Poslaním konferencie bolo ukázať verejnosti a mladým ľuďom reálne a významné postavenie elektrotechniky vo výrobnej a konštruktérskej praxi a v spotrebnej sfére v nadväznosti na bohatú minulosť elektrotechniky na Slovensku a poukázať na perspektívu pôsobenia v tejto oblasti. Cieľom konferencie bola aj propagácia elektrotechniky a posilnenie záujmu mladej generácie o štúdium elektrotechniky na stredných odborných a vysokých školách.
Otvoreniu vedeckej konferencie predchádzalo slávnostné udelenie Ceny primátorky mesta Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. Ocenenie z rúk primátorky Banskej Štiavnice Nadeždy Babiakovej prevzal dekan FEI STU v Bratislave profesor Miloš Oravec.
Vedeckú konferenciu otvoril predseda organizačného výboru profesor František Janíček. Vo svojom príhovore zdôraznil, že technické univerzity na Slovensku dlhodobo hľadajú spôsoby, ako zvýšiť záujem stredoškolákov o technické smery štúdia, keďže dopyt podnikovej sféry po absolventoch techniky výrazne prekračuje počty záujemcov o štúdium na týchto školách. Na slávnostnom otvorení vedeckej konferencie sa zúčastnila štátna tajomníčka MŠVVŠ SR Oľga Nachtmannová. Vo svojom príhovore sa obrátila aj na prítomných študentov, pričom ich vyzvala, aby sa pri výbere vysokoškolského štúdia orientovali na prírodovedné a technické smery, kde sú veľké predpoklady uplatnenia absolventov v praxi.
Dekan FEI STU v Bratislave profesor Miloš Oravec vo svojom príhovore poukázal na poslanie fakulty, ktorú zastupuje, a tým je najmä poskytovanie kvalitného vzdelávania na báze slobodného vedeckého bádania a tvorivej výskumnej práce.
Primátorka mesta Banská Štiavnica Nadežda Babiaková vo svojom príhovore vyzdvihla úlohu technických škôl pri formovaní Banskej Štiavnice a celého regiónu a poukázala na pokračovanie tradície Banskej a lesníckej akadémie najmä so zameraním na vzdelanie.
V rámci plenárnych prednášok počas slávnostného otvorenia vedeckej konferencie zazneli vyžiadané prednášky profesora Ivana Makovínyho Elektrotechnika na Baníckej a lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici, akademika Štefana Lubyho na tému Tranzistor – Mikroelektronika – Nanoelektronika – Globálne súvislosti a profesora Juraja Sinaya, prezidenta Zväzu automobilového priemyslu SR, Automobil ako mechatronický systém – súčasnosť a budúcnosť z pohľadu automobilového priemyslu. Program vedeckej konferencie pokračoval prednáškami v jednotlivých v sekciách – historické súvislosti elektrotechniky s inými odvetviami, história vrátane osobností elektrotechniky a výučba a budúcnosť elektrotechniky.
Tematické okruhy jednotlivých sekcií vedeckej konferencie zahŕňali historické súvislosti elektrotechniky s inými odvetviami, významné historické osobnosti elektrotechniky na Slovensku a aj nové smery vo vzdelávaní. Vývoj odvetví elektrotechniky na Slovensku predstavili často ich tvorcovia, napríklad akademik Ivan Plander, ktorý je nestorom zavádzania mikropočítačov v priemysle. Do diskusie aktívne vstupovali aj odborníci z publika, medzi nimi aj hostia, ktorí pôsobili veľkú časť profesionálneho života v zahraničí a prišli sa podeliť o svoje skúsenosti.
Veľmi významnou súčasťou vedeckej konferencie bola študentská sekcia Technické školstvo – otvorená brána pre mladých. Hlavným cieľom tejto sekcie okrem skúmania histórie elektrotechniky bola podpora študentov a pedagógov stredných škôl so zameraním na elektrotechniku. Študenti stredných priemyselných a odborných elektrotechnických škôl predstavili v rámci vlastnej sekcie výsledky svojej tvorivej činnosti a projekty, medzi ktoré patrili robot NAO, laminárna fontána, cezbariérová detekcia pohybu, záchranné vozidlo, solárny dom bez elektrickej prípojky, kamerový stabilizátor, inteligentná inštalácia s PLC, informačný mobiliár, fúzny reaktor, meranie na zdroji napätia, EGGBOT – vajíčko maľovač, automatizovaný e-shop, kompenzátor účinníka a ďalšie projekty, ktoré vyvinuli a zostrojili študenti pod vedením svojich učiteľov a majstrov odborného výcviku. Práce študentov ocenili aj dekani Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave a Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline, ktorí boli prítomní na všetkých prezentáciách študentských projektov.
Súčasťou prezentácií v študentskej sekcii Technické školstvo – otvorená brána pre mladých boli aj významní odborníci z praxe z oblasti energetiky, automatizácie a automobilového priemyslu, s ktorými študenti diskutovali.
Organizátori pripravili účastníkom a hosťom konferencie okrem účasti v sekciách aj spoločenský program – návštevu Slovenského banského múzea. Účastníci mali možnosť prezrieť si najrozsiahlejšiu expozíciu o banskej technike Kammerhof – Baníctvo na Slovensku.
Príprava vedeckej konferencie bola možná aj vďaka finančnej, vecnej a mediálnej podpore partnerov. Osobitná vďaka patrí hlavnému partnerovi, Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústave, a. s., a ďalším partnerom, ktorými boli sféra, a. s., SIEMENS, s. r. o., Západoslovenská distribučná, a. s., DATALAN, a. s., Stredoslovenská energetika, a. s., Slovenské elektrárne, a. s., IFT InForm Technologies, a. s., LiV ELEKTRA, a. s., Murat, s. r. o., a spoločnosť SEDITA. Poďakovanie patrí aj mediálnym partnerom, ktorí pomohli pri propagácii konferencie.
ATP Journal ako jeden z mediálnych partnerov vám v nasledujúcich vydaniach prinesie niektoré vybrané príspevky, ktoré odzneli na konferencii a zaujali redakciu.
Poďakovanie
Tento článok vznikol vďaka podpore v rámci OP Výskum a vývoj pre projekt Zvyšovanie energetickej bezpečnosti SR, ITMS 26220220077, spolufinancovaného zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Ing. Milan Perný, PhD.
milan.perny@stuba.sk
Ing. Juraj Kubica, PhD.
juraj.kubica@stuba.sk
Mgr. Miriam Szabová
miriam.szabova@stuba.sk