Aké sú základné výhody využitia dronov pri zbere dát zo vzduchu?
Výhod je niekoľko, avšak tie hlavné sú bezpochyby rýchlosť zberu dát, skutočne nízke obstarávacie náklady, dostupnosť tejto technológie a vysoká presnosť výsledkov. Vďaka týmto atribútom sa stále viac ukazuje presah technológie dronov a z nich získaných dát. Napríklad z prieskumu nemeckej spoločnosti Drone Industry Insights je zrejmé, že trh s dronmi je čoraz viac na vzostupe (DII uvádza 7,7 % ročného rastu) a v roku 2030 by mal trh dosiahnuť 54,6 miliárd USD. Podľa mňa je však v tomto biznise potrebné mať jasnú predstavu o tom, čo chcete robiť a ako chcete drony využívať. My sa orientujeme na stavebný priemysel a drony využívame, jednoducho povedané, dvoma spôsobmi. Prvý je marketing stavieb, teda tvorba videí a fotografií, spolu s postprodukciou. Druhá časť využitia dronov je inžinierska geodézia v stavebnom priemysle. To je pre nás oveľa zaujímavejšia a všeobecne náročnejšia disciplína. Preto máme vo firme špecialistov na fotogrametriu, geodetov a programátorov. Najväčšou výhodou nasadenia bezpilotných prostriedkov, tzv. UAV, na stavbách je rýchlosť zamerania veľkých územných celkov, ako aj opakované merania, z ktorých sa pravidelne počítajú zmeny objemu a efektívne koordinuje výstavba. Bežne našim zákazníkom dodávame drony a učíme ich s nimi pracovať. Dáta spracujú v aplikácii AVAG, ktorá je priamo prepojená s naším fotogrametrickým centrom. Táto aplikácia je prístupná online, a preto môžu firmy so spracovanými dátami pracovať odkiaľkoľvek a kedykoľvek.
Pre aké odvetvia predstavujú drony z vášho pohľadu najväčšie benefity?
Najväčším benefitom je určite úspora ľudských zdrojov, rýchlosť zberu dát a presnosť. Avšak sledujem rozširovanie dronov v mnohých odvetviach. Napríklad v stavebníctve pri zemných prácach, pri výstavbe líniových stavieb, kde sa presnosť pohybuje v nižších jednotkách centimetrov, a preto je to pre technológiu dronov ideálny priemysel na ich nasadenie. A to sa tiež už deje. Aktuálne sa chystáme rozšíriť funkcie aplikácie aj na poľnohospodárstvo. Vidím tam za posledný rok veľký posun vo využití priamo v poľnohospodárskych podnikoch, ktoré donedávna nasadeniu dronov ešte odolávali.
Keď som spomenul rýchlosť, tak som nemyslel iba na rýchlosť dronu v teréne, ale hlavne to, za aký čas sa dáta dostanú k používateľovi, ktorý ich potrebuje na prácu. Zákazník, a teda používateľ aplikácie má dáta veľmi rýchlo k dispozícii, najneskôr v nasledujúci deň od samotného zamerania.
Práca s dronmi sa netýka len samotného lietania, ale najmä spracovania získaných dát. Koľko času zaberie príprava letu a jeho vykonanie v porovnaní s časom, ktorý venujete spracovaniu dát?
Ohľadne spracovania dát z dronov sme skutočne ďaleko. Ako som už spomenul, na túto časť práce máme špecialistov priamo vo fotogrametrii. To nás viedlo v minulosti k založeniu fotogrametrického centra, kde spracovávame nielen svoje dáta, ale aj dáta zákazníkov, ako sú Eurovia, OHLA ŽS, Colas či ďalšie firmy alebo súkromné osoby. Je to vždy individuálny a ručný proces, ku ktorému pristupujeme s dôrazom na vysokú kvalitu výsledkov.
Čo sa týka samotného zberu dát, na to využívame malé UAV ako Mavic 3 Enterprise RTK, ale aj veľké UAV, ako je Matrice 300/350 RTK. Na každý zber dát treba zvoliť správne nastavenie, či už ide o správne prekrytie fotografií, rýchlosť a výšku letu, a zaistiť prípadnú administratívu. S menšími dronmi sme schopní za 15 až 20 minút zamerať približne 1 km líniovej stavby (cca 10 ha) a to zaistí nekompromisnú efektivitu. Z toho potom generujeme ortofotom vo vysokom rozlíšení digitálne modely väčšinou s rozlíšením 3 cm/px a mračná bodov s vysokou hustotou. S týmito dátami možno následne naozaj efektívne pracovať, porovnávať ich, merať objemy, vykonávať rezy takmer v reálnom čase. Benefitom je vysoká efektivita výstavby. Trvanie stretnutí je kratšie vďaka ortofotom s vysokým rozlíšením a perfektným náhľadom na stavbu. V neposlednom rade získate kvalitnú dokumentáciu stavby alebo snímaného miesta a tiež digitálne dáta.
Vyvinuli ste a prevádzkujete platformu AVAG, ktorá dáta z dronu zobrazuje v prehľadnej forme. Aké sú jej hlavné výhody?
V určitom čase našej činnosti sme zistili, že potrebujeme kvalitnejšie nástroje na prácu s geoinformačnými dátami (ortofoto, DSM, mračno bodov) a že tieto dáta potrebujeme dostať k zákazníkom. Preto sme sa rozhodli pre vývoj vlastného softvéru. Chceli sme viac, než nám a našim zákazníkom dokázali ponúknuť iné cloudové softvérové riešenia. Aplikáciu vyvíjame od roku 2020, takže je to pomerne krátka doba oproti konkurencii, ale dobiehame ju a v Čechách sa nám už podarilo nahradiť aplikácie svetových lídrov tou našou. To je pre mňa veľký úspech. AVAG je cloudová platforma a jej najväčšou prednosťou je práca s dátami vo vrstvách. Neexistuje žiadny limit, ktorý by používateľa obmedzoval. Aplikácia je schopná pracovať s obrovským množstvom dát a robiť medzi týmito dátami zložité operácie, ako je počítanie objemov, vykonávanie rezov terénom, generovanie rozdielových máp a ďalšie. Významný rozdiel oproti konkurenčným cloudovým aplikáciám je využitie mapových služieb poskytovaných štátnymi organizáciami. Používatelia aplikácie využívajú podkladové katastrálne a ďalšie mapy (WMS služby) priamo v aplikácii spolu s ich dátami z dronov. WMS služby sú vo svete väčšinou voľne dostupné a my sme schopní tieto mapy sprostredkovať pre väčšinu zákazníkov po celom svete. Aj na Slovensku tieto údaje zákazníci bežne používajú pri práci s aplikáciou AVAG. Ďalej si môžu zákazníci importovať svoje výkresy vo formáte CAD alebo napríklad dáta pre 3D navádzané stroje a s týmito dátami ďalej efektívne pracovať. Aplikácia je dostupná v cloude, a preto aj prístup k nej je možný odkiaľkoľvek a stačí na to bežný počítač.
Aplikácia AVAG umožňuje zobrazovanie rôznych vrstiev a dát. Ako možno v aplikácii pracovať s týmito vrstvami?
Práve možnosť vrstviť na seba každý opakovaný nálet (zber dát alebo digitálne dáta) je obrovskou výhodou. Všetky výpočty a rezy môžete vykonávať medzi jednotlivými vrstvami a to vám dáva slobodu a kontrolu nad postupom výstavby, čo vedie k jednoduchším procesom a rýchlejšej návratnosti vynaložených prostriedkov. Jedna vrstva, teda nálet, predstavuje v AVAG ortofoto, DSM, model sklonu a mračno bodov. Pokiaľ sa pri zbere dát využívajú vlícovacie body (GCP’s – ground control points), tak sú dáta georeferencované a sedia na sebe s centimetrovou presnosťou. Dáta sú také presné, že ich môžete porovnávať s vašimi výkresmi, ktoré možno, samozrejme, importovať do aplikácie vo formáte DXF. Navyše ste schopní jednoducho zdieľať všetky dáta s kýmkoľvek potrebujete. Naša platforma má prepracovanú správu používateľov, ktorú využijú malé geodetické kancelárie so svojimi zákazníkmi, ako aj veľké korporátne spoločnosti pre svoje rozsiahle štruktúry. AVAG je naozaj jednoduchá a intuitívna aplikácia. Ponúkame bezplatnú registráciu, vďaka ktorej si ju zákazníci môžu vyskúšať na demo dátach.
Ďakujeme za rozhovor.
Václav Michalčík
Petra Valiauga