„Konferencia opäť poukázala na fakt, že zahraničné partnerstvá a záujem o modernizáciu rôznych pracovných odvetví posúvajú spojenie IT a biznisu vpred, a to nielen na východnom Slovensku, ale na celom svete,“ uviedla Andrea Danihelová, hovorkyňa spoločnosti VSE Holding a.s. Diváci mali možnosť počas troch popoludní sledovať šesť hlavných prednášok so zahraničnými a lokálnymi spíkrami, nechýbali dynamické panelové diskusie a možnosť interakcie. V rámci každej prednášky bol vyhradený priestor na zodpovedanie otázok, ktoré priebežne prichádzali z publika. Po prednáške mali diváci možnosť ostať v kontakte so spíkrom v chatroome, kde mohli tému prebrať do hĺbky.
Konferenciu otvoril moderátor Ján Gordulič 9. júna o 15.00 hod. Prvé z troch konferenčných popoludní sa nieslo v znamení dosahu koronakrízy na IT a biznis. Prednáškou s názvom Transformácia vo svete po COVID-19 nás sprevádzal Dr. Jim Walsh z GlobalLogic. „Okrem obrovských strát na životoch a devastácie svetovej ekonomiky bude COVID-19 ešte dlho vplývať na to, ako žijeme, pracujeme a ako sa voči sebe navzájom správame.“ J. Walsh hovoril aj o kľúčových oblastiach priemyslu a typoch zmien, ktorými museli a ešte budú musieť prejsť v reakcii na túto pandémiu.
Po J. Walshovi sa predstavil Peter Nagy s prezentáciou na tému Covid-19 je na nič. Čo to znamená pre vývoj hier? P. Nagy je výkonným a kreatívnym riaditeľom vývojárskeho štúdia Games Farm a produkčnej spoločnosti Grindstone. V rámci VSE unIT odpovedal na otázku, či je dnes ten pravý čas na založenie vlastného podnikania v tomto segmente – a ak áno, ako začať?
Utorkové popoludnie uzavrela panelová diskusia týkajúca sa digitalizácie a jej vývoja počas koronakrízy. Otázky o aktuálnej téme zodpovedali Mária Gamcová z Technickej univerzity v Košiciach, Thomas Jan Hejcman z VSE Holding a.s., Marián Zorkovský zo Siemens Healthineers a Juraj Girman z T-Systems Slovakia.
Počas druhého popoludnia sa program VSE unIT rozšíril o témy spájané s dátami, ich zberom a vyhodnocovaním. Peter Fusek z Market Locator SK hovoril o bezpečnej populačnej analytike a o geolokačných dátach mobilných operátorov. Matej Misik z Instarea zase o rýchlych dátach v čase krízy s využitím GPU (technológia grafických kariet). Na panelovej diskusii sa zúčastnili Radoslav Haluška z Východoslovenskej distribučnej, a. s., Peter Blaas z Antik Telecom a Peter Dolíhal, vedúci odboru informatizácie a digitalizácie mesta Banská Bystrica. Hostia diskutovali o modernizácii a digitalizácii miest v rámci témy Smart cities vo svete zmien.
Program posledného popoludnia VSE unIT 2020 bol kombináciou zahraničného futurizmu a lokálnych inovácií. Podnikateľ, aktivista a futurista Igor Beuker prednášal na tému Dosah priemyslu 4.0 – Mad Men vs. Math Men. „Priemysel 4.0 zmení ľudstvo v najbližších 20 rokoch viac, ako sa zmenilo za posledných 300 rokov. Dokáže naše lineárne zmýšľanie udržať krok s exponenciálnymi technológiami?“ Miroslav Kulla s Andrejom Majorošom zo spoločnosti Východoslovenská energetika, a. s., ukázali, ako dokáže umelá inteligencia bojovať proti žrútom energie. Vysvetlili, prečo vznikla spolupráca s Bidgely, ako funguje nástroj Elektrozoom a v čom spočíva jeho pomoc zákazníkom a zamestnancom.
Na štvrtkovej panelovej diskusii o vývoji IT sektora na východnom Slovensku sa zúčastnili Norbert Skákala z VSE Holding a.s., Jozef Dodan Vojtko z FPT Slovakia, Ivan Hruška, člen Správnej rady Košice IT Valley a Jaroslav Porubän z Technickej univerzity v Košiciach.
„Každý ročník konferencie je jedinečný, tentoraz vzhľadom na aktuálnu situáciu to bolo niečo úplne nové aj pre nás. Uvedomili sme si, že virtuálne prostredie ponúka veľa možností, napr. aj to, ako prezentovať aktuálne témy inovatívnym spôsobom. Veríme, že každý divák našiel vo VSE unIT Conference pridanú hodnotu či už v rámci rozširovania obzorov, alebo v spoznaní inšpiratívnych ľudí pracujúcich v moderných spoločnostiach na Slovensku i v zahraničí,“ uviedla A. Danihelová.