Súčasné výrobné prostredie musí reagovať na neustále zmeny požiadaviek trhu, časté zmeny produktov či znižovanie nákladov, samozrejme s ohľadom na minimalizáciu obchodného rizika. Tieto náklady však možno významne znížiť výberom vhodného logistického riešenia. Voľba typu dopravníka závisí predovšetkým od úloh, ktoré musí spĺňať počas svojej životnosti. Ďalej musia byť zohľadnené aj produkty, ktoré ovplyvňujú jeho chod a náklady na prevádzku. Tie tvoria najmä náklady na energiu, údržbu a náhradné diely. Medzi najpoužívanejšie technológie patria článkové (reťazové), pásové a závesné dopravníky či valčekové dráhy.
Modulárne systémy
Systémy manipulácie s materiálom sú stále zložitejšie a často sa menia. Modulárne systémy sa jednoducho obsluhujú a udržujú, takže výrobný podnik dokáže splniť svoj záväzok ohľadom dodacej lehoty produktu.
Základné typy pásových dopravníkov a ich aplikácia
Modernú priemyselnú automatizáciu výroby a procesy skladovania si dnes nemožno predstaviť bez dopravníkov. Dopravníkové systémy sú plne variabilné a modulárne. Vo výrobných linkách sa používajú predovšetkým pásové alebo valčekové dopravníky, ktoré sú inými strojmi nenahraditeľné. Poďme sa bližšie pozrieť na jednotlivé druhy pásových dopravníkov a ich výhody.
Stavebné dopravníky
Ak potrebujete jednoducho a rýchlo prepravovať stavebný materiál, je pásový dopravník ideálnym riešením. Je vyrobený z oceľovej konštrukcie, aby odolal náročnému prostrediu stavby. Dôležitá je odľahčená konštrukcia s ohľadom na jednoduchú manipuláciu. Pohon dopravníka zaisťuje elektromotor so závitovkovou prevodovkou s dostatočným výkonom, aby zvládol aj veľké zaťaženie. Jeho dĺžka sa môže prispôsobiť konkrétnym potrebám, ale najčastejšie sa používajú s dĺžkou od 3 do 8 m. Dopravník sa na začiatku osadzuje rozšírenou násypkou na jednoduché plnenie. Ak je dopravník používaný vodorovne alebo do sklonu 15 stupňov, osadzuje sa hladkým pásom. Na stúpanie do 30 stupňov sa pás osadzuje unášačmi s veľkosťou 16 mm. Pri extrémnom stúpaní sa používajú unášače s výškou až 80 mm. Pás dopravníka tvorí čierna guma odolná voči kameniu, tehlám a ďalšiemu ťažkému materiálu. Pod pásom sú umiestnené voľnobežné valčeky v tvare V. Tým sa docieli to, že pás vytvorí korýtko a materiál je unášaný stredom pásu.
Dopravníky na sypký materiál
Ťažbu, dobývanie a prepravu nerastných surovín si iba ťažko dokážeme predstaviť bez strojov pracujúcich v automatizovaných prevádzkach s minimálnym podielom fyzicky namáhavej ľudskej práce. Pásové dopravníky sa preto používajú na prepravu sypkých materiálov, ako je uhlie, cement alebo železná ruda. Pre maximálnu efektivitu sa osadzujú pásom s bočnou vlnovkou. Vyhotovenie môže byť šikmé, vodorovné alebo lomené. Vstupná časť sa spravidla osadzuje násypkou, ktorá je navrhnutá a vyrobená na mieru prepravovanému materiálu. Výstupná časť môže byť osadená výsypkou alebo nastaviteľným sklzovým plechom. Dopravníky na vonkajšie použitie sa osadzujú oblúkovými zákrytmi. Pre chemický a potravinársky priemysel sa vyrábajú stroje v celoantikorovom alebo čiastočne antikorovom vyhotovení.
Dopravníky na kusový materiál
Pásové dopravníky na prepravu kusových dielov majú široké uplatnenie vo výrobe aj pri skladovaní. Príkladom použitia je preprava oceľových výliskov (vysoká teplota, zaolejovanie, ostré hrany), vriec a škatúľ či plastových výrobkov. Pre potravinársky priemysel sa vyrábajú celoantikorové pásové dopravníky. Základné vyhotovenie pásových dopravníkov je vodorovné, šikmé alebo lomené. Dopravníky sa osadzujú podľa konkrétneho využitia špecifickým typom pásu, aby čo najlepšie odolával vlastnostiam prepravovaného materiálu. Dopravníkové linky sú konštruované z niekoľkých dopravníkov, ktoré dopĺňajú ďalšie technológie, ako napríklad baliace zariadenie či váhy.
Potravinárske dopravníky
Výroba strojov na manipuláciu v potravinárstve má svoje špecifiká. Pásové dopravníky s PVC potravinárskym pásom v celoantikorovom vyhotovení možno použiť takmer kdekoľvek v potravinárstve. Stroje sú omývateľné tlakovou vodou. Využívajú sa napríklad tam, kde je potrebné sušenie alebo odkvapkávanie vody. Pre prevádzky s tepelne náročným prostredím, napríklad pekárske pece, možno dodať pekárske pásy napríklad s teflónovou úpravou. Dopravníky s modulárnym pásom majú výhodu v tom, že pás je vzdušný. Veľkou výhodou modulárnych pásov je ich tvarová prispôsobivosť, ktorá umožňuje výrobu dopravníkových zatáčok aj v ostrých uhloch.
Dopravníky s detektormi a separátormi kovov
Pásové dopravníky s tunelovými detektormi kovov nachádzajú uplatnenie tam, kde je nutné, aby vo finálnom produkte nezostala žiadna kovová častica. Tunelový detektor kovov je osadený na špeciálnej konštrukcii dopravníka, ktorá je prispôsobená vlastnostiam detektora. Ak detektor kovov zaznamená na páse kovovú súčasť, zastaví dopravníkový pás. Silu detekcie možno nastaviť podľa typu materiálu. Využitie nájde v plastikárskom a potravinárskom priemysle.
Podobnou problematikou sa zaoberá magnetická separácia, kde priamo dochádza k odstraňovaniu kovových nečistôt magnetickou cestou. Pásový dopravník je v takom prípade vybavený magnetickou doskou alebo magnetickým bubnom inštalovaným na konci dopravníka.
Dopravníky na uhlie
Ľahký mobilný pásový dopravník je vhodný na zabudovanie na korbu nákladného vozidla. Tento dopravník slúži ako ideálny pomocník pre dopravcov uhlia. Pásový dopravník na uhlie je spravidla osadzovaný čiernym dezénovým pásom, špeciálne vyrobeným na presun uhlia. Vyznačuje sa skvelými vlastnosťami aj pri extrémnych teplotných podmienkach a je zárukou dlhodobého bezporuchového používania.
Valčekové dopravníky
Valčekové dopravníky, valčekové dráhy, valčekové trate a valčekové zatáčky sa vyrábajú ako gravitačné alebo s elektropohonom. Využívajú sa na presun plastových debien, paliet a drobného tovaru. Všetko je stavané na mieru, presne podľa špecifikácie a potrieb zákazníka s možnosťou plynulej regulácie rýchlosti, koncových dorazov, zarážok a bočného vedenia.
Paletová preprava je dnes ústredným prvkom v logistike a valčekové dopravníky riešia jednoduchú manipuláciu. Systém je zvyčajne vytvorený z niekoľkých modulov, aby bolo možné zostaviť akúkoľvek dopravníkovú linku. Valčekové dopravníky sa používajú napríklad v distribučných centrách, pri preprave paliet, pri preprave hutného materiálu na spracovanie alebo v rámci baliacich a páskovacích liniek. Dopravníky sú navrhnuté tak, aby mali čo najvyššiu rýchlosť a tovar sa rýchlo dopravil tam, kam má. Systém možno osadiť čítačkami kódov balíkov alebo kamerami. Efektívne sa tak urýchľujú procesy v skladoch, e-shopoch a v zásielkových službách.
Gravitačné valčekové dráhy, resp. spádové dráhy na manipuláciu s kusovými dielmi alebo prepravkami vo výrobe sú ekonomickým riešením dráh bez elektropohonu. Špeciálne gravitačné valčekové dopravníky z ložiskových alebo kladkových líšt sa používajú v špeciálnych aplikáciách, ako je napr. preprava rámov automobilových sedačiek. Poháňaný valčekový dopravník k píle na kov uľahčí manipuláciu s hutným materiálom. Dĺžka dopravníka sa vždy rieši podľa najdlhšej rezanej ocele.
Štyri dôležité kroky pri výbere dopravníka
1. Vyberte vhodný typ: pásový vs. valčekový
Musíte sa predovšetkým zamyslieť, akej časti výroby alebo distribúcie bude nový dopravník súčasťou. Ide o prepravu sypkých materiálov? Riešite jednotlivé komponenty, ktoré pokračujú na ďalšie spracovanie? V distribučných sieťach premýšľate nad prepravou jednotlivých paliet, menších balíkov alebo komplexných zákaziek?
Neoddeliteľnou súčasťou výrobných a logistických procesov sú už spomínané pásové a valčekové dopravníky. Aké vlastnosti treba pri výbere zvážiť? Celková konštrukcia musí byť z odolného materiálu. Uprednostnite ľahký dopravník s jednoduchou manipuláciou. Výhodou je zostavenie logistickej linky priamo na mieru pre konkrétne potreby výroby alebo distribúcie. Výkonný motor je samozrejmosťou. Pásové dopravníky sú osadené pevnou gumou. Majú vlastnosti vhodné pre stavebný, chemický a potravinársky priemysel. Oproti tomu valčekové dopravníky zvládnu prácu napríklad v distribučných centrách. Dobre zvládnutá intralogistika ušetrí čas a náklady. V drevárskom priemysle sa skvele uplatní valčekový dopravník priamo k píle. Zjednoduší sa spracovanie guľatiny a surového dreva.
2. Umiestnenie motora na dopravníku
Najpoužívanejšie sú tri varianty usporiadania motora. Pri ťažnom usporiadaní je motor vpredu v smere pohybu pásu. Ide o šetrné konštrukčné riešenia, keď dochádza k menšiemu zaťaženiu pásu. Druhou možnosťou je umiestnenie na stred dopravníka. Posledným je tlačné usporiadanie, keď je motor umiestnený vzadu v smere jazdy pásu. Tu naopak dochádza k väčšej námahe dopravného pásu. Všetko záleží na konštrukčnom riešení a úmysle využitia. Výhody, nevýhody a vplyv na výkon je vhodné dopredu konzultovať s výrobcom.
3. Aký je najvhodnejší pohon pre dopravník?
Toto je vskutku háklivá téma. Poďme sa pozrieť na porovnanie elektromotora a elektrobubna. Elektromotor má nižšiu hmotnosť. Ide o konštrukčne jednoduchšie riešenie vzhľadom na výrobu, prijateľnú cenovú dostupnosť a rýchlejší pracovný výkon. Menšou nevýhodou prítomnosti elektromotora je napojenie a umiestnenie na konštrukciu.
Elektrobubon šetrí priestor okolo celkovej konštrukcie. Dva povrchy určujú trenie medzi pásom a motorom. Povrch môže byť drážkovaný alebo hladký. Pri použití dochádza k menšiemu krútiacemu momentu. Obmedzenie je v podobe zaťaženia pásu, nižšej rýchlosti a horšieho chladenia. Výber konzultujte priamo s výrobcom nového dopravníka.
4. Sústredíme sa na parametre
Pri výbere dopravníka je nutné zohľadniť všetky náležitosti a sústrediť sa na vybrané parametre. V dnešnej dobe možno rozmery upraviť priamo podľa potrieb zákazníka. Premyslite si dĺžku a šírku dopravníka a priestor na prepravu (šírka a dĺžka pásu/valčekov). Pri väčšej automatizácii možno zvážiť inštaláciu otočných a zdvihových systémov alebo napojenie externých technológií. Projektová činnosti v oblasti dopravníka zaznamenala veľký posun, nebojte sa využívať jej možnosti.
Existujú bezúdržbové dopravníky?
Zadovážili ste si dopravník a čo teraz? Uvedenie do samotnej prevádzky spravidla zaistí výrobca alebo distribučná firma. Technické náležitosti sú vyriešené, dopravník pracuje a výroba dostáva nový rozmer. S úžasom pozorujete prepracovanosť systému. No čo údržba? Ako zaistiť, aby mal váš nový dopravník dlhú životnosť? Bez údržby to nepôjde. Preto si pripomenieme niekoľko základných pravidiel bežnej údržby.
Pravidelné prehliadky a čistenie dopravníka sú základom úspechu
Aké sú hlavné príčiny vzniku porúch? Pri dopravníkoch na vonkajšie použitie je to jednoznačne počasie. Vo výrobných halách a distribučných centrách napríklad vysoká vlhkosť, ktorá môže viesť k nenápadnému škodcovi, ako je parazitujúca huba. Sústreďte sa teda na pravidelné kontroly.
Oddelenie údržby by sa malo zamerať na bežnú kontrolu pásov a valčekov. Kontrolujte rotáciu pásu a valčekov, predídete tým treniu a zbytočnému opotrebeniu týchto komponentov. Oceľová konštrukcia môže byť v dopravníkových systémoch poškodená neprimeranou záťažou. V oblasti intralogistiky môže dôjsť k stretu s vysokozdvižným vozíkom. Pri bežnej prevádzke kontrolujte motor a nastavenie riadiaceho systému. Nezabudnite na zaistenie konštrukcie (nielen v mobilných dopravníkoch). Zahrievanie a opotrebenie dopravného pásu alebo valčeka je ďalší nevyhnutný bod v procese kontroly.
Ak je pásový dopravník súčasťou stavebných prác (presun piesku, sutiny a pod.), potom je dobré sústrediť sa pri kontrole na vplyvy počasia či prachu a mechanické opotrebenie. Pri nakládke a vykládke uhlia alebo dreva podstupuje dopravník prudké nárazy (nevyhnutná kontrola pásu). Distribučné centrá riešia prepravu paliet, kde kontrolujete najmä vplyvy zaťaženia a stav valčekov.
Dopravník ako komplexný systém
Implementácia dopravníkového systému nestojí ani na jednotlivých komponentoch, ani na technologických úsekoch. Celý systém musí byť navrhnutý s ohľadom na podmienky, musí obsahovať všetky nevyhnutné prvky a musí byť schopný bezproblémovej prevádzky bez prerušenia. A preto jeho dodávka musí byť postavená komplexne: od 3D projektu cez montáž, implementáciu riadiaceho systému, sprevádzkovanie softvéru až po technickú podporu a servis.
Spracované podľa materiálov spoločnosti JVM Metal, s. r. o. (https://www.jvmmetal.cz/sk/kontakt-sk/ ).
-tog-