Spoločnosť Siemens je od svojho založenia pre milióny ľudí oveľa viac než len zamestnávateľ. Predstavuje totiž aj ich domov a spôsob života. Do dnešného dňa vo firme pracovali približne štyri milióny ľudí po celom svete. Z geografického hľadiska zostáva najväčšou lokalitou, kde firma pôsobí, Nemecko s 85-tisíc zamestnancov.
Počas posledných 175 rokov Siemens vytváral históriu priemyslu a technologických inovácií a pomáhal meniť každodenný život ľudí po celom svete. V roku 1847 skonštruoval Werner von Siemens ručičkový telegraf, ktorý sa neskôr stal firemným produktom číslo jeden a ktorý predstavoval jeden z najvýznamnejších vynálezov svojej doby. Vďaka využitiu elektriny totiž umožnil oveľa rýchlejší a spoľahlivejší prenos správ na dlhé vzdialenosti. Medzi týmito správami bolo aj oznámenie voľby nemeckého cisára frankfurtským národným snemom v kostole Paulskirche v roku 1849. Všetky tieto pokrokové inovácie predstavovali začiatok globálnej konektivity.
Nemenej prelomovou udalosťou bol aj jeho vynález dynama v roku 1866. Táto škatuľa veľkosti písacieho stroja bola prvým prístrojom, ktorý dokázal hospodárne premeniť mechanickú energiu na elektrinu, čo otvorilo cestu do éry elektrickej energie.
Spoločnosť Siemens sa však zaslúžila o oveľa viac než len o míľniky technologického vývoja. Svoju dobu predbehla aj v otázkach sociálnych. Napríklad už roku 1872 pripravila pre svojich zamestnancov penzijný fond. Na úrovni štátu boli podobné príspevky v Nemecku zakotvené zákonom až zhruba o 20 rokov neskôr.
„Naším cieľom je neustále sa zlepšovať a predvídať nové technológie a trendy, aby sme zostali agilní,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ koncernu Siemens Roland Busch. „Aj v nasledujúcich 175 rokoch chceme hrať vedúcu úlohu po celom svete. Siemens je v deň svojich 175. narodenín pripravený na budúcnosť a má mimoriadne dobrú pozíciu aj z hľadiska stratégie, obchodu a technológií. Zostávame na čele v oblasti digitalizácie a udržateľnosti, čo sú dve kľúčové úlohy z celosvetového hľadiska, aj čo sa týka záujmu našich zákazníkov.“
„Sme súčasťou epochálnej zmeny, podobnej, akú svet zažil v 19. storočí,“ uviedla Nathalie von Siemens, ktorá je potomkom zakladateľa spoločnosti. „Keď sa pozrieme na obdobie pred 175 rokmi, bol to začiatok priemyselnej revolúcie, pri ktorej zrode Werner von Siemens stál. Dnes digitalizácia mení našu spoločnosť s rovnakou silou, akou sa vtedy šírila industrializácia a elektrifikácia. Wernerove skúsenosti sú aj dnes pre nás veľmi aktuálne, pretože spoločnosť, ktorú založil, pomáha túto epochálnu zmenu utvárať a riadiť.“
Siemens sa dnes sústreďuje na najrôznejšie priemyselné odvetvia, infraštruktúru, dopravu a zdravotníctvo a je popredným technologickým podnikom v oblasti digitalizácie. Od roku 2008 investoval desať miliárd eur do rôznych softvérových spoločností. V minulom fiškálnom roku vynaložil zhruba päť miliárd eur na výskum a vývoj a výskumníci spoločnosti dali zaregistrovať približne štyri a pol tisíc vynálezov, čo je asi dvadsať vynálezov za pracovný deň. Firma je hnacím motorom digitálnej transformácie aj vďaka spojeniu hardvéru a softvéru a reálneho a digitálneho sveta v rámci prevádzkových a informačných technológií. Na základe tohto prístupu môžu následne zákazníci aj partneri zvyšovať svoju produktivitu a konkurencieschopnosť a urýchliť zavádzanie inovácií.
Spracované podľa tlačovej správy spoločnosti Siemens.