Obr. Počas virtuálnej tlačovej konferencie prezentovali Slavoj Musílek (vpravo) a Pavel Bezucký výsledky unikátneho prieskumu.
Kým v Českej republike plánuje 23 % z oslovených MSP v najbližších troch rokoch robotizovať, v Maďarsku aj Rumunsku je to 27,6 % respondentov. Najviac firiem plánujúcich robotizáciu je v Poľsku, a to 33,7 %. Z firiem, ktoré plánujú túto automatizáciu, je v Česku 26,9 % rozhodnutých investovať do kolaboratívnych robotov. V Maďarsku je to 22,5 %, Poľsko a Rumunsko sú na špičke s 38,8 %.
Súčasný stav
Najnižšia úroveň robotizácie v rámci krajín zaradených do prieskumu je v Maďarsku, kde len 11 % MSP už vlastní priemyselný alebo kolaboratívny robot. O niečo lepšia situácia je v Rumunsku, kde nejaký druh robota vlastní 15,4 % oslovených firiem. Nasleduje Poľsko s 22,7 % robotizovaných MSP podnikov. Najviac robotov z krajín zapojených do prieskumu je v Českej republike, kde ich vlastní 23,3 % respondentov.
Vo všetkých skúmaných krajinách prevládajú roboty v stredne veľkých podnikoch, kde dominujú priemyselné roboty nad kolaboratívnymi. Pri malých výrobných firmách je však pomer priemyselných a kolaboratívnych robotov oveľa nižší. Špecifické je Rumunsko, kde je tento pomer skoro vyrovnaný.
U respondentov, ktorí zvažujú v najbližších troch rokoch investíciu do robotizácie, hrá podstatnú úlohu to, či už nejaký robot vlastnia. V Maďarsku má takmer štvrtina podnikov plánujúcich automatizáciu nejaký robot, v Rumunsku je to takmer 30 % podnikov, v Českej republike dokonca takmer 50 % MSP, naopak v Poľsku len 14,3 % firiem.
Čo očakávajú MSP od robotizácie?
Medzi kľúčovými faktormi, ktoré ovplyvňujú oslovené podniky v plánovaní robotizácie, sú v Maďarsku a Rumunsku na prvých miestach zvýšenie produktivity a ušetrenie nákladov, posilnenie konkurencieschopnosti spoločnosti a zvýšenie kvality výroby. V Českej republike aj v Poľsku medzi hlavné dôvody robotizácie patrí tiež zvýšenie produktivity a zníženie nákladov, ďalej skrátenie dodacej lehoty, zvýšenie kvality výrobkov elimináciou ľudských chýb a posilnenie konkurencieschopnosti. Medzi ďalšie významné dôvody (nad 50 % odpovedí) v týchto krajinách patria ťažkosti s personálnym obsadením, štandardizácia pre-procesu, zvýšenie výrobnej bezpečnosti a flexibilita výroby. Medzi prvé procesy robotizácie, ktoré firmy plánujú, patria vo všetkých krajinách montáž, balenie a paletizácia.
Očakávaná návratnosť investície (ROI) do robotizácie je v Českej republike, Maďarsku i Rumunsku najčastejšie obdobie dvoch až troch rokov, zatiaľ čo v Poľsku je to obdobie jedného až dvoch rokov.
Medzi hlavné dôvody, ktoré ovplyvňujú v Českej republike, Maďarsku a Rumunsku rozhodnutia o robotizácii, patrí cena a návratnosť investície, zatiaľ čo v Poľsku je to cena a jednoduchosť použitia.
Firmy, ktoré nezvažujú robotizáciu, zhodne zdôvodňujú svoje rozhodnutie najčastejšie tým, že ich výroba a jej rozsah nevyžadujú robotizáciu, alebo že aplikácie a procesy, ktoré využívajú, nemôžu byť automatizované, prípadne že objem výrobkov je príliš malý na robotizáciu, alebo že firma nevidí dostatočné výhody investície do robotizácie.
„Vývoj vo výrobnom priemysle čoraz viac závisí od investícií do robotiky. Výrobné podniky však vidia veľa prekážok, ktoré ich obmedzujú v implementácii robotov. Pre nás ako dodávateľa technológií je podstatné poskytnúť argumenty, ktoré presvedčia manažment, že investície do robotizácie sa vyplatia. A že v súčasnom stave vývoja domácej i globálnej ekonomiky je robotizácia riešením, ktoré umožní spoločnostiam dlhodobý vývoj. Je teda dobrou správou, že výrobcovia sa čoraz častejšie rozhodujú pre kolaboratívne roboty, a to vďaka ich výhodám, najmä bezpečnosti, flexibilite aplikácií a rýchlosti implementácie,“ uvádza Slavoj Musílek, generálny manažér pre strednú a východnú Európu spoločnosti Universal Robots.
Slovensko sa v prieskume neobjavilo, ale…
ATP Journal bol na tlačovej konferencii, kde Slavoj Musílek a Pavel Bezucký predstavili výsledky tohtoročného prieskumu aktívne, aj keď len virtuálne prítomný. „Slovenský trh považujeme z hľadiska jeho štruktúry a povahy za veľmi podobný tomu českému, preto sme ho do tohto prieskumu nezaradili. Myslíme si však, že čísla by boli veľmi podobné tým z českého trhu,“ uviedol v odpovedi na otázku ATP Journalu P. Bezucký. Zaujímalo nás aj to, či sa v prieskume podarilo odhaliť povahu robotických aplikácií, do ktorých chcú MSP investovať – či to budú skutočne kolaboratívne aplikácie so súčasnou prítomnosťou človeka aj robota na jednom pracovisku, alebo pôjde o pracoviská bez prítomnosti človeka. „Možnosť a) je správna. Práve pri MSP vidíme veľmi dobrú akceptáciu kolaboratívnych riešení, kde sa na jednom pracovisku nachádzajú robot aj človek,“ konštatoval S. Musílek. „Z našich skúseností musím doplniť, že práve MSP je tá kategória podnikov, ktoré dokážu z kolaboratívnej robotiky vyťažiť ďalšie prínosy, ako je hlavne mobilita. V rannej zmene môže kolaboratívny robot robiť skrutkovaciu aplikáciu a na poobednú zmenu je presunutý na úplne inú pracovnú stanicu a vykonáva iný úkon. MSP sú svojom organizačnou štruktúrou a povahou oveľa flexibilnejšie ako veľké podniky a dokážu teda vyťažiť z kolaboratívnych robotov zaujímavé prínosy,“ dodáva P. Bezucký.
Spracované z podkladov Universal Robots.