Prof. Vojtech Veselý je celosvetovo uznávaný vedec a významný pedagóg v oblasti kybernetiky. Narodil sa 4. 8. 1940 vo Veľkých Kapušanoch, kde absolvoval základnú školu. V rokoch 1954 – 58 pokračoval v štúdiu na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Prešove. Výborné výsledky zo strednej školy ho predurčili ďalej študovať na Elektrotechnickej fakulte SVŠT v Bratislave, na ktorú nastúpil v roku 1957. V štúdiu pokračoval na Leningradskom elektrotechnickom inštitúte v odbore Automatizácia a telemechanika, ktoré ukončil s vyznamenaním v roku 1964. Po návrate na Slovensko začal pracovať v oblasti spojov a 1. 7. 1964 nastúpil ako asistent na Katedru automatizácie a regulácie Elektrotechnickej fakulty SVŠT.
Na začiatku svojej vedeckej dráhy sa prof. Veselý venoval najmä aplikácii nových metód automatického riadenia v energetike. Kandidátsku dizertačnú prácu s názvom Príspevok k návrhu optimálneho regulátora budenia obhájil v roku 1971 a habilitačnú prácu s názvom Príspevok k syntéze štruktúry regulátora budenia synchrónnych generátorov v roku 1975. Jeho aktívna vedeckovýskumná činnosť a mimoriadne výsledky vyústili v roku 1984 do obhajoby doktorskej dizertačnej práce s názvom Stabilita a decentralizované riadenie prechodných procesov v elektrizačnom systéme. Na základe dosiahnutých vedeckých a pedagogických výsledkov bol v roku 1985 vymenovaný za vysokoškolského profesora. V rokoch 1979 – 89 bol prodekanom Elektrotechnickej fakulty.
Prof. Veselý sa výrazne podieľal na založení Katedry automatizovaných systémov riadenia, ktorá vznikla na Elektrotechnickej fakulte SVŠT v roku 1983 odčlenením od Katedry automatizácie a regulácie. Ako erudovaný pedagóg formoval metodológiu a obsah výučby predmetov súvisiacich s riadením technologických a výrobných procesov a s projektovaním automatizovaných systémov riadenia. V tom čase sa vo svete začal rozvíjať výskum v oblasti modelovania a riadenia zložitých systémov. V. Veselý spolu so svojím tímom zachytil tento trend a orientoval sa na nové smery v oblasti automatického riadenia – riadenie zložitých systémov s využitím metód dekompozície, koordinácie, agregácie a decentralizovaných štruktúr riadenia, kde dosiahol viacero pozoruhodných výsledkov. Pre oblasť teórie riadenia vychoval niekoľko generácií odborníkov a založil vedeckú školu v oblasti teórie riadenia zložitých systémov a metód robustného riadenia. Významné výsledky dosiahol v oblasti riadenia MIMO systémov najmä regionálnym rozmiestňovaním pólov pre PID, ako aj v oblasti návrhu decentralizovaného a robustného riadenia pre rôzne typy procesov metódami ekvivalentných podsystémov.
Za 56 rokov svojho pôsobenia na fakulte bol zodpovedným riešiteľom desiatok výskumných grantov, vychoval 25 doktorandov a veľký počet diplomantov. Napísal 12 kníh, učebníc a skrípt venovaných metódam automatického riadenia. Je autorom a spoluautorom viac než 570 článkov publikovaných vo vedeckých časopisoch a v zborníkoch z konferencií a aktívne vystúpil na mnohých významných zahraničných konferenciách vrátane svetových kongresov IFAC (International Federation of Automatic Control).
Prof. Vojtech Veselý sa podieľal na organizovaní mnohých medzinárodných konferencií ako aktívny člen programového výboru. Významne sa pričinil o vznik medzinárodne uznávanej konferencie Riadenie v energetike (Control of Power Systems), kde bol v rokoch 1996 až 2014 šesťkrát predsedom programového výboru. Vďaka výsledkom jeho kolektívu v oblasti robustného riadenia sa v roku 2015 v Bratislave uskutočnilo významné podujatie svetového významu, 8th IFAC Symposium on Robust Control Design, ROCOND 2015. Pri tejto príležitosti pripravil prof. Veselý s kolektívom knižnú publikáciu Robust Controller Design, na ktorú neskôr nadviazala kniha Robustné riadenie a jeho aplikácie.
V minulosti profesor Veselý aktívne organizoval tiež spoluprácu s praxou, najmä v oblasti riadenia elektrizačnej sústavy. Realizovali sa desiatky projektov, napr. návrh regulátora budenia pre vodné elektrárne. Tento regulátor bol použitý prakticky vo všetkých vodných elektrárňach na Slovensku. Navrhol tiež regulátor budenia pre 500 MW synchrónny generátor, smernicu pre VE Gabčíkovo pre prípad blackoutu a iné.
O uznaní prof. Veselého domácou i svetovou automatizérskou komunitou svedčí i jeho členstvo v Odbornej komisii pre robustné riadenie (Technical Committee on Robust Control) Medzinárodnej federácie pre automatické riadenie IFAC, dlhoročné podpredsedníctvo Slovenskej spoločnosti pre kybernetiku a informatiku a členstvo v redakčných radách časopisov Journal of Cybernetics and Informatics, Journal of Electrical Engineering, ATP Journal a Selected Topics in Modelling and Control.
Tieto pozoruhodné výsledky dosiahol prof. Veselý vďaka svojim charakterovým vlastnostiam – nesmiernej pracovitosti, húževnatosti, náročnosti, schopnosti sústavne sa vzdelávať, viesť výskumné tímy, povzbudzovať a motivovať mladších spolupracovníkov.
Prof. Vojtech Veselý patrí aj dnes k najvýznamnejším tvorcom výskumu v Ústave robotiky a kybernetiky FEI STU a jeho pracovná aktivita je pozoruhodná. Stále je plný nápadov a vedeckých plánov, o čom svedčia údaje za uplynulý rok, keď publikoval osem vedeckých článkov v renomovaných, prevažne zahraničných časopisoch a tri príspevky na významných medzinárodných konferenciách. Dodnes recenzuje vedecké články pre významné časopisy a aktívne podporuje mladších spolupracovníkov pri zvyšovaní ich kvalifikácie.
Pri príležitosti jeho životného jubilea mu do ďalších rokov želáme veľa zdravia, životného optimizmu a tvorivých úspechov.
prof. Ing. Ján Murgaš, PhD.
FEI STU v Bratislave
Ústav robotiky a kybernetiky
https://urk.fei.stuba.sk/