Generálnym partnerom konferencie bola spoločnosť SEPS, a. s., a hlavným mediálnym partnerom ATP Journal. Hlavnými témami, ktorým sa venovali prednášajúci vo svojich vystúpeniach a partneri konferencie vo výstavných stánkoch, boli:
- progresívne technológie údržby,
- najlepšia prax a informačné systémy v údržbe,
- bezpečnosť a životné prostredie v údržbe
- prediktívna údržba a diagnostika.
Ocenenia si prevzali profesionáli z praxe aj študenti
Na úvod podujatia sa už tradične uskutočnilo ocenenie tých, ktorí sa aktívne a výraznou mierou podieľajú na zvyšovaní kvality a prestíže údržby v priemyselnej praxi, ako aj najlepších diplomových prác zameraných na problematiku údržby. Tentoraz si za svoju úspešnú činnosť odniesol titul Údržbár roka Ing. Aleš Nemeškal zo spoločnosti Lycos – Trnavské sladovne, s. r. o. „Ocenenie nie je len nejakým subjektívnym rozhodnutím predsedníctva SSÚ, ale vychádza zo štandardov, ktoré sú definované v rámci Európskej federácie národných spoločností údržby (EFNMS),“ uviedol na margo ocenenia predseda SSÚ Gabriel Dravecký. Zo študentov si ocenenie prevzali Silvester Hradiský zo Žilinskej univerzity v Žiline za Diplomovú prácu s názvom Využitie terestrického 3D skenovania pri diagnostike skladovacích nádrží a Michaela Kohútová z STU Bratislava za svoju diplomovú prácu s názvom Návrh potrubia na prevádzke Čpavok 4. Cenu Slovenskej spoločnosti údržby Za záverečnú prácu kurzu manažéra údržby si odniesli Ing. Aleš Nemeškal (Lycos – Trnavské sladovne, s. r. o.) a Ing. Milan Backo (Continental Matador Rubber, s. r. o.).
Nové logo a nová vízia SSÚ
Účastníkov konferencie pozdravil cez telemost aj aktuálny predseda EFNMS Cosmas Vamvalis. Na jeho príhovor nadviazal G. Dravecký, predseda SSÚ, ktorý sa okrem predstavenia nového loga spoločnosti venoval hlavne novej vízii tejto organizácie. Tá je zakotvená aj v jej stanovách, pričom poslanie SSÚ definuje ako všestranné pôsobenie na vedomie slovenskej údržbárskej obce, aby trvale rozvíjala a následne uvoľnila svoj potenciál v prospech všetkých obyvateľov Slovenska. „Ja by som k tomu ešte dodal jeden cieľ, resp. svoje prianie, aby o SSÚ vedeli v každej organizácii, lebo údržbe sa musí venovať v rámci svojej činnosti každý. Máme ambíciu byť tým subjektom, ktorý dokáže sledovať nové trendy, vzdelávať či poradiť v oblasti údržby každému, kto má záujem zlepšovať sa,“ doplnil G. Dravecký.
Trendy aj skúsenosti z praxe
V rámci prednášok odznelo viacero príspevkov, ktoré sa venovali aktuálnym trendom a využitiu moderných technológií v údržbe. Jedným z príkladov je virtuálna realita ako bezpečný spôsob simulácie krízového stavu. Marek Molnár zo spoločnosti sféra, a. s., účastníkom demonštroval, ako táto technológia dokáže účinne vyškoliť obslužný personál, aby správne reagoval pri zabezpečení výkonnosti výroby, prípadne aby zabránil mimoriadnej udalosti. Svoje miesto v prednáškach si našla aj 3D tlač, trendy v monitorovaní, ochrane a diagnostike strojov, informácie o revidovanej európskej norme z hľadiska vyhodnocovania KPI v údržbe či predstavenie projektu GLOME. To všetko veľmi dobre doplnili príklady z reálnych skúseností údržbárskej praxe, ako napr. zavádzanie a používanie LOTO v Johns Manville Slovakia, spoločnosť SEPS, a.s., oprava úniku prívodného potrubia kotlovej vody počas prevádzky pri tlaku 17,0 MPa a teplote +145 °C, či viaceré prezentácie zástupcov spoločnosti US Steel Košice, ktorí hovorili o skúsenostiach z procesom transformácie údržby, plánovaní a rozvrhovaní prác či zavádzaní metódy RCM.
Osobná prítomnosť takmer 170 odborníkov vyvolala počas prednášok viacero zaujímavých diskusií a rozhovory pokračovali aj vo výstavných stánkoch 24 partnerov konferencie. „Všetci účastníci veľmi pozitívne hodnotili, že sme sa mohli po dlhšom čase zase osobne stretnúť a stráviť spolu príjemné a užitočné chvíle,“ uzavrel pre ATP Journal G. Dravecký.
Nasledujúci, 21. ročník Národného fóra údržby sa uskutoční v hoteli Patria na Štrbskom Plese v termíne 31. 5. – 1. 6. 2022.