Revolučný dopravníkový systém
Spoločnosť B&R Industrie-Elektronik patrila už tradične k jednému z najväčších vystavovateľov. Svojim partnerom a návštevníkom prezentovala množstvo inovatívnych riešení, takže prvýkrát mali možnosť pozrieť si, ako možno skombinovať revolučný systém na manipuláciu s produktmi ACOPOStrak s tradičnými pásovými dopravníkmi.
To prináša veľkú flexibilitu v podobe inteligentného dopravného systému ACOPOStrak a cenovo dostupných klasických pásových dopravníkov – čo predstavuje najlepšie riešenie pre ďalšiu nákladovo úspornú zákaznícku výrobu. Preprava produktov sa môže uskutočňovať klasickým pásovým dopravníkom – okrem stanice, kde sa produkty zákaznícky upravujú. A to je priestor na nasadenie ACOPOStrak. Vzhľadom na to, že obidva systémy využívajú rovnaké vodiace lišty, prechod medzi obidvomi dopravníkmi je úplne bezproblémový. Systém ACOPOStrak možno využiť v nových aj existujúcich prevádzkach.
Medzi ďalšími 70 produktmi a riešeniami, ktoré B&R predstavila na tohtoročnom veľtrhu, nechýbali ani mappView – nástroj, ktorý unikátnym spôsobom integruje webové technológie priamo do vývojového prostredia –, pokročilé trojosové servopohony ACOPOS P3, nová úroveň bezpečnosti prostredníctvom riešenia SafeLOGIC-X či ultrarýchla technológiu reACTION TECHNOLOGY, vďaka ktorej možno v priemyselných aplikáciách dosiahnuť reakčný čas pod 1 µs.
Inteligentné snímače odomykajú potenciál digitalizácie procesov
V stánku spoločnosti Endress+Hauser Messtechnik sa mohli návštevníci zoznámiť s tým, ako im môže táto spoločnosť pomôcť pri nasadzovaní riešení priemyselného internetu vecí. Spolu so svojimi zákazníkmi a technologickými partnermi pracuje na odomykaní nového potenciálu s využitím digitalizácie – inteligentných snímačov, riešení a služieb v rôznych typoch aplikácií. Okrem samotnej digitalizácie sa spoločnosť na tohtoročnom veľtrhu sústredila na prezentáciu nových produktov a ďalších inovácií. Funkčné vylepšenia Heartbeat umožňujú konkrétnu implementáciu prediktívnej údržby. TrustSens, celosvetovo prvý snímač teploty so samokalibráciou, ponúka používateľom vysoký stupeň prevádzkovej spoľahlivosti a dostupnosti systému práve vďaka automatizovanej inline samokalibrácii. Pre používateľov, ktorí potrebujú cenovo úsporné riešenie prevádzkového merania pre základné aplikácie, predstavila spoločnosť prietokomer malých rozmerov Picomag.
Vyznačuje sa jednoduchým pripojením do prevádzky a k iným systémom (Bluetooth), pričom využíva zbernicu I/O-Link, a to všetko za priaznivú cenu. Predstavená bola aj ďalšia novinka – prietokomery Proline 300/500 určené pre široké spektrum aplikácií. Vďaka komunikácii cez Wi-Fi a možnosti odosielania diagnostických parametrov sú pripravené pre riešenia Priemyslu 4.0 a garantujú vysokú spoľahlivosť procesu. Ich súčasťou sú aj technológie HistoROM na správu a riadenie údajov, ako aj už spomínaná technológia Heartbeat. Ďalšími prezentovanými novinkami boli prietokomery Promass A 300 na meranie najmenších prietokov či snímač teploty iTHERM TrustSens TM371 s funkciou samokalibrácie.
Supravodivosť na niekoľko spôsobov
Supravodivý pohon, riešenie na bezdotykové meranie, internet vecí, inteligentná továreň či kyberfyzikálne systémy – to všetko predstavila na tohtoročnom veľtrhu v Hannoveri spoločnosť FESTO AG. Poznávacím znamením novinky s názvom SupraMotor je dlhá životnosť bez prehrievania.
Ide o supravodivý kompaktný motor s vysokým krútiacim momentom a trvalým elektrickým systémom priameho chladenia. Motor pracuje s obzvlášť vysokou účinnosťou pri nízkej rýchlosti a veľmi vysokom krútiacom momente. Ak je pripojená záťaž, pohon nevyužíva žiadnu energiu ani pri maximálnom zádržnom krútiacom momente. Ďalšou prezentovanou novinkou bolo bezdotykové meranie využívajúce supravodivosť. Systém SupraSensor dokáže merať rôzne fyzikálne veličiny, napr. hmotnosť, hustotu, viskozitu či teplotu. Medzi novinkami nechýbali ani riešenia na elektrické a pneumatické pripojenie s možnosťou prispôsobenia pre konkrétnu aplikáciu, systémy na predspracovanie vzduchu, snímače, ventily a ventilové ostrovy, elektromechanické a pneumatické pohony a akčné členy.
Od náradia až po priemyselný cloud
Spoločnosť ponúkla návštevníkom novinky a riešenia v jedenástich kategóriách, a to od nástrojov a náradia až po priemyselné cloudové riešenie. Úzke spojenie s touto prestížnou výstavou dokazuje spoločnosť Phoenix Contact nielen svojou geografickou blízkosťou, ale aj tým, že sa na nej zúčastňuje nepretržite už viac ako 60 rokov. Tento rok dominovali v stánku riešenia, ktoré demonštrovali pripravenosť spoločnosti na výzvy digitalizácie a Priemyslu 4.0. Návštevníci sa zoznámili napr. s technológiou PLCnext. Tá umožňuje pracovať na jednom riadiacom programe viacerým vývojárom súčasne, nezávisle jedného od druhého, pričom každý môže pracovať v inom programovacom jazyku. Takto možno vytvárať aj tie najzložitejšie aplikácie rýchlo, s výhodami PLC sveta a otvorenosťou a prispôsobiteľnosťou technológie PLCnext.
Priemyselné cloudové riešenie Proficloud predstavuje inteligentné zabezpečovanie zosieťovaných obchodných procesov, vecí, zariadení, komponentov a ľudí. Je to riešenie založené na koncepte priemyselného internetu vecí. Proficloud umožňuje vytvárať flexibilné, optimalizované procesy a integráciu aplikácií iných výrobcov. Medzi ďalšími prezentovanými riešeniami boli prepäťové ochrany a odrušovacie filtre, napájacie zdroje a UPS, modulárne svorkovnicové systémy či systémy káblovania pre snímače a akčné členy.
Prvý skutočne bezpečný uchopovač
Inteligentné uchopovanie, Priemysel 4.0, spolupráca človek – robot a digitalizácia – to boli najhorúcejšie témy, ktoré vo svojom stánku prezentovala spoločnosť SCHUNK. Nový bezpečný priemyselný uchopovač SCHUNK EGP-C je prvým uchopovačom, ktorý získal certifikáciu a schválenie od Nemeckého úradu pre úrazové poistenie (DGUV) na spoluprácu s človekom podľa normy ISO/TS 15066.
Ďalším ťahákom spoločnosti SCHUNK boli nové 24 V komponenty určené najmä na montážnu automatizáciu. Celý systém možno jednoducho a rýchlo individuálne vyskladať z modulov. Tieto bezúdržbové komponenty zvyšujú dostupnosť strojných zariadení a kvantitu výroby, pretože nemajú takmer žiadne časti, ktoré by sa opotrebovávali. To zaručuje plánovateľnosť prevádzkových nákladov a ich celkovú minimalizáciu.
Riešenia pre decentralizáciu
Stánok spoločnosti Murrelektronik sa venoval celému spektru riešení v duchu hesla „Automatizácia sa snúbi s inováciami – inovácie nás poháňajú“. Z nich zaujali napríklad napájací zdroj s režimom prepínania Emparro67 Hybrid predstavujúci novú generáciu elektrického napájania, kde sa napájanie presunulo z hlavného rozvádzača do priemyselnej prevádzky. Spoľahlivú komunikáciu zabezpečuje rozhranie IO-Link. Zapuzdrený zdroj s krytím IP67 s odolným kovovým krytom zaujme najmä svojou vysokou účinnosťou 93,8 %. Zmena napätia z 230 V striedavých na 24 V jednosmerných neprebieha v rozvádzači, ale priamo pri záťaži, preto sú straty znížené na minimum.
Ďalším ťahákom bol nový systém na monitorovanie prúdu Mico Pro. Modulárny systém umožňuje presne prispôsobiť systémy špecifickým požiadavkám. Patentovaný proces vypínania zabezpečuje optimálnu dostupnosť strojov. Systém sa vyznačuje aj zabudovaným konceptom distribúcie potenciálu, čo významným spôsobom znižuje rozsah káblovania v rozvádzači. Návštevníci stánku mali možnosť zoznámiť sa aj so zbernicovým systémom – diagnostickou bránou Cube67, s celým spektrom riešení v oblasti technológií decentralizovaných inštalácií, so sieťovými technológiami, s napájacími zdrojmi či riešeniami pre bezpečnosť strojov a obsluhy.
Zdroj: Hannover Messe, B&R Industrie-Elektronik, Endress+Hauser Messtechnik, Festo, Murrelektronik, Phoenix Contact, SCHUNK
-tog-