Obr. Slávnostné otvorenie EMO Hannover 16. septembra 2019. Zľava: Adel Al-Saleh, člen predstavenstva Deutsche Telekom AG, Andreas Scheuer, spolkový minister dopravy a digitálnej infraštruktúry, Carl Martin Welcker, generálny komisár EMO Hannover, Stephan Weil, predseda vlády Dolného Saska a Dr. Roland Feichtl, prezident CECIMO.
„Digitalizácia a vytváranie sietí boli v posledných rokoch predmetom mnohých diskusií, ale teraz sa konečne zavádzajú do výrobných procesov,“ hovorí Carl Martin Welcker na úvodnej tlačovej konferencii v Hannoveri. Továrne sa stávajú inteligentnými, stroje a nástroje sa stávajú inteligentnými. Komunikujú medzi sebou a zvyšujú výrobu na novú úroveň kvality. Mnoho vystavovateľov prišlo v tejto súvislosti s novinkammi. Len na webovej stránke EMO existuje viac ako 2000 prístupov k výrazu „Industry 4.0“.
EMO Hannover predstavuje riešenia tých najdôležitejších problémov
C.M Welcker vidí veľké výzvy a príležitosti vyplývajúce z prechodu automobilového priemyslu - najväčšieho zákazníka v tomto odvetví. "Elektrifikácia sa neudeje cez noc. Naopak, na ceste bude stále veľa optimalizovaných vozidiel na fosílne palivá, buď s čisto spaľovacími motormi alebo hybridnými pohonmi," uviedol. Zavedenie nových technológií pohonov bezpochyby povedie k zmenám v jednotlivých výrobných procesoch. Generálny komisár EMO je však pevne presvedčený, že je potrebné nájsť vysoko diferencované riešenia, ktoré uspokoja veľmi rozdielne potreby automobilov, úžitkových vozidiel, motocyklov, lietadiel, lodných motorov, mobilných strojov a elektronických bicyklov. Ak chceme dosiahnuť ambiciózne ciele v oblasti klímy CO2, je o to dôležitejšie zdvojnásobiť naše úsilie pri hľadaní nových typov pohonov a zabezpečiť, aby v každom prípade zvíťazilo najlepšie riešenie.
Vedci FEV Consulting vypočítali, že úplne elektrické vozidlá budú mať do roku 2030 19% -ný podiel na svetovom trhu. To sa týka 118 miliónov nových registrácií, ktorých celkový počet sa neočakáva výrazným spôsobom vyšší v porovnaní s rokom 2017. Hovoria tiež o 64% znížení pridanej hodnoty vo výrobnom procese pre čisté elektrické pohony a o 24% vyššej pridanej hodnote pre hybridné pohony.
V tomto scenári môžu byť akékoľvek straty vo výrobe potenciálne kompenzované novými požiadavkami. Zlepšenie účinnosti zvyšných spaľovacích motorov a prevodových systémov vo forme optimalizovaných povrchov, zníženie emisií hluku, ochrana proti opotrebovaniu komponentov (čo je v hybridoch intenzívnejšie v dôsledku prepnutia z elektrického na režim spaľovania pri vysokých rýchlostiach) a zmena vyhotovenia brzdových systémov (vyžaduje sa z dôvodu vysokej hmotnosti batérie): všetky tieto faktory si vyžadujú nové alebo zmenené výrobné procesy. Okrem toho na celoštátnej úrovni vyvstáva požiadavka inštalácie zariadení na rýchle nabíjanie. Nové výrobné systémy budú potrebné aj na výrobu kľúčových elektrických komponentov, ako sú batérie, trakčné motory a výkonová elektronika.
Udržateľnosť je základom obchodného modelu odvetvia obrábacích strojov
Bez použitia inteligentných technológií nebude v konečnom dôsledku možné dosiahnuť ambiciózne ciele ochrany životného prostredia do roku 2030. Pri akomkoľvek zvážení takéhoto pokroku sa pozornosť vždy zameriava na priemyselnú výrobu, a teda na obrábacie stroje ako „akčné členy“. Existujú požiadavky na nižšiu úroveň spotreby energie a materiálu, vyššiu účinnosť procesov spojených s vyššou kvalitou produktu. „Nástrojársky priemysel v skutočnosti do tohto celého procesu tiež významne prispieva, pretože jeho obchodný model je priamo zameraný na efektívnosť a predchádzanie vzniku odpadu,“ zdôrazňuje Welcker.
Toto priemyselné odvetvie by nemalo taký medzinárodný úspech, ak by nebolo schopné spracovávať stále nové materiály - napríklad odľahčené konštrukcie v automobilovom priemysle - a zaviesť energeticky efektívnejšie procesy odstránením celých krokov spracovania, napr. kombináciou viacerých procesov do jedného stroja. V rámci Priemyslu 4.0 sa v súčasnosti vedie veľa diskusií o „digitálnych dvojčatách“. Tie umožňujú, aby boli stroje, komponenty a procesy navrhnuté v počítači optimalizované pred použitím akýchkoľvek skutočných materiálov vo výrobe. Výroba energie, či už konvenčná alebo regeneračná, si nakoniec vyžaduje aj sofistikovanú technológiu výroby.
Udržateľnosť bola vždy kľúčovým faktorom pri konštrukcii samotných obrábacích strojov. Odvetvie obrábacích strojov splnilo požiadavky EÚ v rámci svojho úsilia o vytvorenie obehového hospodárstva (s uzavretým cyklom): energeticky a zdrojovo efektívna výroba, dlhá životnosť, stimuly pre obnovu, modernizácia riadiacich systémov, druhý a tretí život pre výrobky. Vďaka tomu je ideálnym príkladom toho, ako implementovať riadenie recyklácie.
Od 16. do 21. septembra 2019 sa na EMO Hannover 2019 zameriavajú medzinárodní výrobcovia výrobnej technológie na inteligentné inžinierstvo. V rámci hesla „Inteligentné technológie ako motor výroby zajtrajška!“ predstaví svetový popredný veľtrh pre kovopriemysel celú šírku pásma modernej technológie spracovania kovov, ktorá je srdcom každého priemyselného výrobného procesu. Veľtrh predstaví najnovšie stroje a efektívne technické riešenia, služby podporujúce výrobky, udržateľnosť vo výrobnom procese a ešte oveľa viac.
EMO Hannover sa zameriava predovšetkým na obrábacie a tvárniace stroje, výrobné systémy, vysoko presné nástroje, automatizované toky materiálov, výpočtovú techniku, priemyselnú elektroniku a príslušenstvo. Obchodní návštevníci EMO pochádzajú zo všetkých hlavných sektorov priemyslu, ako sú výrobcovia strojov a zariadení, automobilový priemysel a jeho dodávatelia komponentov, letecký a kozmický priemysel, presná mechanika a optika, stavba lodí, lekárska technika, výroba nástrojov a zápustiek, oceľ a ľahká konštrukcia. EMO Hannover je najdôležitejším medzinárodným miestom stretnutí špecialistov na výrobné technológie na celom svete.