Svetové ekonomické fórum [1] identifikovalo tieto trendy a megatrendy, ktoré povedú k transformácii podnikov:

  1. zvýšené zavádzanie nových a inovatívnych technológií, ktoré sa nachádzajú na hranici vedeckého a technologického výskumu (tzv. hraničných technológií) – očakáva sa, že tieto trendy budú riadiť zmeny vo viac ako 86 % opýtaných podnikoch,
  2. rozširovanie digitálneho prístupu (86 %),
  3. širšie uplatňovanie environmentálnych a sociálnych rizík a rizík riadenia v rámci organizácií (80,6 %),
  4. narastajúce životné náklady (74,9 %),
  5. pomalý ekonomický rast (73 %),
  6. investície na podporu zelenej transformácie (69,1 %),
  7. nedostatok zásob/dodávok a zvýšená cena vstupných nákladov na podnikanie (68,8 %).

Nové a inovatívne technológie, automatizácia, zručnosti potrebné na zelenú transformáciu a uvedené trendy ovplyvnia potreby na trhu práce a budú vyžadovať od jednotlivcov neustále zvyšovanie a získavanie nových zručností. V kontexte týchto zmien bude kľúčové, aby sa ľudské zdroje rýchlo prispôsobili novým pracovným požiadavkám, vzdelávali sa, rekvalifikovali a zvyšovali si kvalifikáciu. Uvedomenie si významu celoživotného učenia sa a schopnosť prispôsobiť sa budú kľúčové, aby jednotlivci dokázali prechádzať zo zanikajúcich povolaní na pracovné miesta budúcnosti. A aké sú najdôležitejšie zručnosti zamestnancov pre budúcnosť?

Medzi najdôležitejšie zručnosti podľa Svetového ekonomického fóra [1] patria kreatívne a analytické myslenie, technologická gramotnosť, systémové myslenie, umelá inteligencia, big data analýza, manažment talentov, orientácia na služby a zákaznícky servis, ale aj sociálno-emocionálne postoje (zvedavosť a celoživotné učenie sa, odolnosť, flexibilita a obratnosť, motivácia a sebavedomie). To svedčí o tom, že pre podniky sú dôležití odolní a uvažujúci zamestnanci, ktorí si uvedomujú význam celoživotného učenia sa, a vedia, že životnosť ich zručností klesá.

Aj ľudské zdroje v slovenskom hospodárstve musia zareagovať na tieto zmeny a reflektovať vyššou úrovňou vybraných kompetencií/zručností. To, ktoré budú tie kľúčové, bolo predmetnom analýzy s názvom Zručnosti pre budúcnosť konkurencieschopného trhu práce na Slovensku [2]. V rámci analýzy sa zisťovalo, ako zamestnávatelia v Slovenskej republike vnímajú dôležitosť vybraných zručností. V podmienkach Slovenskej republiky sa potvrdila hypotéza, že bude narasť dopyt po technologických, sociálnych, emocionálnych a vyšších kognitívnych schopnostiach.

Medzi top tri zručnosti budúcnosti sa dostali:

  • efektívna tímová práca,
  • dosahovanie cieľov, sebauvedomenie a sebariadenie,
  • medziľudské zručnosti (empatia, pokora, schopnosť spolupráce, riešenie konfliktov).

Charakter práce sa vplyvom zavádzania technologických inovácií mení a je nevyhnutné venovať zvýšenú pozornosť aj rozvíjaniu tých medziľudských zručností, o ktoré nás inovačné technologické procesy môžu pripraviť. Je to dôležité najmä preto, aby zostala zachovaná ľudskosť napriek technologickému pokroku.

Prekvapivým výsledkom z hľadiska očakávaného nárastu dôležitosti je umiestnenie environmentálnej gramotnosti. Environmentálne výzvy sú aj pre zamestnávateľov pôsobiacich v národnom hospodárstve kľúčovou témou z hľadiska budúcnosti. Tým sa len potvrdzuje postavenie Slovenskej republiky v európskom priestore, ktorý si kladie v tejto oblasti ambiciózne ciele.

Očakáva sa transformácia zručností na trhu práce

Predpokladá sa, že až 44 % zamestnancov bude čeliť zmenám v požiadavkách na ich základné zručnosti. Najväčší vplyv na zručnosti zamestnancov budú mať nové technológie, a to hlavne tzv. hraničné technológie. To sú tie, ktoré sú na pomedzí existujúcich technológií a vedeckého výskumu a inovácií. Hraničné technológie vrátane umelej inteligencie (UI), robotiky, biotechnológií a kvantových technológií predstavujú revolučný pokrok, ktorý ovplyvní nielen pracovné prostredie, ale aj ekonomiku a kultúru. S touto transformáciou prichádza potreba, aby sa zamestnanci prispôsobili vplyvu UI. Je nevyhnutné, aby získavali nové zručnosti a prispôsobovali sa novým technológiám a aby udržali krok s rýchlym tempom zmien v pracovnom prostredí.

Hraničné technológie prinášajú vplyv do rôznych sektorov, od zdravotnej starostlivosti až po energetiku, priemysel a vzdelávanie. Od automatizácie úloh v priemysle po personalizovanú liečbu v zdravotníctve otvárajú tieto technológie dvere novým možnostiam a výzvam. Prispôsobenie sa technologickým zmenám zostane hnacím motorom transformácie podnikov v nasledujúcich piatich rokoch. S týmto pokrokom prichádzajú aj etické otázky a výzvy, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou tejto transformácie.

Prieskum tiež identifikoval desať základných zručností, ktoré sú momentálne považované za najdôležitejšie pre zamestnateľnosť:

  • analytické myslenie,
  • kreatívne myslenie,
  • odolnosť,
  • flexibilita a agilita,
  • motivácia a sebauvedomenie,
  • zvedavosť a celoživotné učenie sa,
  • technologická gramotnosť,
  • spoľahlivosť a pozornosť voči detailom,
  • empatia a aktívne počúvanie,
  • líderské schopnosti a sociálny vplyv,
  • kontrola kvality.

Potreba základných zručností v jednotlivých sektoroch sa mierne líši. Napríklad v sektore médií, zábavy a športu sú vysoko hodnotené empatia, aktívne počúvanie, spoľahlivosť a pozornosť voči detailom. V poľnohospodárstve, lesníctve a rybolove sa zdôrazňuje starostlivosť o životné prostredie a environmentálne správcovstvo, pričom rastie dôležitosť manuálnych zručností, vytrvalosti a schopností v oblasti presnosti a riadenia zdrojov. V sektore chemického priemyslu a priemyslu zameraného na vývoj progresívnych materiálov sú významné zručnosti v oblasti starostlivosti o životné prostredie s dôrazom na líderské schopnosti a sociálny vplyv. V sektore elektroniky, vzdelávania a odbornej prípravy sa kladie dôraz skôr na systémové myslenie zamestnancov.

Prognóza zručností do roku 2027 ukazuje rastúcu potrebu kognitívnych schopností s dôrazom na kreatívne myslenie pred analytickým myslením. Technologická gramotnosť sa umiestnila na treťom mieste medzi najrýchlejšie rastúcimi zručnosťami. Do roku 2027 sa očakáva zvýšený význam zručností ako zvedavosť a celoživotné učenie sa, odolnosť, flexibilita a agilita, systémové myslenie či znalosti v oblasti UI a big data. Motivácia a sebavedomie budú ďalšími kľúčovými faktormi, ktorých hodnota bude rásť.

odvetvie percento nárastu potrebných technologických zručností
starostlivosť, osobné služby, pohoda 71,9 %
poistenie a správa dôchodkov 70,7 %
finančné služby a kapitálové trhy 70,1 %
energetika a sieťové služby 69,7 %
služby pre zamestnancov 67,9 %
služby pre informatiku a technológie 67,4 %
chemické a pokročilé materiály 67,2 %

Tab. 1 Narastajúci význam technologických zručnosti vo vybraných sektoroch [1]

Naopak zručnosti, ako je čítanie, písanie a matematická gramotnosť, globálne občianstvo, senzorické spracovanie a manuálne zručnosti, vytrvalosť a presnosť, môžu zažívať menší nárast v iných sektoroch. Tieto aspekty budú menej prioritné v porovnaní so schopnosťami, ktoré sa zameriavajú na riešenie komplexných problémov a prispôsobovanie sa dynamickým zmenám v pracovnom prostredí.

Vývoj pracovného prostredia do roku 2027 nás privádza do éry nových možností a výziev. Prieskum jasne ukazuje, že zamestnanci čelia nevyhnutným zmenám v ich zručnostiach v dôsledku revolučného vplyvu hraničných technológií. Desať kľúčových zručností pre budúcnosť zdôrazňuje potrebu nielen technických schopností, ale aj emocionálnej inteligencie. Zamestnanci, ktorí budú schopní kombinovať analytické myslenie s kreativitou, odolnosť s empatiou a technologickú gramotnosť so systémovým myslením, budú žiadaní. Je však nevyhnutné, aby spoločnosti a vlády premýšľali o etických normách a pravidlách tejto transformácie, aby sa zabezpečila udržateľná a spravodlivá budúcnosť práce.

Literatúra

[1] Future of Jobs Report 2023. World Economic Forum.
[2] Zručnosti pre budúcnosť konkurencieschopného trhu práce na Slovensku. RUZ, TREXIMA Bratislava, s. r. o, Infostat, 2022.

Alena Minns
minns@trexima.sk