MS Industrial Networks AB bola založená v roku 1988 Nicalosom Hassbjerom (HMS = Hassbjer MicroSystems) a od tej doby je v ­popredí vývoja komunikačných technológií. Najmä v oblasti ­výroby strojov. Švédska spoločnosť sa predstavila sieťovou kartou s komunikačným protokolom Anybus, ktorú je možné pripojiť prakticky na akékoľvek zariadenie v akejkoľvek sieti. 21 rokov neskôr začali v HMS vyvíjať a vyrábať hardvér, ktorý pomáha výrobcom komponentov zaistiť kompatibilitu so širokou paletou priemyselných zberníc a priemyselných sietí na báze Ethernetu.

Medzi hlavnú skupinu produktov môžeme zaradiť sériu plug-in rozhraní Anybus CompactCom, vstavané Anybus moduly MasterSlave a sieťové rozhranie Anbyus-IC DIL-32 PCB. Všetky sú ­navrhnuté tak, aby sa dali jednoducho začleniť do rôznych zariadení v priemyselnej automatizácii. Katalóg dopĺňa prevodník Anybus Communicator a komunikáciu medzi sieťami zabezpečuje Anybus X-gateway. HMS je svetovým dodávateľom riešení v priemyselnej komunikácii. Ponúka hardvér a softvér potrebný na prenos dát ­medzi rozličnými priemyselnými zariadeniami a sieťami dostupnými na trhu. Generálny riaditeľ HMS Staffan Dahlström nám odpovedal na otázky integrácie protokolu POWERLINK.

Prečo spoločnosť, ktorá vyvíja a vyrába komponenty pre priemyselnú automatizáciu kupuje Anybus produkty? Nebolo by jednoduchšie integrovať sieťovú technológiou alebo zbernicu vlastnými silami?

Pretože zákazníci vidia úžitok v mnohých oblastiach. Použitie technológie Anybus odľahčuje návrhárov od pomerne náročných úloh mimo ich hlavnú oblasť odbornosti a môžu sa sústrediť na skutočné ciele projektu. S protokol Anybus stačí jeden návrh iterácie na ­vytvorenie Fieldbus muliprotokolu a pripojenia prostredníctvom priemyselného Ethernetu. Anybus moduly pripravené na zapojenie do zariadenia zákazníka túto integráciu umožňujú. Dokonca aj pri nízkych objemoch. Rýchlejší čas dodania na trh dosiahnu samozrejme skrátením vývojového cyklu a preto je to silný motivačný faktor pre spoločnosti, ktorým záleží na udržaní svojho konkurencieschopného náskoku na trhu s automatizáciou.

Pre aké aplikácie vidíte najväčší dopyt po produktoch kompatibilných s POWERLINK?

Našu obchodnú základňu tvorí široká škála výrobcov priemyselných zariadení. V súčasnej dobe má viac ako 900 typov rôznych výrobkov v sebe integrovaný Anybus. Pokiaľ ide konkrétne o POWERLINK, vidím to zvýšený dopyt všeobecne pre celú priemyselnú automatizáciu, no najmä pre výkonné stroje. Výkonné stroje totiž potrebujú výkonnú sieťovú technológiu, ktorá kombinuje vysokú spoľahlivosť a rýchly prenos dát.

Dopyt po POWERLINK aplikáciách sa líši podľa geografickej polohy?

Globálny trh s priemyselnou automatizáciou stále rastie. Požiadavky na POWERLINK sa rôznia – máme zákazníkov z Ďalekého východu, ale aj z USA. Najväčší dopyt je však stále na stredoeurópskom trhu so silnou pozíciou vo výrobe výkonných a sofistikovaných strojov.

Kedy bude Anybus s POWERLINK dostupný?

Náš prvý produkt, ktorý podporuje POWERLINK (AnybusCompactCom) sme predstavili ešte v roku 2011 na veľtrhu SPS IPC DRIVES v Norimbergu. Prvé prototypy sme už dodali prvej skupine zákazníkov.

Zdroj: Automtion 3/2012, www.automotion.info