Posledný ročník s osobnou účasťou sa konal v roku 2019, a preto riešili aj samotní organizátori pri príprave tohtoročného vydania niekoľko otáznikov. Nakoniec však všetko dopadlo nad očakávanie. „Aj na naše prekvapenie sme zaznamenali výrazne zvýšený záujem o toto naše podujatie. V porovnaní s rokom 2019 bol nárast účastníkov vyšší až o dvadsať percent, čo nás samozrejme veľmi potešilo,“ uviedol na margo podujatia Ing. Marián Hrica, obchodný riaditeľ divízie Digital Industries Sales spoločnosti Siemens, s. r. o. „V dnešnej dobe internetu a sociálnych sietí sa oplatí organizovať výstavu s reálnymi produktmi asi len vtedy, keď ľudia majú záujem prísť a využiť možnosť odskúšať si ich funkcie priamo na mieste a odkonzultovať s našimi špecialistami otázky a úlohy, ktoré aktuálne pri svojej práci riešia,“ dodal.

Na podujatí sa zúčastnila široká paleta odborníkov z celého Slovenska takmer zo všetkých priemyselných odvetví a typov koncových zákazníkov, integrátorov a distribútorov. Zastúpené boli také odvetvia ako automobilový, cementárenský, papierenský, hutnícky či potravinársky priemysel.

Účastníci si v rámci prednáškových blokov mali možnosť vypočuť príspevky na odborné témy, ale hlavne sa oboznámili s novinkami, ako napr. redundantný bezpečnostný systém S7-1518HF v prostredí TIA Portal, nová éra tvorby vizualizácie v TIA Portal – WinCC Unified, Unified Comfort Panel – výkonný operátorský panel s podporou funkcionality edge, či s novinkami z priemyselných sietí, ako je základ kybernetickej bezpečnosti.

Spoločnosť Siemens neobišla ani všadeprítomnú tému digitalizácie, pričom účastníkov oboznámila s možnosťami edge v produktovom portfóliu a predviedla živú ukážku digitálneho dvojčaťa (S7-1500 + OPC UA + Process Simulate). Návštevníci sa v rámci tém spadajúcich do konceptu Priemyslu 4.0 zaujímali najmä o virtuálne uvádzanie zariadení do prevádzky (virtual commissioning), zber a vyhodnotenie údajov a ich prenos do cloudovej infraštruktúry, ako aj o riadenie spotreby rôznych druhov energií.

Z oblasti techniky pohonov si vyslúžil záujem účastníkov nový pohonný systém pre decentrálne aplikácie SINAMICS G115D. V rámci témy digitalizácie bol prezentovaný systém na vzdialený monitoring asynchrónnych motorov (SIMOTICS CONNECT 400 a SIDRIVE IQ Fleet – Health Monitoring for Low Voltage Motors) aj s online ukážkami.

Podujatie podľa organizátorov nadmieru splnilo ich očakávania. „Okrem toho, že slovenskí technici mali možnosť zoznámiť sa už vopred s novinkami, ktoré prezentovala naša materská spoločnosť na medzinárodnej výstave Hannover Messe až v júni, vidím veľký prínos v tom, že sa opäť stretli najlepší technici z celého Slovenska a mali možnosť porozprávať sa o svojich technických riešeniach, ale aj o osobnom živote. Dosť intenzívne rezonovala v rozhovoroch súčasná situácia, hlavne nedostatok materiálu pre ich riešenia, a obavy z budúcnosti. Verím tomu, že také vysoko kvalitné zázemie slovenských technikov, ich adaptabilita a odhodlanie nájsť nové riešenia prekonajú aj tieto ťažké časy,“ uzavrel M. Hrica.

-tog-