Správa Projektovanie 4.0 – dostupná výhradne u spoločnosti EPLAN – vymedzuje významné akčné oblasti ovplyvňujúce efektivitu v inžinierskych procesoch. Cesta k vyššej efektivite v hodnotovom reťazci je mapovaná pomocou tradičných metód, od štandardizácie až po automatizáciu.
Spoločnosti majú úplne pod kontrolou využitie potenciálnych úspor času a nákladov prostredníctvom projektov štandardizácie alebo automatizácie. Dr. Thomas Gartzen, generálny riaditeľ E4TC |
Vedci z E4TC predstavili model pracovného postupu v projektovaní a následne vytvorili hodnotiacu maticu s piatimi úrovňami efektivity. Matica úroveň efektivity (Efficiency Level) obsahuje podrobný opis metodiky/pracovného postupu a je doplnená maticou úroveň využitia (Use Level), ktorá opisuje a vyhodnocuje využitie CAE softvéru ako základného predpokladu pre Projektovanie 4.0. Predmetom skúmania bolo celkom desať procesných krokov charakteristických pre projektovanie v strojárstve (sériová/zákazková výroba). Vygenerovaný model pracovného postupu zahŕňa typické pracovné kroky objednávkového cyklu.
Model pracovného postupu v projektovaní – matice úrovne efektivity
Štúdia sa zameriava na pracovné oblasti projektovania a návrhu, reportov, kusovníkov a rozvrhnutie rozvádzačov, zariadení a šablón. Dôvody sú jasné: „V týchto procesných krokoch je závislosť od zákazníkov alebo partnerov mnohokrát relatívne nízka alebo dokonca žiadna,“ hovorí generálny riaditeľ E4TC Dr. Thomas Gartzen. „Spoločnosti tak majú v týchto oblastiach úplne pod kontrolou využitie potenciálnych úspor času a nákladov vďaka projektom štandardizácie alebo automatizácie.“ Cesta k vyššej efektivite v hodnotovom reťazci je mapovaná pomocou tradičných metód, od štandardizácie až po automatizáciu. Aby bolo možné vyhodnotiť účinnosť každého pracovného kroku, rozdelila štúdia metodiku pracovného postupu do piatich fáz, podľa ktorých sa dá určiť úroveň efektivity (eLevel) projektovania.
Rastúci potenciál efektivity
Na základe zhromaždených údajov vedci zistili, že spoločnosti môžu byť pri prechode medzi jednotlivými úrovňami (od nižšej úrovne k vyššej) o 20 % efektívnejšie. Metódy práce zamerané na zariadenie prinášajú 25-percentnú úsporu času pri vytváraní schém. Len polovicu času strávili používatelia vytváraním schém s využitím knižnice elektrotechnických obvodov na funkcie produktu. Zavedenie čiastočnej automatizácie prinesie časovú úsporu ďalších 25 % a vďaka štandardizácii sa úplne vylúči vytváranie všetkých zostáv.
Štúdiu si môžete zadarmo stiahnuť na adrese www.eplan.cz/projektovani_studie.