V Park Hotel Tartuf Beladice sa vďaka partnerom, sponzorom a v spolupráci s Nadáciou ministerstva hospodárstva SR, SIEA a SBA podarilo zorganizovať podujatie, kde sa diváci na online streame mohli dozvedieť o aktuálnych trendoch a novinkách v priemysle a službách, prichádzajúcich inováciách a možných efektívnych riešeniach problémov dnešnej ekonomiky.

Hosťom festivalu bol aj premiér SR Eduard Heger, ktorý na festivale spustil konzultácie k príprave inovačnej stratégie SR. „Slovensko má viacero svetovo úspešných firiem a to nám dáva jasný signál, že ak do oblasti inovácií budeme investovať, tak zo Slovenska vieme urobiť modernú a inovatívnu krajinu“, povedal E. Heger. „To, že sa nám do Plánu obnovy podarilo presadiť aj inovácie a vzdelávanie, nebola ľahká cesta. Teraz však potrebujeme prejsť ku kroku b, lebo rôzne výroky politikov a ich sľuby na tieto témy už poznáme.“ Pripomenul, že ako prvé musíme zabezpečiť koordináciu inovácií. „Stále platí, že ak chceme dosiahnuť nové výsledky, nemôžeme robiť stále to isté,“ uviedol E. Heger. Prvou zmenou bude presun Rady vlády SR pre výskum, vývoj a inovácie pod Úrad vlády SR. „Ak sa majú inovácie na Slovensku pohnúť, musí byť na nich priamo zaangažovaný premiér,“ skonštatoval E. Heger.

Do čoho investovať v najbližších troch rokoch? Kde sú v tejto dobe nové príležitosti? Aký môže byť potenciál Slovenska v najbližšom desaťročí? Do akej miery a ako vie štát podporovať inovácie? Tieto a veľa ďalších otázok bolo zodpovedaných v rámci výstupov a panelových diskusií.

„Sme o krok ďalej k demokratizácii technológie cobotov,“ tvrdí Sebastian Schlund (TU Wien/Fraunhofer Austria Research GmbH). Vďaka rýchlo sa meniacemu technologickému svetu a pribúdajúcemu množstvu kolaboratívnych robotov v továrňach musíme efektívne čeliť problémom súvisiacim s ich bezpečnosťou a napriek tomu ďalej držať krok s dopytom po vyspelejších technológiách. Fraunhofer na medzinárodnej úrovni sprístupňuje coboty laikom, ktorí ich môžu programovať a využívať na realizáciu svojich nápadov. Je to bravúrne prepojenie nových technológií a širokej verejnosti, roboty pre nás nemusia byť niečím cudzím.

„Budúcnosť na nás len tak nespadne. Budúcnosť patrí tým, ktorí ju počujú prichádzať,“ povedal Gerd Leonhard, futurista a generálny riaditeľ Futuresagency. Hovoril tiež o prichádzajúcich neodvratných reguláciách a sankciách pre ľudí či firmy, ktoré nebudú konať v súlade so spoločnými cieľmi v rámci boja s klimatickou krízou. Nakoniec uviedol aj myšlienku o ľudstve: „Nemali by sme sa báť, že nás nahradia roboty, viac by sme sa mali báť toho, že my sa staneme robotmi.“

Na podujatí vystúpili aj ďalší zaujímaví hostia, ako napr. Vladimír Šucha, UNESCO, ktorý sa už viac ako dvadsať rokov zaoberá inováciami nielen v prostredí Slovenska, Tomáš Varadínek, ktorý predstavil úlohu Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry v inovačnom ekosystéme, či prof. Mária Bieliková, zakladateľka Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií, ktorá sa zamyslela nad umelou inteligenciou ako obrovskou príležitosťou, ale aj ohrozením.

Veľmi zaujímavou časťou podujatia bolo aj stretnutie zástupcov vedy, výskumu a praxe s premiérom E. Hegerom, na ktorom mu tlmočili svoje postrehy a názory týkajúce sa ďalšieho napredovania inovácií na Slovensku. Podľa profesora Miloša Čambalu, dekana Materiálovo-technologickej fakulty STU so sídlom v Trnave, je centrom inovácií človek, ktorý však musí mať na svoje pôsobenie vytvorené vhodné prostredie. A tým sú napríklad aj slovenské univerzity. Medzi technologicky zameranými fakultami máme podľa M. Čambalu špičkové a konkurencieschopné pracoviská, len je potrebné dať pozor, aby takými zostali a nezačali za okolitým svetom zaostávať. Svoje názory prezentovali aj Miriama Hučková, výkonná riaditeľka Košice IT Valley, Peter Hospodár, spolumajiteľ a finančný riaditeľ Continium Technologies, Miroslav Kunsch, generálny riaditeľ spoločnosti Ipesoft, Lucia Pašková, vizionárka, inovátorka v spoločnosti CURADEN Slovakia a ďalší. Ich názory podrobnejšie priblížime v januárovom vydaní ATP journalu.

V rámci workshopov sa rozobrali okrem iných aj témy ako moderné technológie a digitalizácia, umelá inteligencia, platformové organizácie, technologické inovácie a patenty či agilné pôsobenie v biznise.

Súčasťou podujatia bol aj večerný program, v rámci ktorého mali účastníci možnosť na neformálne rozhovory a keď organizátori udelili aj niekoľko cien INOVATO AWARDS 2021. Cenu Inovátor roka si odniesol Stanislav Martinec, vizionár a zakladateľ spoločnosti KOMA Modular. Cenu za celoživotný prínos pre inovácie získal prof. Štefan Kassay zo spoločnosti I.D.C. Holding.

Spracované podľa tlačovej správy INOVATO.

-tog-