Obr. Patrik Skaloš zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Košiciach sa tešil z ceny našej redakcie za svoj model plne automatickej triedičky riadenej priemyselným počítačom, schopnej rozlišovať objekty podľa hmotnosti, farby, výšky a feromagnetických vlastností.

Hovorí sa, že dnešná mládež je lenivá, rozmaznaná a žije len „na sieti“. Sedemnásty ročník celoslovenskej súťaže mladých elektrotechnikov Siemens Young Generation Award (SYGA) však znovu potvrdil, že ak sa im vytvoria vhodné podmienky, stredoškoláci vedia byť aj vynaliezaví a inovatívni.

Víťazom súťaže SYGA, ktorej cieľom je lepšie pripraviť študentov na prax a podnietiť ich k pokračovaniu štúdia na slovenských technických univerzitách, sa tento rok stal Radoslav Macejka z Nového Mesta nad Váhom. Študent Strednej priemyselnej školy v Novom Meste nad Váhom vytvoril automatizovanú meraciu stanicu schopnú samočinne zmerať a graficky znázorniť presnosť vodomerov pri rozličnom prietoku. R. Macejka pritom využil poznatky z priemyselnej automatizácie, ako aj osobné skúsenosti s vodoinštaláciou a kúrenárstvom.

Tohtoročné finále sa pre karanténne opatrenia konalo prvýkrát formou telekonferencie, na kvalite prác to však nijako neubralo. „Sme radi, že sa nám tento ročník súťaže podarilo napriek komplikáciám zorganizovať. Tešíme sa na študentov v budúcich ročníkoch, ktoré sa, dúfajme, uskutočnia znovu tradičným spôsobom, na aký sme zvyknutí,“ uviedol Marián Hrica, obchodný riaditeľ divízie Digital Industries spoločnosti Siemens.

K ďalším oceneným projektom patrili:

  • Dopravníková linka riadená cez PLC s triedením magnetických materiálov, ktoré v priebehu procesu môžu prejsť chladením, od Jaroslava Urbaníka a Patrika Šimášeka zo Strednej priemyselnej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste.
  • Dopravná križovatka ovládaná pomocou HMI panelu a webového servera s funkciou prednostného pustenia privilegovaných vozidiel, napríklad hasičov alebo polície. Riadiaci program dopravnej križovatky od študenta Strednej priemyselnej školy v Dubnici nad Váhom má aj funkcie zmeny trvania signálov v rôznych časoch dňa.
  • Funkčný model plne automatickej triedičky riadenej priemyselným počítačom a schopnej rozlišovať objekty podľa hmotnosti, farby, výšky a feromagnetických vlastností od Patrika Skaloša, študenta Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Košiciach (cena ATP Journal).
  • Lis na ovocie riadený systémom Simatic S7-1200 s vizualizáciou priebehu lisovania, ktorý zostrojil Tomáš Tomanička zo Strednej odbornej školy sv. J. Bosca v Novej Dubnici.

Viac informácií o súťaži Siemens Young Generation Award nájdete na uvedenej webovej adrese.

www.siemens.sk/syga