Najnovšie trendy

Od riešení, ako je automatizácia celých výrobných závodov, hlasové ovládanie strojov pomocou umelej inteligencie (UI), efektívne využitie vodíka v priemysle až po využitie softvéru na zaznamenávanie a znižovanie uhlíkovej stopy, HANNOVER MESSE ponúkol komplexný obraz technologických možností pre priemysel dneška a zajtrajška. Do centra pozornosti sa dostali aj nové oblasti, akými sú „biologizácia“ ekonomiky a manažment uhlíka. A naberá na obrátkach aj iniciatíva vytvárať suverénne dátové priestory pre malé a stredné priemyselné podniky pod označením Manufacturing X.

Platforma pre začínajúcich podnikateľov

Tohtoročný veľtrh HANNOVER MESSE tiež ponúkol ideálnu platformu pre začínajúcich podnikateľov, ktorí chcú preraziť v priemysle so svojimi riešeniami. Viac ako 300 mladých firiem využilo veľtrh na nadviazanie kontaktu so zástupcami priemyslu. Podporili to cielené sieťové príležitosti veľtrhu a vzdelávacie kurzy. Výmena medzi start-upmi, investormi a priemyselnými spoločnosťami bola oveľa intenzívnejšia ako v predchádzajúcich rokoch, čo organizátorov povzbudilo dať tejto téme na veľtrhu HANNOVER MESSE 2025 ešte väčší priestor.

Záujem zo strany vládnych delegácií

HANNOVER MESSE poslúžil tento rok mimoriadne jedinečným spôsobom ako nosná opora pri stanovovaní agendy hospodárskej politiky. „Na HANNOVER MESSE si politici mohli technologický pokrok doslova ohmatať,“ uviedol Dr. Jochen Köckler, predseda predstavenstva Deutesche Messe AG. „Potenciál technológií, ktoré sú tu vystavené, je obrovský. Môže sa však rozvinúť len pod podmienkou, že celkový politický rámec bude dobre nastavený.“

Konkurenčné náklady na energie, rozširovanie digitálnej infraštruktúry, rýchle schvaľovacie postupy, znižovanie zbytočnej byrokracie a prílev kvalifikovaných pracovníkov boli na prvom mieste pre viac ako 300 delegácií hospodárskej politiky, ktoré veľtrh navštívili. J. Köckler to zhrnul: „Aj tu je dôvod na optimizmus. Diskusie ukázali, že Európa má vôľu a kapacitu bojovať za svoju konkurencieschopnosť a udržať si ju.“

Partnerská krajina Nórsko

Skvelým príkladom celoeurópskej spolupráce bola tohtoročná partnerská krajina Nórsko. Spolkový minister hospodárstva Robert Habeck spolu s nórskym ministrom energetiky Terje Aaslandom predstavili v utorok na veľtrhu plán spolupráce v oblasti vodíka. Nemecko a Nórsko plánujú úzko spolupracovať v oblasti dovozu vodíka z Nórska do Nemecka a vytvorenia potrebnej vodíkovej infraštruktúry do roku 2030. Na výstavisku HANNOVER MESSE spoločnosti z Nórska a Nemecka podpísali zmluvy na prepravu vodíka a skladovanie CO2.

Budúcnosť robotiky je v autonómnosti

Jedným z vrcholov tohtoročného HANNOVER MESSE bol Aplikačný park. Návštevníci si mohli pozrieť inteligentné robotické systémy, zariadenia na autonómne riadenie v prevádzke, najnovšie aplikácie UI v robotike, nástroje na rozpoznávanie obrazu a virtuálne platformy.

Spoločnosť Innok Robotics dodáva autonómne mobilné roboty (AMR) na vnútorné aj vonkajšie použitie. Na HANNOVER MESSE predstavila riešenie INDUROS, autonómne fungujúci mobilný transportný robot, ktorý dokáže prepravovať komponenty a produkty vnútri aj vonku. Nevyžaduje žiadne stavebné úpravy budov alebo vonkajších priestorov. Poradí si s prekážkami, drsným povrchom a dokonca aj s jazdou v poveternostných podmienkach, ako je dážď alebo sneh. INDUROS autonómne pripája a odpája prívesy. Množstvo možností, ako je valčekový dopravník, z neho robí variabilný, autonómny a inteligentný dopravný systém. „Innok Robotics znamená inteligentné autonómne mobilné roboty (AMR), ktoré možno použiť aj v náročných podmienkach. To dopĺňa náš jedinečný softvér Innok COCKPIT™ s našou Innok HYBRID NAVIGATION™,“ uviedol zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Alwin Heerklotz.

Ďalším výrobcom mobilných robotov je N Robotics. Spoločnosť prvýkrát predstavila svoje najnovšie mobilné roboty na tohtoročnom veľtrhu HANNOVER MESSE. Tie sú vybavené pokročilou technológiou UI. Riadiace, hybridné a kráčajúce roboty sa navigujú úplne autonómne aj v tom najťažšom prostredí pomocou senzorových systémov a navigačného softvéru vyvinutého spoločnosťou N Robotics. „Môžeme tak ponúknuť úplne nový typ riešenia na automatizáciu manuálnych procesov, ktoré sú náchylné na chyby v priemyselnom prostredí, ako sú inšpekcie, údržba strojov alebo liniek, vytváranie digitálnych dvojčiat alebo výstupné kontroly a zabezpečenie kvality,“ vysvetlil Elisa Czerski, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti N Robotics.

Spoločnosť Inbolt sa tiež spolieha na UI; jej produkt GuideNOW umožňuje vytvoriť inteligentnejšie priemyselné roboty s adaptívnym navádzaním v reálnom čase s využitím UI a 3D videním na automatizáciu vo všetkých prostrediach a pre všetky aplikácie. Ide napríklad o vyberanie nádob, uťahovanie, lepenie či brúsenie. GuideNOW umožňuje priemyselným robotom robiť autonómne rozhodnutia v akomkoľvek prostredí. Jeho srdcom je riešenie UI, ktoré spracováva 3D dáta stokrát rýchlejšie ako existujúce technológie a je kompatibilné s akýmkoľvek hardvérom. „GuideNOW znižuje náklady na automatizáciu, zvyšuje produktivitu a rozširuje funkčný rozsah robotov. To nastavuje nový štandard pre priemyselnú automatizáciu,“ dodal Marion Szuflak, šéf štábu.

Ďalším vystavovateľom bol ArtiMinds Robotics GmbH, spoločnosť venujúca sa vývoju softvérových riešení na programovanie a riadenie priemyselných robotov, ktorý ponúka individuálne inžinierske služby pre náročné automatizačné úlohy. „Na tohtoročnom veľtrhu HANNOVER MESSE sme ukázali našu odbornosť v oblasti pokročilej robotiky a najmä flexibilnej montáže káblov a konektorov. Pomocou aplikácie na manipuláciu s káblami pomocou robota sme predviedli odolnú detekciu, výber – napájanie a spájanie voľne zavesených, previsnutých vedení a káblov. Riešenie, ktoré sme vyvinuli, je založené na unikátnej kombinácii laserových čiarových skenerov, 2D kamerovej technológie a ovládania sily/krútiaceho momentu, ako aj novo vyvinutých rozhraní a inteligentných funkčných blokov v našom systéme. Softvér na programovanie robotov ArtiMinds RPS je pôsobivým príkladom všestrannosti našich softvérových produktov a nových oblastí použitia v automatizácii založenej na robotoch,“ spresnil Dr. Sven Schmidt-Rohr, výkonný riaditeľ ArtiMinds Robotics.

Ocenenie Mladý technik získala v ženskej kategórii Sahana Shastry

Spoločnosť Deutsche Messe každoročne na veľtrhu HANNOVER MESSE oceňuje mladú odborníčku, ktorá mimoriadnym spôsobom prispela k vedeckým a technickým disciplínam. Tento rok získala toto ocenenie Sahana Shastry, absolventka odboru vesmírne vedy a technológie na univerzite v Brémach. Aktuálne pracuje ako systémová inžinierka v DSI Aerospace so zameraním na veľkokapacitné úložné systémy pre palubnú elektroniku na podporu rozšírenia programu ESA Copernicus.

Ocenenie HERMES Award získala spoločnosť Schunk

Porota zložená z prestížnych odborníkov, ktorej predsedal prof. Dr.-Ing. Holger Hanselka, prezident Fraunhoferovho inštitútu, vybrala na tohtoročné ocenenie projekt spoločnosti Schunk 2D Grasping Kit. Táto aplikačná súprava obsahuje kameru s objektívom, priemyselné PC, na ktorom beží softvér využívajúci umelú inteligenciu (UI), a chápadlo špecifické pre danú aplikáciu. Inovatívny charakter projektu spočíva vo všeobecnom modelovaní variantov komponentov, založenom na UI a prenose do menšieho súboru tréningových údajov, čo skracuje čas potrebný na učenie. Intuitívne používateľské rozhranie umožňuje aj pri meniacich sa podmienkach osvetlenia, farby alebo pozadia spoľahlivé vyberanie a manipuláciu s náhodne usporiadanými a neumiestnenými dielmi z podávacieho dopravného pásu, podnosu alebo prípravného stola. To umožňuje automatizovať opakované triedenie alebo logistické úlohy s malými nákladmi.

Mladí Nemci si odniesli ocenenie HERMES Startup Award

Oceneným produktom je kompaktný snímač od nemeckého startupu Archigas odolný proti vlhkosti na rýchle, presné a spoľahlivé meranie obsahu vodíka. Princíp snímača je založený na pokročilej funkcii merania tepelnej vodivosti na mikročipe a bol vyvinutý v spolupráci s RheinMain University of Applied Sciences. Spoločnosť Archigas vývojom tohto snímača významne prispieva k bezpečnej výrobe, skladovaniu a používaniu vodíka.

Z ceny H2Eco sa tešili v energetickom parku Bad Lauchstädt

V energetickom parku Bad Lauchstädt, ktoré založilo konzorcium siedmich spoločností, sa prvý raz uskutočňuje inteligentná výroba zeleného vodíka z veternej energie, ako aj jeho skladovanie, preprava, marketing a využitie v priemyselnom meradle. Na tento účel sa stavia 50 MW veterná elektráreň a 30 MW veľké zariadenie na elektrolýzu. Okrem toho sa prerobí 25 km dlhý plynovod na zemný plyn a vyrobený vodík sa bude prepravovať do rafinérie v strednom Nemecku. Vodík sa bude skladovať aj v soľnej jaskyni s pracovným objemom plynu 50 miliónov Nm3.

Nasledujúci ročník HANNOVER MESSE 2025 sa bude konať od 31. marca do 4. apríla. Partnerskou krajinou bude Kanada.

-tog-