Od 31. 12. 2020 sa v celej EÚ s výnimkou Slovenska začalo uplatňovať nariadenie Komisie (EÚ) č. 2019/947. To komplexne zjednocuje pravidlá používania bezpilotné letecké systémy (angl. Unmanned Aerial Systems, UAS) v EÚ. Toto nariadenie otvára napríklad cestu pre BVLOS lety (mimo priamej viditeľnosti dronu pilotom), lety nad 120 metrov a prepravu nákladu s pomocou dronov. Zjednotenie dronových pravidiel v rámci EÚ taktiež do veľkej miery otvorí a rozšíri trh so službami poskytovanými s pomocou dronov, bude však vyžadovať prijatie ďalších legislatívnych aktov na národnej úrovni.
Tieto pravidlá platia v celej EÚ s výnimkou Slovenska, nakoľko štát toto nariadenie neimplementoval. V praxi sa toho veľa nemení, keďže rozhodnutie Dopravného úradu 2/2019, ktoré určuje pravidlá lietania v SR do veľkej miery toto európske nariadenie kopíruje. Taktiež koncepcia leteckých prác sa uplatňuje ako doteraz, takže pre používateľov, ktorí lietajú iba na Slovensku sa nič podstatné nemení, môže však dôjsť k zmenám niektorých podrobností pravidiel lietania, napríklad pre lety v blízkosti riadených letísk.
Registrácia prevádzkovateľov UAS
Základným cieľom EU systému registrácie prevádzkovateľov UAS je, podobne ako pri autách, zvýšenie bezpečnosti používania dronov. Väčšina pilotov si dobre rozmyslí, či bude so svojim dronom lietať „proti kostolnému poriadku“. Dron totižto elektronicky vysiela do svojho okolia unikátny 12 miestny kód, ktorý jednoznačne identifikuje jeho prevádzkovateľa.
Registrovať sa má každý, kto prevádzkuje drony, ktoré sú ťažie ako 250 g, alebo sú vybavené snímačom schopným zachytiť osobné údaje (napr. kamerou). Prakticky táto povinnosť teda platí pre každého.
Registrácia používateľov, nie dronov
Tento systém nemá registrovať jednotlivé drony, ale ich prevádzkovateľov, teda iba konkrétne osoby (fyzické alebo právnické), ktoré drony používajú. Povinnosťou používateľa je do softvéru svojho dronu vložiť 12 miestny identifikačný kód a týmto kódom dron aj označiť fyzicky (napríklad formou nálepky). Ak používa dronov viacero, tak tento kód bude vložený v každom z nich. Byť zapísaný v registri prevádzkovateľov členského štátu je povinnosťou a predpokladom pre legálne lety v ostatných členských štátom EÚ.
Táto funkcia však bude dostupná iba pri dronoch, ktoré sú označené štandardnou značkou C0-C6 (podobne ako označenie CE pri iných výrobkoch). Predaj týchto dronov sa zatiaľ iba rozbieha. Ďalšou úlohou tohto systému je výmena údajov medzi leteckými úradmi. Môže ísť o výmenu údajov jednotlivých štátov pri povoľovaní cezhraničných letov, alebo letov zahraničného prevádzkovateľa v danom štáte. Preto je základnou požiadavkou na tento systém, aby bol elektronický a komunikovateľný medzi jednotlivými členskými štátmi a EASA (Európska agentúra pre bezpečnosť letectva). Tá vystupuje ako prostredník pri výmene takýchto údajov medzi štátmi.
Zavedenie registračného systému prevádzkovateľov je základným kameňom a predpokladom zosúladenia Slovenska so zvyškom EÚ, avšak v súčasnosti tento systém nie je obstaraný a zriadený a ani nie je určené, ktorý orgán má byť tohto systému správcom (nemusí to byť výlučne Dopravný úrad, ktorý v súčasnosti vykonáva štátnu správu pre drony). Keďže orgány štátnej správy nevydali žiadnu oficiálnu komunikáciu ohľadom plánu na zavedenie registračného systému prevádzkovateľov, situácia nie je veľmi prehľadná a záujemcovia o informácie sú odkázaní iba na webové stránky Dopravného úradu, kde je možné nájsť základné informácie o pravidlách používania dronov podľa vykonávacieho nariadenia (EÚ) 2019/947 spolu s čiastkovou informáciou že k zavedeniu systému registrácie prevádzkovateľov dronov by mohlo dôjsť k 1. 11. 2023, avšak bez ďalších podrobností týkajúcich sa tohto systému či formálneho právneho aktu ktorý by upravoval zmenu právneho režimu dronov od 1. 11. 2023 alebo iného dátumu a s tým súvisiace zrušenie alebo úpravu rozhodnutia Dopravného úradu č. 2/2019.
V praxi to znamená, že pokiaľ sa tento systém nezriadi, budú prevádzkovatelia dronov (komerční aj hobby) obmedzení iba na územie Slovenska.
Online školenie a preskúšanie pilotov dronov na diaľku
Druhou podmienkou, ktorú musí podľa novej legislatívy splniť väčšina pilotov dronov, je absolvovanie online školenia. To sa bude týkať základných princípov lietania a pravidiel ich využívania. Toto školenie má byť formou niekoľkominútových videí a prezentácií, zakončené testom, ktorý si každý „vykliká“ doma v obývačke.
Pre subkategóriu prevádzky A2 (lety vo vzdialenosti menšej ako 30m od nezúčastnených osôb) musí byť toto online školenie a preskúšanie doplnené aj teoretickým preskúšaním na Dopravnom úrade. Podoba tohto preskúšania bude podobná, ako doteraz prebiehalo skúšanie pilotov na diaľku pre letecké práce.
Výstupom online školenia a preskúšania má byť elektronický preukaz pilota na diaľku pre konkrétnu subkategóriu prevádzky (samostatne A1, A2 a A3) s QR kódom, ktorý si môže ktokoľvek načítať a získať tak potvrdenie pravosti konkrétneho preukazu.
Aktuálna situácia s dronovým online školením a preskúšaním na Slovensku
Hobby používatelia dronov od 1. 1. 2021 vykonávajú lety v tzv. Otvorenej kategórií prevádzky (súčasná kategória prevádzky A) bez nutnosti mať na vykonávanie takýchto letov akékoľvek povolenie. V rámci otvorenej kategórie prevádzky platí povinnosť iba zapísať sa do registra prevádzkovateľov UAS a vykonať príslušné online školenie a preskúšanie. Avšak, ako sme už vyššie uviedli, keďže tieto systémy nie sú zriadené, táto povinnosť na Slovensku síce platí, ale nebude sa vysoko pravdepodobne žiadnym spôsobom vymáhať a nemôžete byť akokoľvek sankcionovaní za jej nesplnenie.
Systém pre online školenie a preskúšanie pilotov je vo väčšine krajín EÚ súčasťou systému registrácie prevádzkovateľov dronov, je však veľmi otázne ako to bude na Slovensku, keďže Dopravný úrad na svojich webových stránkach zatiaľ uvádza že preskúšanie pilotov v otvorenej kategórií prevádzky pravdepodobne nebude vykonávané online z pohodlia domova, ale pre jeho absolvovanie môže byť potrebná fyzická účasť na skúške na Dopravnom úrade.
Osobitná kategória prevádzky dronov
V prípade, ak sa má let dronom vykonať za iných podmienok, ako sú určené pre otvorenú kategóriu prevádzky, ide o vykonanie letu v rámci osobitnej kategórie prevádzky. Ide o BVLOS lety, lety nad 120 m, či napríklad o lietanie v zastavaných oblastiach a nad ľuďmi v menšej vzdialenosti ako povoľujú subkategórie „A“. Osobitná kategória prevádzky podlieha tzv. prevádzkovému povoleniu úradu, ktorým bude na Slovensku pravdepodobne Dopravný úrad.
Scenáre prevádzky dronov podľa osobitnej kategórie
Povolenie osobitnej kategórie prevádzky môže byť udelené troma rôznymi spôsobmi:
- doručenie vyhlásenia o vykonávaní letov podľa štandardného scenára;
- prevádzkové povolenie pre vykonanie konkrétnych letov;
- udelenie Osvedčenia prevádzkovateľa ľahkých UAS (LUC).
Štandardný scenár – vyhlásenie
Vyhlásenie o vykonávaní letov podľa štandardného scenára (Operational declaration) by malo byť najjednoduchším spôsobom získania prevádzkového povolenia pre vykonávanie letov dronov v osobitnej kategórií prevádzky.
Prevádzkovateľ iba doručí úradu vyhlásenie, že bude vykonávať lety v súlade s tzv. štandardným scenárom (Standard scenario – STS). Ten priamo vymedzuje povinnosti prevádzkovateľa pre vykonanie daných letov a presne popisuje spôsob, akým sa majú tieto lety vykonať. Úrad následne nič neschvaľuje, vyhlásenie iba vezme na vedomie. Následne vpíše vykonávanie letov podľa vyhlásenia do „zložky“ prevádzkovateľa v registri prevádzkovateľov UAS (pre prípad kontroly zo strany polície alebo iných silových zložiek) a v prípade potreby vykoná nad prevádzkou štátny odborný dozor.
Štandardné scenáre vypracúva EASA (Európska agentúra pre bezpečnosť letectva), v súčasnosti platné sú nasledovné (pracuje sa na ďalších):
- STS 01 – VLOS nad riadenou pozemnou oblasťou v zastavaných oblastiach;
- STS 02 – BVLOS s využitím pozorovateľa nad riadenou pozemnou oblasťou v riedko zastavaných oblastiach.
Pre vykonávanie letov podľa štandardného scenára musí byť vykonané osobitné preskúšanie pilotov na diaľku na úrade pre konkrétny štandardný scenár.
Od 1. 1. 2021 tento inštitút zatiaľ nie je na Slovensku aplikovateľný, keďže úrad nie je schopný pracovať s registrami (register prevádzkovateľov a systém online skúšania a preskúšania) tak, ako to predpokladá nariadenie.
Prevádzkové povolenie
Prevádzkové povolenie pre vykonávanie konkrétnych letov (Operational authorisation) funguje aj dnes, s názvom Povolenie na vykonávanie letov v kategórií prevádzky B. Jeho princípom je, že žiadateľ doručí úradu žiadosť o vydanie prevádzkového povolenia. V nej popíše aký let a akým spôsobom má záujem vykonať, v akom prostredí, identifikuje jeho riziká v súlade s metodikou SORA a navrhne prostriedky na ich zmiernenie. Úrad následne túto žiadosť posúdi a vydá prevádzkové povolenie.Prevádzkové povolenie bude pravdepodobne „najschodnejšou“ cestou pre vykonávanie väčšiny letov v rámci osobitnej kategórie prevádzky v aktuálnej situácii.
LUC – Osvedčenie prevádzkovateľa ľahkých UAS
LUC z anglického Light UAS Operator Certificate je najvyššou formou prevádzkových povolení a je komplexnejšou alternatívou súčasného povolenia na vykonávanie leteckých prác. LUC jeho držiteľa oprávňuje samostatne vykonávať analýzu rizík spojených s vykonaním letu a posudzovať zmierňujúce opatrenia potrebné pre vykonanie letu.
LUC bude zahŕňať množstvo povinností, vrátane vypracovania tzv. systému riadenia bezpečnosti (Safety Management System – SMS) a pravidelného vykonávania auditov kvality.
LUC je oprávnením, ktoré je platné v celej EÚ. Je avšak otázne, do akej miery bude (kvôli absencií elektronického systému registrácie prevádzkovateľov UAS) pre jeho slovenských držiteľov možné uplatňovať toto osvedčenie v ďalších krajinách EÚ.
Skúška pre získanie licencie na Dopravnom úrade
Podľa súčasnej legislatívy pre drony, je nutné pre legálne využívanie dronov pri podnikaní splniť určité podmienky. Jednou z nich je, že osoba, ktorá ovláda dron, musí byť držiteľom povolenia na lietanie lietadla spôsobilého lietať bez pilota. Pre získanie tohto povolenia je potrebné absolvovať teoretickú skúšku priamo na Dopravnom úrade a praktickú skúšku pred zamestnancom Dopravného úradu.
Teoretická skúška pozostáva z počítačového testu zameraného na základné znalosti z prevádzky pilotovaných lietadiel a všeobecné vedomosti z problematiky dronov.
Skúška z praktických schopností a znalostí je zameraná na orientáciu vo vzdušnom priestore SR, praktickú znalosť pravidiel lietania v konkrétnej lokalite s použitím leteckej mapy ICAO a samozrejme ovládanie dronu počas letu. Na praktickú skúšku je možné použiť iba dron, ktorý je zaevidovaný na Dopravnom úrade.
Viac o pravidlách lietania s dronmi, ich ďalšom vývoji a situácii na Slovensku sa dozviete vo videu.
Adam Kacvinský
info@aprop.sk