Kategória Stopár, ktorá je na súťaži už od jej prvého ročníka, znova zaskočila nielen nováčikov, ale i skúsených súťažiacich. „Z celkového počtu sedem súťažiacich robotov len dva dokázali prejsť celú našu dráhu, hoci bola oproti minulému ročníku o čosi jednoduchšia. Napriek tomu však mnohé roboty zápasili najmä z prekážkou na dráhe a nedokázali ju spoľahlivo obísť. Veľkú smolu mal robot HaloWorld Stopár, ktorý sa vo finálnej jazde zachytil ozdobným krytom v tvare ozubeného kolesa o prekážku a nedokázal sa už vyslobodiť. Znova sa potvrdzuje, že v technike často rozhodujú o úspechu aj najmenšie detaily,“ skonštatoval jeden z organizátorov súťaže Ing. Richard Balogh z FEI STU Bratislava.

Palmu víťazstva si napokon odniesol najrýchlejší a najspoľahlivejší robot Kognitívny Pathfinder, ktorý priviezol na súťaž tím študentov Jozef Ševčík, Jelena Epifanic, Hana Hornáčková a Dario Lamaj z Univerzity Komenského v Bratislave. Súťažnú dráhu prešiel oboma smermi za 58,4 sekundy. Na druhom mieste sa umiestnil robot Maják, ktorý vytvorili v klube Amavet 808 v Partizánskom Jakub Gallik a Adam Žuži.

Naša unikátna kategória Sklad kečupov, kde roboty súperia o plechovky s paradajkovým pretlakom, tento rok vyzerala beznádejne, prihlásený bol totiž len jeden súťažiaci. Napokon sa však na poslednú chvíľu prihlásil ešte jeden robot a tak sme mohli sledovať napínavý súboj, z ktorého víťazne vyšiel Smotana autorov Tomáš Volna, Andrej Siekeľ a Nikolas Buček z Martina. Avšak aj porazený robot Mamut (Amavet klub 808, Jakub Gallik, Adam Žuži) z Partizánskeho sa s nástrahami vyrovnal so cťou, od úspechu ho delilo naozaj málo.

V tretej súťažnej kategórii s názvom Voľná jazda môžu súťažiaci predviesť akýkoľvek robotický projekt. Porotcov najviac zaujal robot MARVIN – Mobile Autonomous Robotic Vehicle with INtelligence Michala Lajčiaka z Trenčína. Okrúhla platforma so štyrmi všesmerovými kolesami riadená mikropočítačom Raspberry Pi slúži na vývoj algoritmov a vďaka bohatému senzorovému vybaveniu možno skúšať aj navigáciu na základe spracovania obrazu a ďalšie pokročilé metódy.

Ako druhý sa umiestnil model ženijného pásového vozidla Sofia 2, ktorý postavili Matúš Oravkin, Nicolas Bučko a Matúš Ševčík z Martina. Obrovská konštrukcia skladacieho mosta naozaj pôsobila impozantným dojmom. Tretie miesto obsadil vlastnoručne vytvorený a na 3D tlačiarni vytlačený model RC autíčka HaloWorld model H, ktorý postavili Matúš Hodek, Šimon Vizner, Roman Bednárik a Martin Supek z Bratislavy. Divákov zaujal aj z Lega postavený verný model stíhača tankov Jagdpanzer 38(t) Hetzer autorov Henrik Mochňák, Richard Hlubeň, Martin Krajňák, Adrián Pasečiak a Šimon Pavel z Prešova.

Podujatie by sa nedalo uskutočniť bez podpory našich verných sponzorov – firiem Alef, AVIR, Airvolute, Aston ITM, Elso a TechFun, ktoré aj venovali do súťaže ceny pre účastníkov. Už teraz sa rozbiehajú prípravy na ďalší ročník, ktorý sa uskutoční znova na FEI STU v Bratislave a veríme, že znova s väčším počtom kategórií.

Ing. Richard Balogh
organizátor súťaže Istrobot
richard.balogh@robotika.sk