Potrebujeme lepší manažment bezpilotnej prevádzky
Prvý tematický blok začala videopozdravom Maria Algar Ruiz, hlavná manažérka EASA Drones Programme, ktorá zdôraznila potrebu jednotného prístupu všetkých členských štátov EÚ k problematike dronov. Prednášajúci hovorili o možnostiach štandardizovaného spôsobu riadenia bezpilotnej prevádzky, pričom uviedli aj príklady z praxe a venovali sa aj téme systémov prepojenia pilotovanej a bezpilotnej prevádzky. Nutnosť takéhoto systému demonštroval aj Štefan Dusza z LPS SR na aktuálnych číslach, z ktorých vyplývalo, že až 96 % letov dronov v okruhu bratislavského letiska sa nevykonáva v súlade s platnou legislatívou, čím sa výrazne zvyšuje riziko zrážok a kolízií. Ing. Marek Náhlik, riaditeľ spoločnosti R-SYS, s. r. o., vo svojej prezentácii predstavil perspektívy autonómnej vzdušnej prepravy.
Bezpečnosť na prvom mieste
Bezpečná prevádzka bezpilotných prostriedkov a ich plná integrácia do civilného letectva bude možná len vtedy, keď budú všetci účastníci vzdušného priestoru viditeľní pre navigačné služby aj navzájom. O technologických riešeniach tejto výzvy hovorili viacerí prezentujúci v súvislosti so sieťovou a priamou diaľkovou identifikáciou (Remote ID). Ako pomáhajú drony v boji s požiarmi, prírodnými katastrofami či pri hľadaní stratených osôb, demonštrovali viacerí prednášajúci zo záchranných zložiek.
Drony prispievajú k rozvoju priemyslu a služieb
V dnešnej dobe je už ťažké nájsť oblasť, v ktorej by drony nenašli svoje uplatnenie. Príkladmi odvetví, kde spôsobili doslova revolúciu, sú geodézia, kartografia a poľnohospodárstvo. Vďaka technologickému vývoju UAS (Unmanned Aerial System), senzoriky a postprodukčných softvérov sa citeľne zvýšila efektivita a presnosť získavania a spracovania dát. Ukázali to aj viacerí prednášajúci vo svojich prezentáciách, ktoré obsahovali príklady z praxe a porovnania technológií LIDAR a fotogrametria.
Ďalšou témou, ktorú otvorila konferencia DRONTEX, bola Urban Air Mobility – nová úroveň mestských leteckých služieb zahŕňajúcich napríklad prepravu tovaru či osôb dronmi.
Výskum otvára ďalšie možnosti
Posledný programový blok konferencie sa venoval výskumným projektom na Slovensku a v Čechách. Zarezonovala najmä téma autonómnych operácií, ktoré umožňujú plánovaný pohyb dronov po vzdušných trasách bez priamej pilotáže. Takéto BVLOS (lety bez vizuálneho kontaktu) operácie otvoria dvere pokročilému využitiu dronov napríklad pri prevoze zdravotníckeho materiálu, automatizovaných inšpekciách v energetike, výskume počasia či letoch skupín dronov zabezpečujúcich monitoring zemského povrchu.
Prínosy konferencie
Konferencia DRONTEX 2022 otvorila mnohé aktuálne témy týkajúce sa využiteľnosti dronov pri zefektívňovaní činností v priemysle a službách, poukázala na potrebu riešenia bezpečnosti bezpilotných operácií a načrtla aj riešenia, ktoré sa v rôznych fázach realizujú na Slovensku a v EÚ.
„Konferencia predstavila rôzne projekty posúvajúce hranice využiteľnosti dronov pre dobro spoločnosti a zároveň definovala bezpečnostné výzvy spojené s bezpilotnou prevádzkou. V neposlednom rade sme sa snažili vytvoriť priestor na stretnutie a networking odborníkov, čo môže viesť k vzniku spolupráce a projektov smerujúcich k udržateľným, ekologickým a efektívnym riešeniam,“ povedal Rastislav Sopko, riaditeľ Asociácie Mám dron.
Spracované podľa tlačovej správy Asociácie Mám dron.