Staršie prevádzky majú starú infraštruktúru, ktorá obvykle komunikuje prostredníctvom analógových snímačov. Ich zakomponovanie do sieťovo prepojeného sveta môže byť neuveriteľne náročné. Dobrou správou však je, že inovácie v digitálnych technológiách, ako je umelá inteligencia (UI) a priemyselný internet vecí (IIoT), pridávajú viac inteligencie aj do starších výrobných zariadení, ktoré majú systémy staré desaťročia.

Na základe týchto potrieb bol vybudovaný nový trh inteligentných zariadení. Ponuka prídavných zariadení umožňuje výrobcom zachytávať údaje z existujúcich zariadení a pripájať ich k sieťam napájaným umelou inteligenciou, viazaným na cloud, ktoré ponúkajú lepšiu efektivitu, úsporu nákladov a nové analytické možnosti, ako je napr. prediktívna údržba. Je to potenciálne obrovský trh pripravený na modernizáciu prostredníctvom internetu vecí.

Má však dodatočné vybavenie a nie úplná náhrada strojov zmysel pre všetkých výrobcov? Ako môže firma zistiť, či by ich stratégiou v rámci nasadenia IoT malo byť dodatočné vybavenie prídavnými zariadeniami alebo kompletná výmena strojov?

Naliehavá otázka

Prvá vec, ktorú treba zvážiť, je načasovanie. Môže si výrobca dovoliť luxus v podobe dostatočného množstva času a rozpočtu, aby počkal na novú továrenskú plochu? Nové zariadenia môžu podniku priniesť nielen výhody internetu vecí. Je však dobré myslieť na to, že uvedenie nových priemyselných strojov vybavených IoT na trh, ich inštalácia a zaškolenie či zvýšenie potrebného vzdelania generácie, ktorá bude s týmito strojmi pracovať, trvá približne sedem rokov. Montáž prídavných komponentov môže tento čas výrazne skrátiť.

Dnešné zastarané stroje sú zvyčajne pripojené k priemyselnému riadiacemu systému pozostávajúcemu z PLC, V/V modulov a ďalších riadiacich prvkov v samostatných systémoch. Nová generácia priemyselných IoT brán ponúka výrobcom možnosť rozšíriť funkčnosť starších zariadení v duchu koncepcie Priemyslu 4.0. Niektoré, napríklad Avnet’s SmartEdge Industrial IoT Gateway, sú pre jednoduchosť postavené na štandardných jednodoskových počítačoch (SBC), ako je napríklad platforma Raspberry Pi, a sú priemyselne odolné volatilnému operačnému prostrediu. Brány majú často integrovanú analýzu, ktorá výrobcom umožňuje pripájať a spravovať zariadenia s minimálnym alebo žiadnym programovaním; navyše ľahko použiteľné rozhrania umožňujú vytvárať aplikácie rýchlejšie ako pomocou prácneho programovania, čo šetrí čas a peniaze.

A okrem údajov?

Výrobné podniky by tiež mali zvážiť, či potrebujú iba údaje. Niektorí môžu chcieť schopnosť lepšie pochopiť výkon svojich zariadení a predvídať budúce zmeny. V takom prípade by mohlo byť pripojenie a schopnosť zbierať údaje z IIoT najjednoduchšou cestou k lepšiemu prehľadu.

Pridanie pripojenia IIoT však nie je vždy len o zaznamenávaní údajov. Niektoré výrobné podniky sa môžu usilovať o vzdialený prístup k funkciám zariadení alebo zvýšenie podielu automatizácie, na čo nebude len vytvorenie možnosti pripojenia stačiť. V týchto prípadoch sa môže osvedčiť inštalácia nového zariadenia, ktoré poskytuje vylepšenú funkčnosť.

Otázky pripojenia a zabezpečenia

Zabezpečenie a pripojenie sú ďalšie kľúčové problémy, ktoré musia výrobné podniky zohľadniť pri rozhodovaní o dodatočnej montáži nových komponentov alebo odstránení starých strojných zariadení. V našom každodennom živote sú siete Wi-Fi a mobilné dáta zdanlivo všadeprítomné. Pre priemyselné zariadenia však dostupnosť týchto technológií nie je vždy samozrejmosťou a musí sa zohľadniť v rozhodovaní o dodatočnej montáži.

Ak je už zabezpečená sieť zavedená, vybavenie starších strojov novšími zariadeniami sa stáva vhodnejším riešením. Takéto riešenia sa pritom neobmedzujú iba na Wi-Fi alebo mobilné dáta, pretože väčšina priemyselných IoT brán ponúka na pevné pripojenie aj ethernet. V týchto scenároch stačí jednoducho pripojiť takýto modul k existujúcemu zariadeniu a potom k sieti a môžete začať zbierať údaje. Existujú však prípady, keď sieť nemusí byť prítomná alebo je nepoužiteľná.

Pri modernizácii a dopĺňaní nových zariadení na staršie stroje je veľmi dôležité venovať pozornosť dostatočnej bezpečnosti. Tu musia výrobné podniky prekonať rozdiely v potrebách a možnostiach systémov na úrovni prevádzky s IT infraštruktúrou. Povolenie komunikácie z prevádzkových riadiacich systémov smerom k IT systémom vnáša do priemyselného prostredia väčšie kybernetické riziko. Výrobné podniky by preto mali hľadať také komunikačné brány, ktoré ponúkajú komplexnú ochranu, ako je napríklad šifrovanie Trusted Platform Module (TPM 2.0) s komplexným zabezpečením ochrany prenosu dát.

Analýza nákladov a prínosov

Ak sa snažíte do vašich prevádzok pridať riešenia ako IIoT, mali by ste si zodpovedať aj otázku, aká bude analýza nákladov a prínosov dodatočného vybavenia v porovnaní s kompletnou výmenou strojov. Pre mnohé výrobné podniky je inštalácia dodatočných zariadení na staršie stroje ešte stále výhodou. Je preto dôležité urobiť krok späť a pochopiť, že pri nasadzovaní IIoT by nemali byť aktuálne stroje automaticky odpisované. Ak sú na to vytvorené správne podmienky, dodatočné vybavenie by mohlo pomôcť poskytnúť lepšie informácie a obchodnú hodnotu oveľa rýchlejšie a pri nižších nákladoch, ako je to v prípade úplnej výmeny starších strojov a ich náhrady modernejšími verziami.

Cliff Ortmeyer
globálny vedúci technického a regionálneho marketingu
Farnell
www.farnell.com