Účastníkov konferencie privítal Peter Kompalla, výkonný člen predstavenstva AHK Slowakei. „Slovensko-nemecké hospodárske vzťahy sú na veľmi dobrej úrovni, svedčia o tom aj obchodné vzťahy, ktorých výška v uplynulom roku dosiahla miliardy eur. Téma priemyslu 4.0 a digitalizácie je komplexná, a preto sme radi, že sme získali podporu Spolkového ministerstva hospodárstva a ochrany klímy v rámci Programu rozvoja trhu,“ uviedol P. Kompalla.
Stav aplikácie Priemysel 4.0 v slovenskom priemysle, ako aj príležitosti jeho rozvoja predstavil Martin Morháč zo SOVA Digital. „Mnohé priemyselné podniky nevedia, čo všetko digitalizácia ponúka. Veľké firmy dominujú v oblasti pripravenosti na digitalizáciu, zatiaľ čo malé a stredné firmy výrazne zaostávajú. Príkladom podpory môžu byť európske digitálne inovačné huby, tzv. EDIH, ktorých cieľom je poskytovať kompletné, aj poradenské služby pre malé a stredné priemyselné podniky,“ povedal M. Morháč.
O aktuálnom stave a potenciáli robotiky v slovenskom priemysle účastníkom podujatia porozprával prof. František Duchoň z Fakulty elektrotechniky a informačných technológií zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. „Slovensko sa v poslednom období výrazne neposunulo, pokiaľ ide o nasadzovanie nových priemyselných robotov. Ich nasadzovaniu bránia v prvom rade zdroje financovania. Druhým častým dôvodom sú ľudské kapacity. Pomôcť môžu aj spomínané európske digitálne inovačné huby, ako je EXPANDI 4.0, v rámci ktorých sa podnikom predstavia dnes dostupné technológie a ukáže sa im, čo všetko dokážu. Kľúčovou informáciou je, že tieto služby sú poskytované bezodplatne,“ povedal F. Duchoň.
Konferencie sa zúčastnil prof. Johannes Schilp z Katedry digitálnej výroby Univerzity v Augsburgu a Frauhoferovho inštitútu pre technológie odlievania, kompozitov a spracovania s prednáškou Pridaná hodnota využitia digitálnych dvojčiat a AI v priemyselných prípadoch. Prednášku o novej generácii malých a stredných podnikov v prebiehajúcej digitálnej a zelenej transformácii viedol Mário Lelovský z Národnej koalície pre digitálne zručnosti a povolania SR.
Riešenia z praxe nemeckých spoločností predstavili Batix Software, EVO Informationssysteme, Framence, Igel Technology, Infodas, On Robot a SW Machines.