Trvalo udržateľná výroba predstavuje množstvo výziev vrátane obmedzení zdrojov, regulačných tlakov a zvyšujúcich sa požiadaviek spotrebiteľov na produkty šetrné k životnému prostrediu. Podniky sa buď prispôsobia veľkým zmenám v ekonomike a spoločnosti, alebo nemusia byť konkurencieschopné. Venujú hlavní predstavitelia priemyslu dostatok času strategickým výzvam budúcnosti podnikania?
V nedávnom prieskume PwC zaradili globálni investori výsledky súvisiace s ESG (environmentálne, sociálne a riadiace štandardy), ako je efektívne riadenie spoločnosti a znižovanie emisií skleníkových plynov, medzi svojich päť hlavných priorít, ktoré musia podniky dosiahnuť. Pokiaľ ide o skúmané opatrenia, generálni riaditelia na Slovensku s najväčšou pravdepodobnosťou prijmú opatrenia na zavedenie nových produktov alebo procesov šetrných voči klíme (64 %) a vypracujú podnikovú stratégiu založenú na údajoch na zníženie emisií a zmiernenie klimatických rizík (62 %).
Úloha BI pri dosahovaní cieľov udržateľnosti
Business Intelligence (BI) zahŕňa nástroje a procesy, ktoré používajú podniky na zhromažďovanie, analýzu a pochopenie obrovského množstva údajov. Využitím BI môžu spoločnosti získať cenné informácie o svojich činnostiach a robiť informovanejšie rozhodnutia.
Čo má však udržateľnosť spoločné s BI? Jednoducho povedané, udržateľnosť je o dlhodobej životaschopnosti a údaje môžu zohrávať kľúčovú úlohu pri pomoci spoločnostiam identifikovať oblasti, v ktorých môžu znížiť svoj vplyv na životné prostredie z rôznych zdrojov, ako je spotreba energie, produkcia odpadu a logistika. Tie môžu tiež viesť k výraznej úspore nákladov spoločnosti.
Ďalším dôležitým aspektom používania BI pre udržateľnosť je analýza údajov dodávateľského reťazca s cieľom identifikovať udržateľných dodávateľov. Analýzou údajov o dodávateľoch môže spoločnosť identifikovať tých, ktorí majú zavedené udržateľné postupy, ako je recyklácia, energeticky efektívna výroba alebo spravodlivé pracovné postupy. Tieto informácie môžu pomôcť spoločnosti prijímať informovanejšie rozhodnutia o tom, s ktorými dodávateľmi spolupracovať a podporovať udržateľné postupy v celom dodávateľskom reťazci.
Udržateľnosť v BI však nie je len o znižovaní vplyvu spoločnosti na životné prostredie. Môže tiež pomôcť spoločnostiam osloviť spotrebiteľov, ktorí čoraz viac hľadajú udržateľné možnosti. Pomocou BI na sledovanie a analýzu preferencií a správania zákazníkov môže spoločnosť identifikovať príležitosti na začlenenie udržateľných postupov do svojich produktových ponúk. To môže nielen pomôcť spoločnosti osloviť ekologicky uvedomelých spotrebiteľov, ale môže im to poskytnúť aj konkurenčnú výhodu na trhu.
Čo je ESG?
ESG predstavujú určité environmentálne, sociálne a riadiace štandardy, ktoré má spoločnosť nastavené vo svojom každodennom fungovaní a riadení. Tieto štandardy sú smerované obojsmerne dovnútra spoločnosti, napríklad voči zamestnancom spoločnosti a obstarávaní jej bežných potrieb, ako aj navonok pri budovaní obchodných vzťahov a vyhodnocovaní nových investícií. ESG je tvorené súborom interných pravidiel, ako aj riadnym dodržiavaním aktuálne platných právnych predpisov. ESG nepredstavuje len obmedzený rámec spoločensky zodpovedných aktivít alebo charitatívnych činností, ktoré spoločnosť vykonávala v záujme pozitívneho PR, ale komplexný balík opatrení a štandardov v rámci spoločnosti, a to s cieľom zabezpečiť reálne spoločensky zodpovedné podnikanie.
ESG Business Intelligence
Business Intelligence, ktorá sa zameriava na ESG aktivity spoločnosti, je známa ako ESG Business Intelligence. Umožňuje podnikom hodnotiť a sledovať ich výkonnosť ESG a prijímať informované rozhodnutia na zlepšenie svojich iniciatív ESG. Podnik môže napríklad využiť ESG Business Intelligence na monitorovanie svojich emisií skleníkových plynov a vyhodnotenie toho, ako funguje v porovnaní s priemyselnými štandardmi. Spoločnosť môže použiť tieto informácie na určenie oblastí, v ktorých nedosahuje ciele ESG, a vytvoriť iniciatívy na zníženie svojich emisií.
Trvalo udržateľný vývoj a výroba
Na dnešnom trhu sú udržateľné produkty veľmi žiadané. BI pomáha pri zosúlaďovaní vývoja produktov s trendmi na trhu a preferenciami spotrebiteľov. Štúdia spoločnosti McKinsey zistila, že spoločnosti s produktovým portfóliom zameraným na udržateľnosť získavajú konkurenčnú výhodu a zaznamenávajú až 20 % nárast spokojnosti zákazníkov.
Spoločnosti ako Nestlé, Walmart, Unilever a IBM dosiahli významné environmentálne a finančné výhody prostredníctvom iniciatív udržateľnosti riadených BI. Celosvetová potravinárska a nápojová spoločnosť Nestlé vyvinula nástroj BI na sledovanie a monitorovanie svojej výkonnosti v oblasti udržateľnosti. Walmart, globálny maloobchodný gigant, zaviedol systém BI s názvom Sustainability Index, ktorý mu pomáha sledovať a monitorovať environmentálnu a sociálnu výkonnosť svojich produktov a dodávateľov. Unilever, spoločnosť zaoberajúca sa spotrebným tovarom, vyvinula platformu BI s názvom Sustainable Living Plan Tracker. IBM, technologická spoločnosť, vyvinula platformu BI s názvom Sustainable Natural Resource Management. Tieto nástroje umožňujú sledovať a monitorovať pokrok spoločností smerom k cieľom udržateľnosti, ako je zníženie emisií skleníkových plynov, spotreby vody a znižovania odpadu.
To je len niekoľko príkladov spoločností, ktoré využívajú BI s ohľadom na udržateľnosť. Pomocou BI na sledovanie a monitorovanie ich výkonnosti v oblasti udržateľnosti sú tieto spoločnosti schopné identifikovať oblasti na zlepšenie, znižovať svoje náklady a riziká a získavať konkurenčnú výhodu na trhu, ktorý si čoraz viac uvedomuje potreby udržateľnosti.
Údaje sú pre podnikanie dôležité
Vo svete výroby je cesta k udržateľnosti dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. BI je svetelný maják, ktorý výrobcom poskytuje prehľad a nástroje na dosiahnutie trvalo udržateľných cieľov pri zachovaní efektívnosti a ziskovosti. S BI ako strategickým partnerom je cesta k ekologickejšej a udržateľnejšej budúcnosti na dosah.
Zdroj
[1] How to win the race for the future. PwC. [online]. Citované 19. 10. 2023. Dostupné na:
[2] How Business Intelligence is Key to Achieving Sustainability Goals. Data Rundown. [online]. Citované 19. 10. 2023.
[3] Čo je skratka ESG a ako môže ovplyvniť budúcnosť podnikania? EPRAVO. [online]. Puvlikované 20. 12. 2022. Citované 19. 10. 2023.
-pev-