Obr. Predstavenie inovačných riešení študentov bolo zaujímavou prehliadkou invencie a kreativity. Pre hodnotiteľov bola rovnako ako technická stránka riešenia dôležitá aj ich prezentácia. (Foto: SOVA Digital)

Zadaním aktuálneho ročníka súťaže bolo vymyslieť inovačné riešenie na využitie sánok. Súťaž prebiehala v dvoch kolách – fakultnom a celoslovenskom. Celkovo sa do súťaže zapojilo 18 tímov z troch slovenských strojníckych fakúlt. Víťazi fakultných kôl získali vecné ceny a pozvanie na 2. stretnutie predstaviteľov R&D Slovenska. Do celoslovenského finále sa prebojovali z každej strojníckej fakulty dva víťazné trojčlenné tímy z fakultných kôl. Na ňom finalisti odprezentovali svoje projekty pred predstaviteľmi R&D významných slovenských podnikov, ktorí hlasovaním vybrali víťazný tím.

Zámerom organizátorov súťaže je vyhľadávanie mladých inovačných talentov, spolupráca praxe so školami a nadviazanie vzájomných kontaktov mladých inovátorov s centrami R&D slovenských podnikov. Autori myšlienky súťaže aj touto formou reagujú na nedostatok absolventov s technickým vzdelaním v odboroch, ktoré žiada prax. „Musíme si uvedomiť, že budúcnosť slovenského priemyslu je postavená na výskume, vývoji a inováciách. Aby sme posilnili stabilitu a konkurencieschopnosť podnikov, musíme si vychovávať kvalitnú základňu spĺňajúcu aktuálne a budúce výzvy moderného priemyslu. Preto spolupracujeme s dekanmi a študentmi technických univerzít na vytvorení nových foriem spolupráce. Snažíme sa vybudovať edukačnú a realizačnú infraštruktúru aj na výchovu budúcich špecialistov R&D,“ informoval o dôvodoch a motívoch vyhlásenia súťaže Martin Morháč, predseda predstavenstva SOVA Digital.

„Aj druhý ročník potvrdil, že máme talentovaných študentov. Zaujali nielen ich riešenia, ale aj zaujímavé tímové prezentácie. Študenti využili príležitosť zviditeľniť sa a komunikovať s predstaviteľmi R&D najvýznamnejších slovenských firiem. Pre mladých ľudí je to jedinečná príležitosť na rozvoj a možnosť spolupráce. Verím, že spolupráca nadviazaná na podujatí nadobudne ďalší rozmer,“ zhodnotil druhý ročník súťaže Vladimír Švač, špecialista pre inovačný manažment spoločnosti SOVA Digital.

Členka víťazného tímu Ivana Mazúrová z košickej Technickej univerzity hodnotí opätovné víťazstvo a skúsenosti zo stretnutí s predstaviteľmi R&D rovnako pozitívne: „Veľmi nás teší, že sa nám podarilo obhájiť prvenstvo. Súťaž nám dala veľmi veľa skúseností, nadviazali sme nové kontakty a veríme, že sa nám podarí rozvinúť ich do konkrétnej spolupráce.“

Víťazi 2. ročníka súťaže Ako ošúpať banán inak ako ručne:

1. miesto: tím „Φškusi“ – SjF TU KE

2. miesto: tím „SJT team“- SjF STU BA

3. miesto: tím „Tím č. 7“ – SjF STU BA

Viac informácií o podujatí aj viac fotografií z fakultných kôl a finále nájdete na nižšie uvedenej stránke.

https://sova.sk/ako-osupat-banan-inak-ako-rucne/