko: Pre spoločnosť nášho zamerania pri tvorbe projektov na kľúč sú tieto typy výziev súčasťou nášho rozhodovacieho procesu. Vedieť správne odhadnúť svoje schopnosti a kapacity je v niektorých projektoch kľúčové. Z technického hľadiska sa nám osvedčil prístup, že na každom projekte by mal byť vopred stanovený mix štandardných riešení a tzv. čiernych skriniek. Ak sa riešenia vždy len opakujú, firmu to neposúva vpred. Ak je čiernych skriniek na projekte priveľa, zvyšuje sa riziko komplikácií.

Viackrát sa nám stalo, že aj na prvý pohľad jednoduchá aplikácia v procese realizácie vyvolala nečakané komplikácie. Tiež sa často stáva, že pre nasadenie štandardnej aplikácie sa stanú výzvou priestorové limity zákazníka. V minulosti sa nám napríklad stalo, že zákazník „zabudol“ pri vstupnej špecifikácii spomenúť, že zariadenie (paletizačný robot) bude pracovať síce v hale, ale netemperovanej, a teda teplota okolia v zimných mesiacoch dosahovala vysoké záporné hodnoty, na čo sme mohli reagovať až pri inštalácii na mieste. Čiže mnohokrát sme už stáli pred takmer neriešiteľnými otázkami, ale ak je problém možné rozmeniť na drobné a následne sa vyčlenia dostatočné personálne, technické a finančné kapacity, v drvivej väčšine prípadov sa nám podarí problém uzavrieť k spokojnosti oboch strán.

Digitálne dvojčatá, umelá inteligencia a strojové učenie, internet vecí, virtuálna či rozšírená realita… to je len niekoľko z nastupujúcich megatrendov, ktoré sa začínajú presadzovať aj v priemyselnom sektore. Majú tieto a im podobné technológie svoje miesto v riešeniach, o ktoré majú záujem koncoví zákazníci? Aký majú podľa vás potenciál v budúcnosti?

P. Andrejko: Každá doba so sebou nesie štandardy, ktoré sa v čase vyvíjajú. Tak ako niekedy bola štandardom príprava projektovej dokumentácie v 2D prostredí, postupne sa tieto riešenia rozšírili o 3D modely a tie následne prostredníctvom rôznych nástrojov bolo možné rozpohybovať vo forme simulácií. Takéto riešenia sú už dnes samozrejmosťou a my ich dnes vieme zákazníkom ponúknuť v prostredí virtuálnej alebo rozšírenej reality. Čiže ako firma tieto nové trendy pozorne sledujeme a snažíme sa ich integrovať do našich riešení, aby sme vyhoveli požiadavkám našich zákazníkov. Digitálne dvojčatá, umelá inteligencia (UI), strojové učenie, internet vecí a virtuálna či rozšírená realita predstavujú významný technologický pokrok, ktorý má potenciál transformovať nielen priemyselný sektor, ale aj každodenný život. Vidíme v týchto technológiách budúcnosť nielen v profesionálnej sfére, kde zvyšujú efektivitu a kvalitu procesov, ale aj v súkromnej oblasti, kde prispievajú k zlepšeniu kvality života a pohodlia. Sme presvedčení, že ich implementácia bude hrať kľúčovú úlohu v budúcnosti a prinášať nové príležitosti pre inovácie a rast.

Mnohé nové trendy sú už súčasťou tejto doby a myslím si, že sa čoskoro prirodzene stanú súčasťou nášho každodenného bytia a novým štandardom. Niektoré však možno budú čoskoro nahradené inými, dokonalejšími technológiami bez toho, aby výrazne ovplyvnili našu činnosť. Osobne si myslím, že z uvedených trendov bude mať najväčší význam ďalšie rozšírenie umelej inteligencie. Tak ako teraz nám už UI vie pomôcť pri diagnostike istých typov porúch, je zároveň schopná samostatne vytvoriť skladbu pre našu spoločnosť alebo pomôcť pri naformulovaní takéhoto článku. O jej ďalších možnostiach sa časom ešte len dozvieme.

Zostaňme ešte pri inováciách. Často sa hovorí o tom, že na Slovensku máme nevyužitý potenciál spolupráce priemyslu s akademickou sférou. Skúsenosti a know-how komerčných firiem z praktických aplikácií v kombinácii s vedeckými kapacitami pre výskum a vývoj na univerzitných pracoviskách by mohli byť zdrojom zaujímavých riešení. Má takýto model spolupráce svoje miesto aj pre OEM výrobcov?

R. Jenčík: Súhlasíme, že väčšie prepojenie akademickej pôdy a súkromného sektora by bolo veľmi prínosné. Mali sme skúsenosti so spoluprácou s Technickou univerzitou v Košiciach, kde sme sa zúčastnili na tvorbe vzdelávacích materiálov. Táto spolupráca nám umožnila spojiť praktické skúsenosti a know-how našich odborníkov s vedeckými kapacitami univerzitných pracovísk. Veríme, že takýto model spolupráce je kľúčovým prvkom pri výskume a vývoji, pretože prináša inovatívne riešenia a umožňuje rýchlejší pokrok v technológiách, ktoré môžeme následne ponúknuť našim zákazníkom. A platí to aj naopak, keďže v spolupráci s TU Košice sme už realizovali aj viaceré spoločné zaujímavé projekty. Akademické prostredie je tiež výbornou platformou, kde sa môžu spoločne stretávať firmy z nášho prostredia. Veľakrát takto nadviazané kontakty pomôžu neskôr v ďalších projektoch pri tvorbe tímu potrebného na vyriešenie nejakého problému. Čiže synergický efekt medzi akademickou pôdou a našou činnosťou je v tomto prípade jednoznačný.

Tri desaťročia na scéne OEM – to je míľnik, pri ktorom sa zvykne nielen bilancovať, ale pozerať sa aj do budúcnosti. Ako bude vyzerať moderná rodinná slovenská OEM spoločnosť o päť rokov?

R. Jenčík: Predchádzajúcich pár rokov bolo charakteristických mnohými výzvami (pandémia, polovodičová kríza, vojnový konflikt u susedov atď.), pričom nám ukázali našu zraniteľnosť a odolnosť zároveň. Balansujúc medzi zvyšovaním efektivity a trvalým rastom na jednej strane a udržateľnosťou a ekologickými témami na druhej strane, bude potrebné sústavne prehodnocovať spôsoby na dosiahnutie našich cieľov. Preto aj v budúcnosti budeme vychádzať z tradičného osvedčeného zázemia, avšak vnútorne sa budeme musieť ešte viac naučiť akceptovať a osvojiť si realitu nastávajúcich zmien (očakávaných aj úplne nepredvídateľných). V nasledujúcich piatich rokoch teda plánujeme pokračovať v našom raste, pričom sa budeme snažiť inovovať naše produkty a služby.

Naša súčasná vízia zahŕňa širšie zavedenie najnovších technologických trendov, ako sú umelá inteligencia, internet vecí a automatizácia, aby sme zvýšili efektivitu a kvalitu našich riešení. Z obchodného hľadiska sa chceme zamerať na rozšírenie našich trhových možností a prehĺbiť spoluprácu s medzinárodnými partnermi. Zároveň sa budeme snažiť poskytovať našim zamestnancom ďalšie príležitosti na profesionálny rozvoj a vytvárať motivujúce pracovné prostredie, ktoré podporuje inovácie a kreatívne myslenie.

Ďakujeme za rozhovor.

Anton Gérer