Podujatie prepojilo 102 relevantných zástupcov firiem a inštitúcií z rôznych odvetví z 23 krajín sveta, ktorí napriek aktuálnym podmienkam značne obmedzujúcim cestovanie získali možnosť ponúknuť alebo získať prístup k novým technológiám, nástrojom, riešeniam, výrobkom či službám, prípadne mohli predstaviť svoje inovatívne nápady a hlavne nájsť nových obchodných partnerov zo Slovenska alebo zo zahraničia v rámci vopred naplánovaných bilaterálnych rokovaní.
Richard Sulík, podpredseda vlády a minister hospodárstva SR, v rámci otvorenia podujatia zdôraznil, že „firmy musia byť inovatívne počas celej svojej existencie a možno práve v takýchto ťažkých časoch, keď dochádza k veľkým zmenám, treba byť ešte inovatívnejší, pretože ak toto niekto zanedbá, doplatí na to“. Podporil aj myšlienku rozšírenia budúcich podujatí do on-line prostredia: „Dúfam, že budúci rok to bude tak, ako to bývalo štandardne, ale pozdáva sa mi myšlienka, ktorú načrtol pán Šimončič. Keď už je podujatie takto zorganizované, neopustiť on-line verziu a ponúknuť ku klasickej verzii dodatočne aj online účasť, to je podľa mňa dobrý nápad, ako ešte rozvinúť Slovenskú kooperačnú burzu.“
Okrem načrtnutia možnej budúcnosti podujatia Róbert Šimončič, generálny riaditeľ agentúry SARIO, povedal: „Slovenská kooperačná burza je relevantnou platformou spájajúcou akademickú obec, vedu, výskum, vývoj a firmy. Som presvedčený, že prispieva k napĺňaniu inovačného potenciálu Slovenska a právom patrí k strategickým aktivitám agentúry SARIO a Ministerstva hospodárstva SR.“
Sprievodnú odbornú konferenciu zameranú na inovácie, vodíkové technológie, riešenia krízových situácií počas pandémie a nové príležitosti pre firmy vo vesmírnom a leteckom priemysle priniesla agentúra nielen účastníkom podujatia, ale zároveň ju sprístupnila i širšej verejnosti prostredníctvom svojich profilov na sociálnych sieťach či odberateľom Newslettera SARIO.
Jana Kiššová, poradkyňa ministra hospodárstva pre krízové opatrenia, v prvej panelovej diskusii Ako získať nových šampiónov slovenského priemyslu uviedla: „Vo všeobecnosti sa hovorí, že firma, ktorá chce uspieť, musí byť prvá alebo najlepšia. Úspešnosť firmy však závisí aj od prostredia, v ktorom sa nachádza.“ Na jej slová reagoval aj Juraj Sinay, koordinátor Národnej vodíkovej stratégie: „Pani Kiššová to povedala veľmi pekne. No ja stále hovorím, že povedať si v prostredí slovenskej ekonomiky, že budeme lepší v porovnaní s Európou alebo so svetom, je mierna trúfalosť, ale musí to byť naša ambícia.“
Pandémia COVID-19 spôsobila, že tí, ktorí mohli, začali pracovať z domu, čím sa obmedzili kontakty na minimum. „Koronakríza nám otvorila oči. Kým v minulosti bola automatizácia spojená hlavne s tým, ako nahradiť ľudskú prácu a ako zvyšovať efektivitu a produktivitu, práve teraz korona ukázala, ako veľmi priemysel závisí od ľudského faktora,“ poznamenal Martin Kele, generálny riaditeľ Matador Group.
Inovačný potenciál Slovenska bol v popredí druhého (Ako zvládať krízové situácie) aj tretieho (Sky is not the limit: Ako slovenské firmy nachádzajú nové obchodné príležitosti vo vesmírnej ekonomike) diskusného panela konferencie, ktoré prezentovali inovačné a diverzifikačné služby SARIO prostredníctvom priamych skúseností firiem. Cieľom týchto služieb SARIO je zvyšovať konkurencieschopnosť slovenských firiem zavádzaním inovatívnych riešení (Industry 4.0) v existujúcich prevádzkach a diverzifikáciou výroby smerom k vysokotechnologickým sektorom ekonomiky.
V druhej panelovej diskusii s názvom Ako zvládať krízové situácie – skúsenosti z pandémie COVID-19 diskutovali zástupcovia priemyslu a univerzít nielen o krízových situáciách. Mnohí sa zhodli, že nie je potrebné vytvárať špeciálne stratégie a plány, ale dôležitá je komunikácia. „Firma je o ľuďoch, nie sú to majetky, peniaze, účty ani stroje. Je to to najdôležitejšie a najcennejšie, čo máte. Je dôležité, aby zamestnanci cítili podporu,“ povedal Juraj Habovštiak, zakladateľ MTS, spol. s r. o.
S pandémiou bojuje aj Technická univerzita v Košiciach, pričom bola jednou z prvých, ktorá začala vyrábať ochranné štíty na tvár a vyvíja tiež jednu z najkvalitnejších čističiek vzduchu. „Pandémia ukázala, že je potrebná väčšia samostatnosť a sebestačnosť. Aj my sme boli brzdení niektorými technológiami, ktoré na Slovensku nie sú dostupné. I keď máme možnosť zásobiť sa, sú tu obrovské byrokratické prekážky, ktoré nás brzdia. Miesto toho, aby sme vyvíjali produkty, vypisujeme formuláre a žiadosti. Pritom počas pandémie ide o čas aj o život,“ vyjadril sa Ján Kráľ, prodekan pre vnútorné a vonkajšie vzťahy, propagáciu a informatiku, SjF TUKE.
Posledná panelová diskusia bola na tému Sky is not the limit: Ako slovenské firmy nachádzajú nové obchodné príležitosti vo vesmírnej ekonomike. Vesmír bol donedávna doménou veľkých štátov a korporácií, dnes vidíme nový trend a výrazne sa otvára aj menším štátom a malým a stredným podnikom. Na Slovensku máme v súčasnosti desiatky firiem, ktoré sa zapájajú do vesmírnej politiky od hardvéru po satelitné produkty. Viacerí diskutujúci sa zhodli, že dobrým štartovacím bodom je softvér. „Firmy, ktoré sa chcú pustiť do vesmírnej ekonomiky, by mohli začať od softvéru, pretože vstupné náklady sú veľmi nízke,“ začal diskusiu Matej Poliaček, robotický inžinier z RoboTech Vision, s. r. o. Neskôr dodal: „Slovensko ešte nie je v štádiu, keď by sa podieľalo na tom, že by na mesiaci niečo samo od seba pristávalo, no je na správnej ceste.“
Desiatky rokov existujúca strojárska firma, ktorá začínala servisom rezného náradia, presedlala v roku 2013 na letecký a vesmírny priemysel. Firma už spolupracuje so spoločnosťami ako Airbus, výrobcom lietadiel, a Ariane, výrobcom európskych rakiet. „Spočiatku sme začínali s menšími projektmi, ktoré nám neprinášali veľa osohu. No stále nám pribúdali nové a zložitejšie projekty. Teraz naše produkty lietajú vyššie ako tých 10 000-tisíc metrov. Naše mechanické komponenty sú súčasťou satelitných systémov,“ povedal Peter Barančík, senior account manager spoločnosti Masam.
Slovenská kooperačná burza ONLINE sa mohla uskutočniť nielen vďaka podpore a spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR, ale aj vďaka dlhoročnému generálnemu partnerovi, Československej obchodnej banke (ČSOB). Koloman Buzgó, riaditeľ divízie riešení pre firemných klientov ČSOB, vo svojom príhovore zdôraznil úlohu finančného sektora pri riešení dôsledkov pandémie COVID-19: „Od toho, ako súčasnú krízu zvládnu podniky a zamestnávatelia, sa budú odvíjať aj nálady v našej spoločnosti. A od toho, samozrejme, závisí aj to, ako dlho bude zotavovanie trvať. Samozrejme nezastupiteľnú úlohu v celom tomto procese má aj finančný sektor. Plne si uvedomujeme našu úlohu nielen v oblasti financovania, ale veľmi dôležitého poradenstva. Či už pri expanzii na nové trhy v zahraničí, alebo doma v oblasti akvizícií a nástupníctva.“
Slovenská kooperačná burza poskytla počas 14 ročníkov možnosť spojenia a spolupráce už viac ako 2 700 slovenským a zahraničným účastníkom. Agentúra SARIO tento rok zareagovala rýchlo a efektívne i na meniace sa globálne podmienky a dokázala aj v novej forme prepojiť potenciálnych slovenských exportérov so zahraničím a zároveň prezentovať potenciál slovenskej ekonomiky, najmä slovenských technologických firiem.
Inovačné služby SARIO sú platformou, ktorá prepája potreby hlavných klientov agentúry, veľkých investorov etablovaných na Slovensku s inovatívnymi riešeniami konkurencieschopných slovenských technologických spoločností. Agentúra od spustenia projektu v závere roka 2017 dosiaľ zorganizovala 24 inovačných workshopov, na ktorých zabezpečila pre 76 slovenských spoločností celkovo 156 prezentácií pred významnými zahraničnými hráčmi.
Diverzifikačné služby SARIO sú najnovším projektom agentúry, ktorý vytvára nové možnosti pre slovenské firmy v rámci rozvoja vysokotechnologických sektorov. Na začiatku sa projekt zameral na vesmírny a letecký priemysel, pretože tieto sektory prinášajú nielen špičkové technológie, ale aj vysokú návratnosť investícií a zároveň otvárajú široké možnosti pre firmy aktuálne pôsobiace v elektrotechnike, strojárstve, IT či automobilovom priemysle. Agentúra v rámci tohto projektu dosiaľ zorganizovala 15 aktivít zameraných na kooperáciu 231 lokálnych spoločností so 70 silnými zahraničnými partnermi.
Výsledkom platforiem inovačných a diverzifikačných služieb je dnes niekoľko rozbehnutých medzinárodných projektov v oblasti výroby alebo vývoja, pričom ďalšie sú v štádiu plánovania, ako aj 15 už uzatvorených kontraktov so slovenskými technologickými spoločnosťami. Spolupráca v rámci oboch týchto platforiem SARIO môže slovenských inovátorov potiahnuť výrazne vpred, navyše významným efektom týchto služieb je aj zviditeľnenie Slovenska ako inovatívnej krajiny v očiach potenciálnych zahraničných partnerov.