Obr.: Štefan Schindler a Samuel Kacej - víťazi 13. ročníka Siemens Young Generation Awards
Solárny panel, ktorý zostrojili, sa počas dňa dokáže automaticky natáčať za slnkom buď pomocou svetelných senzorov, alebo s využitím výpočtu uhlov. Natáčanie solárneho panela zabezpečuje konštantnú a efektívnu výrobu elektrickej energie bez výrazného kolísania. Zariadenie má tiež olovený akumulátor, ktorý slúži na uskladnenie elektrickej energie. Š. Schindler a S. Kacej venovali pod vedením konzultanta Jána Koštiala vývoju tohto panela 6 mesiacov.
„Autori spracovali úlohu veľmi precízne, výborne zvládli praktickú aj teoretickú časť a riadenie otáčania panela za slnkom zrealizovali hneď dvomi spôsobmi vrátane matematických algoritmov podľa GPS súradníc,“ zdôvodňuje rozhodnutie o celkovom víťazovi predseda komisie Marián Filka, špecialista na distribuované riadiace systémy v spoločnosti Siemens, s. r. o. Cieľom súťaže SYGA je dať študentom možnosť pripraviť sa na prax, ktorá ich čaká po opustení školy. „Snažíme sa takto pomáhať žiakom získavať odborné praktické skúsenosti z oblasti automatizačných riešení, ktoré budú môcť využiť počas štúdia na univerzite či v priebehu svojej budúcej profesionálnej kariéry,“ povedal Marián Hrica, obchodný riaditeľ divízií Digital Factory a Process Industries and Drives spoločnosti Siemens, s. r. o.
„Ľudia z priemyslu sa neustále sťažujú, že na trhu je nedostatok technicky zdatných ľudí. Súťaž SYGA je dôkaz, že situácia nemusí byť až taká kritická a že v spolupráci s firmami a zapálenými učiteľmi sa aj u nás dajú rozvíjať technické talenty, ktoré budú pre firmy po ukončení štúdia prínosom,“ dodal Juraj Hromada, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Stredoeurópskeho technologického inštitútu (CEIT), ktorý bol partnerom tohto ročníka súťaže. Obaja členovia víťazného tímu získali zostavu riadiaceho systému SIMATIC S7-1200 a motivačné štipendium na niektorú zo slovenských vysokých škôl s technickým zameraním. Zároveň vyhrali počítač pre svoju školu.
Okrem hlavnej ceny SYGA za najlepšie technologické riešenie udelila porota, v ktorej okrem zástupcov firmy Siemens sedeli Juraj Ždánsky a Peter Nagy z Katedry riadiacich a informačných systémov Žilinskej univerzity a Ján Rofár z CEIT, ďalších päť ocenení, medzi nimi aj Cenu mesačníka ATP Journal, ktorú získali Michal Budiš a Michal Jankopál, študenti Strednej odbornej školy technickej z Michaloviec, za projekt Inteligentné ovládanie dverí.
Cena Žilinskej univerzity v Žiline: Automat na miešané nápoje
Cenu získali Miroslav Erdélyi a Patrik Ďurán zo Strednej odbornej školy technickej v Rožňave za zariadenie, ktoré dokáže mixovať nealkoholické nápoje zo šiestich rozličných ingrediencií. Jednotlivé zložky nápojov sa nachádzajú v potravinových dózach, odkiaľ sa prečerpávajú vo vopred určenom množstve priamo do pohára. Recepty jednotlivých nápojov sa dajú jednoducho zadávať cez roletové menu a výdaj nápoja je v neprítomnosti pohára blokovaný.
Cena v kategórii Rail Automation: Simulácia autobloku prostredníctvom Simaticu S7-1200
Ocenenie kompetenčného centra spoločnosti Siemens pre automatizáciu železníc si odniesli Michal Ducký a Andrej Macho, študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave. Ich riešenie inšpirované reálnym traťovým zabezpečovacím zariadením umožňuje riadiť jazdy vlakov.
Cena spoločnosti CEIT: Robot na paletizáciu výrobkov
Ocenenie firmy CEIT, partnera tohto ročníka súťaže, získal Samuel Dancák zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove. S. Dancák zostrojil robota, ktorý sa dokáže naučiť paletizovať rôzne tvary paliet s rozličným počtom voľných miest. Súčasťou riešenia je používateľské rozhranie, pomocou ktorého možno robota naučiť nové polohy a následne ho uviesť do automatizovaného režimu, v ktorom bude pracovať samostatne.
Cena mesačníka ATP Journal: Inteligentné ovládanie dverí
Ocenenie odborného mesačníka ATP Journal získali Michal Budiš a Michal Jankopál. Študenti Strednej odbornej školy technickej z Michaloviec sa rozhodli vytvoriť inteligentného vrátnika vhodného do bytov, domov aj obchodných či kancelárskych priestorov. Spojením bezpečnosti a inteligencie vznikol nový systém inteligentného zámku s rozpoznávacím programom, ktorý na základe hesla alebo telefónneho čísla určí, či sa zámok má otvoriť, alebo nie.
Cena magazínu Quark: Modernizácia výťahu
Za projekt modernizácie výťahu získali cenu magazínu Quark Marek Stančík a Lukáš Mesároš zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Košiciach. K tradičnému ovládaniu výťahu zvnútra a zvonku pridali aj ovládanie na diaľku cez dotykový displej. S takýmto ovládaním možno riadiť nielen výťahy, ale aj mnoho iných zariadení na prepravu materiálu či osôb, ako sú napríklad dopravníky v priemyselných parkoch. V priemysle môže takýto spôsob ovládania prispieť k vyššej bezpečnosti zamestnancov, keďže vďaka nemu by sa mohol materiál premiestňovať na diaľku z bezpečnej zóny.