V predchádzajúcej časti seriálu sme sa pozreli na to, prečo je dôležité dať pracovníkom v prevádzke jasný obraz o zmenách hneď na začiatku, ako im pomôcť objaviť výhody a stotožniť sa s novými technológiami a ako ich zapojiť do diskusie. V tretej časti seriálu uvedieme základné predpoklady zabezpečenia hladkého priebehu prijatia nových technológií a ich úspešného využívania a prínosov aj v nasledujúcich rokoch.
Zapojte pracovníkov do hodnotenia rizík
Prijatiu technológie môže brániť aj nedostatočná predvídavosť týkajúca sa hodnotenia rizík. Napríklad v jednom prípade zlyhalo zavedenie tabletov na linku, pretože internetové pripojenie v jednej časti závodu bolo nestabilné a neustále padalo. To viedlo k obrovskej frustrácii medzi zamestnancami. Viacerí pracovníci nám vysvetlili, že takejto situácii sa dalo predísť náležitým posúdením rizika.
Pri posudzovaní problémov vyplývajúcich zo zavádzania novej technológie je potrebné zapojiť pracovníkov v prvej línii. Najmä je užitočné zahrnúť takýchto pracovníkov do hlbších hodnotení rizík, ktoré analyzujú špecifické charakteristiky výrobných liniek a vyhodnocujú efektívnosť súčasného procesu analýzy.
Komunikujte očakávania
Pracovníci uvádzajú, že jedným zo zdrojov stresu je zlyhanie manažmentu pri objasňovaní úrovne očakávaní. Typické obavy sú, že môže existovať netolerantný postoj k počiatočným chybám alebo nedostatočná podpora poskytovaná pri riešení problémov. Preto je potrebné formulovať očakávané úrovne výkonu týkajúce sa napríklad toho, ako rýchlo sa od pracovníkov očakáva, že pochopia nové metódy, a aké úrovne kvality a produktivity budú potrebné v rôznych fázach projektu.
Vyvážte miestne a globálne potreby podniku
Ďalšia výzva vyplýva z rizika nesúladu medzi miestnymi potrebami na jednej strane a nadnárodnými alebo globálnymi perspektívami na strane druhej. Niekedy je možné projekty posunúť na miestnu úroveň bez konzultácie s pracovníkmi na tejto úrovni a bez posúdenia okolností súvisiacich s konkrétnym závodom. Pracovníci uviedli, že cítia potrebu najmä zabezpečiť, aby sa ponaučenia získané pracovníkmi na jednom mieste zdieľali s pracovníkmi na inom mieste a aby medzi tímami prebiehala pravidelná a efektívna komunikácia. Zavedenie tabletov na sterilnej linke Jeden podnik sa rozhodol zaviesť tablety na jednej zo svojich liniek. Po zostavení úvodného plánu sa ukázalo, že vybrané modely tabletov nebudú v danej aplikácii fungovať – tablety sú nevhodné na použitie v sterilnom prostredí. Výsledkom boli mesiace prerábania vrátane konzultácií s pracovníkmi, frustrácia zamestnancov, ktorí mali pocit, že nemohli zasahovať do návrhu svojho pracoviska, a nárast negatívneho postoja zamestnancov k technológiám a globálnym inovačným projektom vo všeobecnosti.
Ako zabezpečiť prijatie zavádzanej technológie
Pri zavádzaní novej technológie je dôležité plne podporovať pracovníkov vo všetkých fázach procesu.
Ujasnite si termíny včas
Hoci niektoré manažérske tímy oznamujú zmeny týkajúce sa liniek a technológie v dostatočnom predstihu pred ich spustením (napríklad niekoľko mesiacov predtým), iné informujú svojich zamestnancov až neskoro v procese. Jeden pracovník uviedol: „Sú ľudia, ktorí nerozumejú technológii, no v piatok dostanete e-mail, že v pondelok sa bude niečo diať.“ Navyše, niekedy sa časové harmonogramy nekomunikujú alebo dokonca nie sú formulované vôbec: „Povedia len ‚dobre, my to predstavíme‘, ale nemajú presne stanovený čas. A niekedy sú ľudia zmätení alebo nevedia, čo sa deje.“ Aby sa predišlo vzniku týchto obáv, je potrebné poskytnúť pracovníkom usmernenia týkajúce sa časových plánov. Pracovníci vítajú najmä uistenie, že budú mať dostatok času na oboznámenie sa s novou technológiou. Neoddeliteľnou súčasťou plánu je potreba pilotnej alebo testovacej fázy, počas ktorej môžu pracovníci preskúmať technológiu a mať čas na jej pochopenie.
Postarajte sa o rozmanitosť
Vzdelávacie potreby pracovníkov sú rôzne, no podniky často neposkytujú adekvátne vzdelávacie metódy, nehovoriac o poskytovaní personalizovaných riešení. Organizácie sa často spoliehajú len na jednu alebo dve metódy, obzvlášť bežné sú jednorazové osobné školenia alebo školenia na pracovisku, pričom školiteľom často chýbajú primerané podporné materiály či skúsenosti v oblasti školení. Celkovo existuje riziko, že takéto poskytovanie nebude primerane uspokojovať rozsah jazykových potrieb, úrovne schopností a štýlov učenia alebo preferencií medzi pracovníkmi podniku.
V reakcii na to niektoré podniky začali realizovať diverzifikovanejšie programy. Môžu zahŕňať napríklad mikroučenie, učenie založené na videu, demonštráciu prostredníctvom rovesníkov, aktívne učenie a poskytovanie referenčných materiálov. Plány manažérov na vzdelávanie a rozvoj vzdelávania čiastočne závisia od odhadu predchádzajúcich znalostí pracovníkov. Takéto odhady nie sú vždy presné.
Napríklad to, že mnohí pracovníci vo veľkej miere využívajú technológie, ako sú smartfóny, mimo práce, môže viesť manažérov k záveru, že pracovníci sa pri práci ukážu ako znalí, zdatní a ochotní používatelia technológií. Napriek tomu mnohí pracovníci používajú smartfóny doma málo alebo ich nepoužívajú vôbec a môžu mať veľmi obmedzené zručnosti, zatiaľ čo niektorí nebudú oboznámení s inými typmi technológií, ako sú dotykové obrazovky, tablety a virtuálna/rozšírená realita.
Chybné predpoklady tohto druhu vznikajú tam, kde existuje pocit sociálnej alebo kultúrnej vzdialenosti medzi manažérmi a pracovníkmi. Jednou z metód, ktorá bola vyvinutá s cieľom zmenšiť túto vzdialenosť a urobiť predpoklady realistickejšími, je prístup „ži môj život“. To zahŕňa administratívneho pracovníka, ktorý strávi deň v prevádzke, vykonáva pracovné úlohy a rozpráva sa s pracovníkmi.
Zdroj
World Economic Forum, Augmented Workforce: Empowering People, Transforming Manufacturing. 19 January 2022: World Economic Forum. Dostupné na: https://www.weforum.org/publications/augmented-workforce-empowering-people-transformingmanufacturing/
Pozn.: Tento preklad nevytvorilo Svetové ekonomické fórum (World Economic Forum, WEF) a nemal by sa považovať za oficiálny preklad Svetového ekonomického fóra. Svetové ekonomické fórum nezodpovedá za obsah alebo chyby v tomto preklade.
Publikované zo súhlasom WEF.
Pokračovanie v ďalšom vydaní.
-tog-