Čo je PPA zmluva (Power Purchase Agreement)?

PPA zmluvy v energetike sa v súčasnosti čoraz častejšie spomínajú aj na Slovensku. Vplývajú na to nielen otrasy cien energií a snaha o ich dlhoročnú stabilizáciu, ale aj záujem o nákup tzv. zelenej elektriny. Na trhu sa vytvorilo veľa rôznych druhov zmlúv a ich variácií, ktoré možno zaradiť pod označenie Power Purchase Agreement.

Vo všeobecnosti platí že, PPA zmluva má primárne spájať výrobcu elektriny s odberateľom elektriny, ktorý zväčša býva koncovým odberateľom elektriny. Tieto strany si dohodnú dodávku elektriny na dlhšie časové obdobie (spravidla 15 a viac rokov). Dlhoročnou zmluvou môžu obe strany sledovať nielen environmentálne ciele, ale aj zníženie rizika z neočakávaného pohybu cien elektriny na trhu.

Samotné označenie Power Purchase Agreement zahŕňa rôzne podkategórie zmlúv a obchodných modelov, ktoré sa líšia napríklad podľa toho:

  • kde bude umiestnené zariadenie na výrobu, resp. či pôjde o on-site PPA alebo off-site PPA;
  • ako bude odberateľ ďalej nakladať s elektrinou, či ju spotrebuje alebo s ňou bude ďalej obchodovať (Corporate PPA, Merchant PPA);
  • či pri výrobe elektriny vzniknú prebytky, ktoré budú dodávané inému subjektu alebo nie;
  • či bude PPA zmluva spojená so zabezpečením distribúcie vyrobenej elektriny alebo pôjde o virtuálny model, resp. virtuálnu PPA zmluvu, ktorá je známa aj ako financial PPA alebo Contract for Differences a pod.

Ak má výrobca alebo odberateľ elektriny záujem o PPA zmluvu, je dobré, aby si najprv stanovil, ktorý model bude najlepšie spĺňať jeho potreby. Predtým by si mal odpovedať okrem iného na týchto päť otázok:

1. Kde bude umiestnené zariadenie na výrobu elektriny?

Umiestnenie výrobného zariadenia má zásadný význam. Má výrobca dodávať vyrobenú elektrinu priamo odberateľovi alebo bude na dodávku využívať distribučnú sústavu? Pokiaľ má byť dodávka realizovaná prostredníctvom distribučnej sústavy, nemožno zabudnúť na náklady a poplatky (napr. distribučné), ktoré sú s tým spojené. Zároveň je dobré ujasniť si, či pôjde o regionálnu alebo miestnu distribučnú sústavu. Dodávka, resp. distribúcia elektriny môže byť realizovaná aj cez obe, ak je napr. odberné miesto pripojené v miestnej distribučnej sústave, pričom výrobca elektriny je pripojený do regionálnej distribučnej sústavy. Pokiaľ by dodávka nemala byť realizovaná cez distribučnú sústavu, je na zváženie, či pre odberateľa nebude vhodný napríklad koncept tzv. lokálneho zdroja, ktorému zákon priznáva osobitné výhody.

Otázka umiestnenia zdroja je dôležitá aj z pohľadu stavebných predpisov. V zásade pokiaľ ide o fotovoltiku, tá môže byť umiestnená nielen na budove, ale aj na pozemku. Oba varianty majú svoje osobitosti z pohľadu stavebného konania. Pri výstavbe na pozemku treba spĺňať štandardy územného plánu danej obce, keď by malo ísť o výrobné územie. V praxi sa často rieši aj problematika výstavby zariadení na výrobu elektriny na poľnohospodárskej pôde. V tom prípade sa rieši dočasné alebo trvalé odňatie z poľnohospodárskeho pôdneho fondu.

2. Je model PPA zmluvy riešený aj s prevádzkovateľom distribučnej sústavy?

V praxi sa stretávame s názorom, že pokiaľ dodávka elektriny nie je realizovaná cez distribučnú sústavu, vzťahy s prevádzkovateľom distribučnej sústavy nie je potrebné riešiť. Nie je to tak. Prevádzkovateľ aktívne vstupuje do realizácie zariadenia na výrobu elektriny, a to aj v prípade riešení, ktoré sa zvyknú označovať ako behind-the-meter PPA alebo off-site PPA. Samozrejme, osobitný režim sa týka tzv. ostrovných prevádzok.

Prevádzkovateľ distribučnej sústavy sa hneď na začiatku vyjadruje k dostatočnej kapacite v sústave a k možnosti pripojenia. Jeho stanovisko je dôležité aj z hľadiska územného a stavebného konania. Zároveň má zásadné postavenie pri uzatváraní a zmenách zmluvy o pripojení, bez ktorej skutočné fungovanie PPA zmlúv zväčša nie je možné.

Zanedbanie vzťahov s prevádzkovateľom distribučnej sústavy môže mať za následok nielen výrazné zdržanie projektu, ale niekedy aj samotnú nemožnosť jeho realizácie. Pripomíname, že podmienky výstavby a pripojenia zariadenia na výrobu elektriny nie sú upravené iba v zákonoch a vyhláškach, ale aj v prevádzkových poriadkoch a v technických podmienkach daného prevádzkovateľa distribučnej sústavy, ktoré sa vo viacerých aspektoch líšia.

3. Ako je riešené predčasné ukončenie PPA zmluvy?

Aj keď uzatvorenie PPA zmluvy spravidla smeruje na dlhšie obdobie (15 – 20 rokov), počas tohto obdobia môžu nastať rôzne situácie. Je dobré sa nad nimi zamyslieť už pri samotnej príprave PPA zmluvy. Na mieste sú otázky:

  • za akých okolností (a či vôbec) sa môže PPA zmluva jednostranne ukončiť pred uplynutím dohodnutého obdobia;
  • akými spôsobmi sa môže PPA zmluva ukončiť a za akých podmienok;
  • aké sankcie môžu byť spojené s nedodržaním dohodnutého obdobia a pod.

Osobitnou kategóriu je možnosť automatického predĺženia, resp. prolongácie PPA zmluvy. Pokiaľ PPA zmluva zanikne, zaujímavé pre obe zmluvné strany môže byť dohodnutie ďalšieho nakladania so samotným zariadením na výrobu elektriny. Do úvahy pripadá napríklad právo odberateľa kúpiť zariadenie na výrobu elektriny a ďalej ho prevádzkovať vo vlastnej réžii.

4. Aká bude cena za dodávku elektriny a aké sú možnosti jej zmeny?

Jedným z cieľov PPA zmluvy je zabezpečenie stabilnej ceny elektriny. Nemusí to však platiť vždy a bezvýhradne. Pri uzatváraní PPA zmluvy odporúčame nesústrediť sa len na jednotkovú cenu za MWh elektriny. Treba posúdiť, či má táto cena nejaké zložky, ktoré sa môžu v čase meniť, prípadne či sa môže samotná cena za MWh meniť a ak áno, v akých situáciách a za akých podmienok. Je dobré vedieť, či ide o finálnu cenu za dodávku elektriny, prípadne či k nej budú pripočítané aj iné položky, ktoré môžu mať dosah na ekonomickú stránku dodávky z PPA zmluvy. Nie je na škodu zamyslieť sa aj nad tým, čo v prípade, ak do režimu zmluvy zasiahne neskoršia právna úprava. Môže ísť o stabilné alebo dočasné zásahy, napr. prostredníctvom mimoriadnej regulácie podľa § 16 zákona č. 250/2015 o regulácii (zákon o regulácii).

5. Je zamýšľaný obchodný model v súlade so slovenskou právnou úpravou?

Vo viacerých európskych krajinách je trh s PPA zmluvami v porovnaní so Slovenskom momentálne oveľa rozvinutejší. Tomu zodpovedá aj ich právna úprava a štandardy na trhu. V praxi sa stretávame so snahou aplikovať tieto zahraničné modely aj na Slovensku. Hoci fyzikálne zákony platia všade rovnako, tie právne majú svoj samostatný život. Ten sa líši skoro v každej európskej krajine, a to aj napriek základnému rámcu, ktorý je obsiahnutý v práve Európskej únie.

Aplikáciu zahraničného modelu je dobré najprv konfrontovať so slovenskými právnymi podmienkami, ktoré môžu byť obsiahnuté vo všeobecne záväzných právnych predpisoch, prípadne aj v prevádzkových poriadkoch jednotlivých hráčov energetického trhu. V prípade rozporu s právnou úpravou totiž hrozí neplatnosť PPA zmluvy ako takej, s čím sú spojené viaceré komplikácie. Nezáleží pritom na skutočnosti, či sa podľa takejto zmluvy už začalo plniť, resp. či jej neplatnosť bola zistená na začiatku obchodu alebo až po rokoch.

PPA zmluvy nie sú v našej právnej úprave osobitne a komplexne upravené. Pri ich posudzovaní je potrebné prihliadať na všeobecnú právnu úpravu najmä výroby, distribúcie a dodávky elektriny, ako aj na špecifiká, ktoré sa aplikujú pri obnoviteľných zdrojoch elektriny. V tejto súvislosti poukazujeme napríklad na zákon o podpore obnoviteľných zdrojov č. 309/2009 Z. z. (zákon o podpore), ktorý rámcovo definuje zmluvu o nákupe elektriny z obnoviteľných zdrojov energie ako zmluvu, ktorou sa odberateľ elektriny zaväzuje odoberať elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov energie priamo od výrobcu elektriny (§ 2 ods. 3 písm. p) zákona o podpore). Zákon o podpore priznáva právo výrobcovi elektriny v lokálnom zdroji dodávať elektrinu odberateľovi elektriny aj na základe zmluvy o nákupe elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (§ 4b ods. 13 zákona o podpore). Zákon tiež ukladá ministerstvu hospodárstva povinnosť posudzovať právne prekážky uzatvárania dlhodobých zmlúv o nákupe energie z obnoviteľných zdrojov, odstraňovať neodôvodnené prekážky, uľahčovať prijímanie týchto zmlúv a zabezpečovať, aby tieto zmluvy nepodliehali neprimeraným alebo diskriminačným postupom alebo poplatkom (§ 14 ods. 8 zákona o podpore).

Možno očakávať, že rozvoj PPA zmlúv na Slovensku vyvolá silnejší dopyt po detailnejšej právnej úprave, resp. po odstránení obmedzení, ktoré sa vzťahujú na jednotlivé modely, ktoré sa aktuálne realizujú v iných európskych krajinách.

Mgr. Jozef Hudák
advokát a partner
POLÁČEK & PARTNERS, s.r.o.
jhudak@polacekpartners.sk