Prietokomery s meraním tlakovej diferencie (DP) tvoria asi jednu tretinu príjmov z prietokomerov predaných do ropného a plynárenského priemyslu. Prietokomery DP pozostávajú z vysielačov DP spolu s primárnymi prvkami, ako sú clony, Pitotove a Venturiho trubice, prietokové dýzy a ďalšie prvky. Prietokomery DP majú v ropnom a plynárenskom priemysle dlhodobú tradíciu a výhodu veľkej inštalovanej základne.
Coriolisove prietokomery sú druhé za prietokomermi DP z hľadiska tržieb v predaji do ropného a plynárenského priemyslu, po nich nasledujú ultrazvukové a objemové prietokomery. Magnetické prietokomery, ktoré priamo nemerajú ropu, plyn alebo iné nevodivé kvapaliny, tiež zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu v ropnom a plynárenskom priemysle pri vstrekovaní vody/soľanky, regenerácii a likvidácii. Magnetické prietokomery sa široko používajú na meranie vody a chemikálií čerpaných do ropných a plynových vrtov počas chemického vstrekovania pri hydraulickom štiepení alebo frakcii.
Meranie prietoku hrá dôležitú úlohu vo všetkých troch fázach: v ťažbe, preprave, uskladnení, spracovaní a distribúcii.
Ťažba
Len čo sa začne z ropného vrtu ťažba, podzemné tlaky vytlačia tekutinu obsahujúcu ropu na povrch, kde prechádza sériou testovacích a produkčných separátorov. Prietokomery merajú kvapalinu pri jej vstupe do separátorov a tiež pri odosielaní separovanej ropy, plynu a vody na rôzne miesta. Niekedy sa viaceré vrty privádzajú do spoločného potrubia, pričom sa zvlášť meria prietok kvapaliny v každej pripojenej vetve. V závislosti od vlastníctva rôznych vrtov sa v takomto prípade môže na každej vetve vyžadovať fakturačné meranie. Vo fáze ťažby sa zvyčajne používajú ultrazvukové a turbínové prietokomery a prietokomery DP. Použiť možno aj Coriolisove prietokomery, ale tie fungujú lepšie s kvapalinami ako s plynom a majú tiež obmedzenia, čo sa týka veľkosti potrubia.
Preprava a uskladnenie
Preprava ropy alebo plynu z ťažobného miesta do rafinérie alebo závodu na spracovanie plynu (alebo zásobníka) potrubím, kamiónom, železničným vagónom alebo loďou zvyčajne zahŕňa aj fakturačné meranie. Fakturačné meranie zemného plynu, najmä pri veľkom potrubí, je jedným z najrýchlejšie rastúcich miest na trhu prietokomerov a využíva prevažne ultrazvukové a turbínové prietokomery a prietokomery DP. Ultrazvukové prietokomery sú v tomto prípade dobrou voľbou, pretože nijako nezasahujú do meraného média a sú bez pohyblivých častí. Sú tiež vysoko presné a ultrazvukové merače s tromi alebo viacerými dráhami zvyčajne spĺňajú priemyselné smernice pre fakturačné meranie.
Aby bolo možné prepravovať zemný plyn loďou, musí sa najskôr premeniť na skvapalnený zemný plyn (LNG), čo je rýchlo rastúca oblasť distribúcie svetových zásob zemného plynu. Skvapalňovanie je zložitý proces a poskytuje príležitosti a výzvy v oblasti merania prietoku. Zemný plyn sa meria pri vstupe do a výstupe zo skvapalňovacieho zariadenia. Neskôr sa LNG prenesie na loď, kde sa skladuje v izolovaných nádržiach, aby sa udržala jeho nízka teplota. Keď loď dorazí na miesto určenia, LNG sa zahreje na atmosférickú teplotu, znovu splyňuje a zvyčajne sa prenesie do potrubia alebo skladových nádrží.
Meranie LNG pri kryogénnej teplote vyžaduje merací prístroj bez pohyblivých častí a aby sa zabránilo odparovaniu LNG, aj s nízkou tlakovou stratou. Okrem toho merač LNG musí mať preukázateľnú presnosť prenosu. V meraní prietoku LNG dominujú Coriolisove a ultrazvukové prietokomery, ktoré tieto požiadavky najdôslednejšie spĺňajú.
Spracovanie a distribúcia
Rafinérie a prevádzky na spracovanie plynu ponúkajú veľa príležitostí na meranie prietoku v samotnej prevádzke aj pri distribúcii. Prietokomery schválené na fakturačné meranie zvyčajne merajú ropu vstupujúcu do rafinérie z potrubí, zo železničných vozňov, z nákladných áut alebo lodí a rafinériu opúšťajú hotové palivá či iné produkty. V rámci rafinérie merajú prietokomery prietok v rôznych bodoch, keď sa ropa destiluje a premieňa na rôzne druhy rafinovaných palív vrátane benzínu, nafty, petroleja, leteckého paliva a vykurovacieho oleja. Na meranie prietoku v rafinériách sa používajú ultrazvukové, turbínové a vírové prietokomery a prietokomery DP. V niektorých prípadoch je potrebné meranie pary, kde sa uprednostňujú prietokomery DP a vírové prietokomery.
Produkty vychádzajúce z rafinérie sa často dočasne skladujú vo veľkých zásobníkových nádržiach. Odtiaľ sa tieto produkty prepravujú prostredníctvom potrubia, vlakov či nákladnými autami na miesto použitia. V tejto fáze sa používajú najmä objemové prietokomery, pretože vynikajú pri meraní prietoku ropných produktov so širokým rozsahom viskozity a prietoku. Keď sa na dodávku benzínu a palív používajú nákladné autá, na ich zadnú časť sa často inštalujú objemové alebo Coriolisove prietokomery ako súčasť integrovaného systému, ktorý zahŕňa čerpadlá a ventily.
Zdroj: Flowmeters in the Oil and Gas Industry. Flow Research, Inc., www.oilflows.com, december 2021.
-tog-