Zo sektora robotiky tu budú okrem iného ABB, DENSO, Doosan Robotics, Epson, FANUC, Hanwha, Igus, Kawasaki, KUKA, Omron, Stäubli, Universal Robots, Yamaha a Yaskawa. V odbore montážna/manipulačná technika napr. Asys, ATS, Bosch Rexroth, DEPRAG, Festo, HAHN Group, Manz, Mikron Automation, PIA Automation, Rhein-Nadel-Automation, Schaeffler, SCHUNK, STIWA ai. V oblasti priemyselného spracovania obrazu nebudú v Mníchove okrem iných chýbať ani Asentics, Basler, Carl Zeiss, Euclid Labs, IDS, Inxpect, ISRA Vision, MVTec, Visual Components a VMT. Oblasť snímačov, riadiacej techniky a priemyselnej komunikácie bude prezentovaná takými zvučnými menami, ako sú Balluff, Beckhoff, Cenit, DLR, EUCHNER, Fraunhofer, HIWIN, KEYENCE, LEANTECHNIK, LEONI, maxon, Nabtesco, Neugart, SICK, Sie a ďalší.

Veľtrh prezentuje nové trendy

V centre pozornosti vystavovateľov aj návštevníkov budú inovácie a produkty súvisiace so známymi trendovými témami, ako je digitálna transformácia, umelá inteligencia a človek a stroj. Tento klaster bol teraz rozšírený o udržateľnú výrobu. Okrem toho sa cez mnohých vystavovateľov ako niť vinie cieľ EÚ stať sa do roku 2050 klimaticky neutrálnou. To sa dá dosiahnuť iba rýchlymi zmenami v automatizácii.

Prvotriedny sprievodný program

Pre účastníkov veľtrhu sa pripravuje robotická platforma High-Tech-Summit, digitálny robothon a špeciálna show AI.Society. Veľtrh opäť ponúkne osvedčené FORUM automatica doplnené o hybridné prvky. Okrem toho je plánovaná testovacia zóna, v ktorej si budú môcť návštevníci veľtrhu na mieste vyskúšať aplikácie robotiky a automatizácie.

S umelou inteligenciou do novej éry automatizácie

Umelá inteligencia (UI) a strojové učenie sa do priemyselnej výroby dostali už pred rokmi. Aspoň teoreticky. Razantnosť, s akou si UI teraz razí cestu do praxe, sa ukáže aj priamo na veľtrhu. To, že riešenia automatizácie založené na umelej inteligencii budú veľkou témou nadchádzajúcej doby, je nesporné. Otázkou je, ako rýchlo sa podarí obrovský potenciál tejto technológie implementovať do výrobných podnikov. Podľa prieskumu spoločnosti Siemens je ďalší vývoj zrejmý – viac ako polovica vedúcich firiem očakáva, že priemyselné závody, stroje a kritické infraštruktúry budú v nasledujúcich piatich rokoch už kontrolované len umelou inteligenciou.

Základným predpokladom toho je komplexné digitálne sieťové prepojenie každého komponentu zapojeného do výrobného procesu. Otázkou tiež je, či možno zaistiť autonómnu výmenu údajov všetkých zúčastnených systémov tvoriacich základ inteligentnej výroby. „Za pár rokov budú musieť byť digitálne siete implementované plošne. Všetky komponenty si potom môžu navzájom vymieňať údaje, optimalizovať sa a inteligentne konať,“ hovorí Patrick Schwarzkopf, výkonný riaditeľ Asociácie VDMA Robotika + Automatizácia.

Výpočtový výkon ako základ UI

Aké ďalšie vlastnosti musia mať roboty na integráciu do inteligentného výrobného prostredia? „Spoľahlivé snímanie obrazu alebo sily je základom správnej funkcie robota podporovaného umelou inteligenciou. Väčšina dnešných robotov však štandardne pracuje naslepo. Integrácia kamery a snímača sily musí byť v budúcnosti súčasťou štandardného vybavenia robota pre Smart Factory. Zásadné je aj virtuálne tréningové prostredie. Priemyselný robot potrebuje digitálne dvojča na generovanie tréningových dát v simulácii, aby bol skutočný robot ihneď produktívny,“ konštatuje Dr. Werner Kraus, vedúci oddelenia robotických a asistenčných systémov v inštitúte Fraunhofer.

Navštívte veľtrh automatica Mníchov a všetko uvidíte naživo priamo v stánkoch jednotlivých vystavovateľov. Pre vstup na veľtrh neplatia žiadne covidové obmedzenia.

www.automatica-munich.com/en