Zrušenie „stopstavu“
M. Pokorný zo SEPS aj K. Galek z MH SR sa vyjadrili, že na Slovensku sa začiatkom budúceho roka zruší tzv. stopstav, teda zákaz pripájania nových zdrojov do distribučnej siete, mimo aktuálne povolených výnimiek. V dôsledku dokončenia cezhraničného spojenia s Maďarskom sa má uvoľniť kapacita v elektrizačnej sústave na úrovni cca 260 MW. Zmena nastane po takmer siedmich rokoch stagnácie, počas ktorých začal podiel OZE na slovenskej spotrebe energie dokonca až klesať, a to aj napriek záväzkom voči EÚ zvýšiť tento podiel do roku 2020 na 14 %. Uvedené vyjadrenia tak dávajú veľkú nádej nielen fotovoltike a sektoru OZE, ale aj celej energetickej a klimatickej budúcnosti Slovenska.
Historický dlh, TPS a repowering
M. Pokorný a predseda ÚRSO A. Juris hovorili aj o tzv. historickom dlhu voči distribučným spoločnostiam, ktorý sa pohyboval pred krízou na úrovni 300 miliónov eur a v súčasnosti sa, aj v dôsledku krízy, zvýšil na približne 400 miliónov eur. Diskutujúci sa spoločne snažili prísť na spôsob, ako dlh vyrovnať bez toho, aby sa to významnejším spôsobom odrazilo na koncových cenách elektriny. Podľa A. Jurisa má ÚRSO na stole hneď niekoľko alternatív. Či už postupné splácanie dlhu, alokáciu rozpočtových alebo nerozpočtových zdrojov, alebo tzv. repowering, teda predĺženie podpory vyplácanej výrobcom z OZE, pri akceptovaní zníženia výkupných cien. SAPI sa k tzv. historickému dlhu vyjadrila už viackrát, pričom riešenie tohto problému je pre asociáciu stále nejasné. „Chápeme, že tu nejaký dlh existuje a treba ho vyrovnať a zabezpečiť, aby tento problém nevznikol znova a neovplyvnil rozvoj OZE v budúcnosti. Za jednu z dobrých možností považujem práve repowering, prostredníctvom ktorého bude možné znížiť ročné náklady systému a ponúknuť existujúcim zariadeniam OZE príležitosť na ich modernizáciu a zvýšenie účinnosti. Podarilo sa nám prepočítať, ako by mohlo nastavenie repoweringu vyzerať, a verím, že tieto prepočty budú predmetom ďalších diskusií s regulátorom aj ministerstvom hospodárstva,“ približuje J. Karaba, riaditeľ SAPI.
Historický dlh je však len dôsledok zle nastavenej cenovej regulácie, keď tarifa za prevádzkovanie systému (TPS) nestačila na pokrytie nákladov podpory OZE. Tarifa a jej zloženie sú už dlhé roky predmetom diskusií, no predchádzajúca vláda nemala motiváciu, aby sa do takejto rozsiahlej reformy pustila. Štátny tajomník MH SR K. Galek v tejto súvislosti povedal, že ministerstvo musí hľadať v prvom rade spôsob, ako TPS znižovať a nie zvyšovať. V opačnom prípade by sa opäť hodila zodpovednosť na plecia spotrebiteľov.
Sieťové poplatky
Diskutujúci sa dostali aj k téme sieťových poplatkov, z ktorých najväčšie problémy v sektore robí komponent G. Advokát P. Poláček pripomenul, že jeho advokátska kancelária už v roku 2014 navrhla implementovať do zákona jednu vetu, ktorá by legislatívne problém vyriešila stanovením maximálnej výšky komponentu G na 0,5 eur/MWh. Zmenu v nastavení sieťových poplatkov pod novým vedením pripúšťa MH SR aj ÚRSO. J. Karaba zo SAPI a P. Poncik zo Slovenských elektrární upozornili, že táto zmena je nevyhnutným predpokladom úspešného priebehu aukcií, ktoré sa podľa K. Galeka majú spustiť už začiatkom budúceho roka.
Redakcia ATP Journal sledovala tento seminár, ako aj celú spomínanú diskusiu online a v januárovom vydaní vám prinesie tie najdôležitejšie myšlienky.