FESTO predstavil revolúciu v pneumatike
Na tohtoročnom veľtrhu Hannover Messe 2017 predstavila nemecká spoločnosť FESTO celosvetovú novinku Festo Motion Terminal VTEM – prvú pneumatickú automatizačnú platformu. Eberhard Klotz z FESTO AG o novinke povedal: „Festo Motion Terminal je revolučný produkt, ktorý slúži na digitalizáciu pneumatiky. Softvérový riadiaci systém kombinuje funkcionality viac ako 50-tich komponentov.“
Festo Motion Terminal VTEM
Rovnako ako inteligentné telefóny postavili pred desiatimi rokmi na hlavu trh s mobilnými aplikáciami, Festo Motion Terminal obráti hore nohami zabehnuté postupy v automatizácii. Vďaka integrácii mechaniky, elektroniky a softvéru v Festo Motion Terminal sa z pneumatického výrobku stáva skutočný produkt pre Priemysel 4.0 umožňujúci prispôsobiteľnú výrobu. Zmeny pneumatických prvkov a prispôsobenia novým formátom sú riadené zmenami parametrov prostredníctvom aplikácií.
Digitalizovaný pneumatický systém
Festo Motion Terminal je prvá štandardizovaná platforma, z ktorej sa inteligentným prepojením mechaniky, elektroniky a softvéru stáva kyberfyzický systém. Funkcie Festio Motion Terminal sú vytvorené v programe Motion Apps.
Energetická efektivita
Festo Motion Terminal využíva na energeticky efektívnu prevádzku ucelenú koncepciu. Na riadenie hlavných výkonových častí ventilov boli vyvinuté piezoventily s úspornou základnou technológiou. V porovnaní s rozšírenými konvenčnými elektromagnetickými ventilmi je možné spotrebu energie znížiť až o 90 %. Aplikácie „Pohyb ECO“ alebo „Voliteľná úroveň tlaku“ slúžia na výrazné obmedzenie spotreby energie pri energeticky účinnej prevádzke pneumatických pohonov.
Bionický prístup ku kolaboratívnej robotike
Okrem unikátnej celosvetovej premiéry Festo Motion Terminal predstavila skupina Bionic Learning Network z FESTO nové robotické riešenie pre kolaboratívne aplikácie: BionicCobot, ktorého inšpiráciou bol prirodzený pohyb ľudskej ruky; BionicMotionRobot, robot inšpirovaný sloním chobotom a OctopusGripper, nové bionické uchopovacie zariadenie čerpajúce z chápadiel chobotnice. V kombinácii s Festo Motion Terminal sú tieto riešenia jedinečnou ukážkou robotických aplikácií s potenciálom aj v kolaboratívnych operáciách.
Nové koncepty automatizácie budúcnosti
Súčasťou výstavného stánku FESTO s plochou 1 200 m2 boli aj tri nové koncepty pre priemyselné aplikácie využívajúce supravodič: SupraDrive, SupraShaker a SupraLoop. Hlavné využitie týchto aplikácií je hlavne pri bezdotykovej manipulácii a skladovaní. SupraLoop ukázal, ako jednoducho je možné supravodičovú technológiou kombinovať s inými dopravnými systémami. SupraShaker je závesný vibračný systém s možnosťou naklonenia a SupraDrive je dynamický transportný systém s prerušovaným pohybom.
Viac informácií nájdete na https://www.festo.com/vtem/de/cms/motion-terminal.htm
Pilz prezentoval inteligentnú automatizáciu
Na stánku spoločnosti Pilz so sloganom „We automate. Safely” si návštevníci mohli prezrieť ukážku skutočnej spolupráce človek – robot (HRC), ktorá môže byť implementovaná bez bezpečnostných zábran použitím HRC aplikácie kompletne chránenej produktmi Pilz. V ukážke sa nachádzali dva nové produkty z dielne Pilz. Inovatívny systém merania tlaku a sily PROBms Pilz ponúka kompletný balík na validáciu HRC riešení. Súčasťou je aj zariadenie na meranie kolízie, ktoré určuje účinnú silu v prípade zrážky podľa normy ISO/TS 15066.
Bezpečnosť pre Priemysel 4.0
Model inteligentnej továrne predstavil, ako sa dajú vyrábať individualizované produkty flexibilným spôsobom, s nízkymi nákladmi a používateľsky prívetivo. Všetky použité komponenty boli od Pilz, od snímačov cez pohony až po kontrolér. Model obsahoval aj nový produkt od Pilz: elektricky aktivované E-STOP tlačidlo PITestop active. Osvetlenie indikuje, či je v aktívnom alebo pasívnom stave. Môže byť použitý na bezpečné zapnutie alebo vypnutie stroja alebo sekcií závodu v duchu Priemyslu 4.0.
Vizualizačné nástroje pre závod alebo stroje
Inovácie sa dotkli aj oblasti prevádzky a monitorovania. Pilz predstavil na Hannover Messe novú verziu webového vizualizačného softvéru PASvisu. Vďaka rozhraniu OPC UA je možné teraz pripojiť PASvisu k malým kontrolérom PNOZmulti a k iným bežným riadiacim systémom.
SCHUNK získal jednu z najprestížnejších priemyselných cien – Hermes
Firma SCHUNK, líder pre upínaciu techniku a uchopovacie systémy v Lauffene v Nemecku, začala výstavu Hannover Messe 2017 s brilantným úspechom: Na otvorení poprednej svetovej výstavy nemeckou kancelárkou Dr. Angelou Merkelovou a Prof. Dr. Johanne Wanka, bola predstavená inovatívna rodinná firma pri príležitosti ocenenia Hermes 2017, jednej zo svetovo najprestížnejších priemyselných cien.
Spoločnosť získala ocenenie Hermes za „Co-act“ uchopovač SCHUNK JL1, prvý inteligentný uchopovací modul pre spoluprácu človeka s robotom, ktorý priamo komunikuje s ľuďmi. Henrik A. Schunk vidí ocenenie ako míľnik v histórii skupiny spoločnosti: „Môj tím a ja sme hrdí na úspech „Co-act“ uchopovača SCHUNK JL1, ktorý je rozhodujúcim krokom na ceste k vysoko flexibilnej manipulácii pre Priemysel 4.0, a tým aj pre inteligentnú výrobu.“ Po prvýkrát v histórii ocenenia Hermes bola prestížna trofej udelená za uchopovací modul. Cena bola udelená na odporúčanie nezávislej poroty pod vedením Prof. Dr. Dr. h. c. mult. Wolfganga Wahlstera, predsedu správnej rady Nemeckého výskumného centra pre umelú inteligenciu (DFKI).
Inteligentný robotický uchopovač
V rámci najkomplexnejšieho spektra uchopovacích systémov a upínacej techniky s viac ako 11 000 štandardnými komponentami, „Co-act“ uchopovač SCHUNK JL1 definuje vrchol toho, čo je technologicky možné. Kolaboratívny uchopovač bol vyvinutý pre Priemysel 4.0 s funkciami a decentralizovanou architektúrou, ktorá bola navrhnutá podľa smerníc RAMI 4.0. Uchopovací modul používa svoju exponovanú pozíciu „najbližšie k dielcu“ a „najbližšie k človeku“ a takto dosahuje maximálnu efektívnosť a funkčnosť pri spolupráci človeka s robotom.
Komplexné senzorové systémy a umelá decentralizovaná inteligencia, ktoré sú plne integrované v uchopovači, umožňujú neustále zhromažďovať informácie o uchopenom komponente a o prostredí, spracúvať tieto informácie a vykonávať vhodné reakcie na základe konkrétnej situácie. Pre tento účel je uchopovač vybavený inovatívnou kinematikou, ktorá umožňuje obe paralelné a uhlové uchopenia. To umožňuje maximálnu flexibilitu pri manipulácii s alternatívnymi variantmi komponentov. Dotykové snímače na prstoch monitorujú uchopovací proces, čím zabezpečujú spoľahlivosť a nezávisle prispôsobujú parametre uchopenia, aby nedošlo k poškodeniu citlivých komponentov. Špeciálne vyvinuté uchopovacie stratégie umožňujú citlivému uchopovaču prispôsobiť svoje správanie v reálnom čase, v závislosti od toho, či je uchopovaný obrobok alebo možná ľudská ruka.
Decentralizované riešenia pre potravinársky priemysel od Murrelektronik
Murrelektronik na Hannover Messe 2017 posunul latku opäť vyššie: 11 % nárast návštevníkov stánku, 2 politické návštevy, 27 kilogramov kávy, 160 litrov mlieka do kapučína. Návštevníkov na stánku privítali priemyselné riešenia zameraná na mnoho segmentov trhu a decentralizované technológie. Počas veľtrhu sa na stánku zastavil aj komisár EÚ Günther Oettinger, ktorého zaujali inovatívne produkty a koncepty vytvárajúce nové spôsoby prepojenia s Priemyslom 4.0.
Nemecko-japonské ekonomické fórum
Nemecko-japonské ekonomické fórum predstavilo najlepšie postupy pre malé a stredné podniky (MSP). Wolfgang Wiedemann, vedúci predaja a podpory aplikácií, si vymenil nápady s nemeckými a japonskými kolegami počas diskusie o adaptácii Priemyslu 4.0 v rámci MSP, kde zdôraznil vzdialenosť od zákazníka ako vysoko cenenú vlastnosť. Zároveň dodal, že partnerstvo medzi oboma krajinami má vysokú strategickú hodnotu.
Cube67 HD
Inovatívne a spoľahlivé produkty spoločnosti Murrelektronik sú základom najmodernejších inštalačných konceptov naprieč všetkými priemyselnými odvetviami. Na veľtrhu Hannover Messe Murrelektronik uviedol na trh najnovšieho člena rodiny Cube67 Fieldbus: modul Cube67 HD – Hygienic Design. Tento produkt je ideálny na použitie v Zóne 1 potravinárskeho a nápojového priemyslu, keďže tieto moduly prinášajú vstupno-výstupne funkcie na ostrovoch z nehrdzavejúcej ocele.
MindSphere od Siemens ponúka jednoduché riešenie digitálnej transformácie
Spoločnosť Siemens na veľtrhu Hannover Messe 2017 predstavila Mindspere – otvorenú cloudovú platformu a stredobod výkonného IoT operačného systému s analýzou dát, viacnásobnou konektivitou, nástrojmi pre vývojárov, aplikáciami a službami.
V dnešnej dobe údaje a efektívna analýza údajov zvyčajne predstavujú veľký rozdiel medzi úspechom a neúspechom priemyselných podnikov, poskytovateľov infraštruktúry, energetických spoločností a mnohých ďalších priemyselných sektorov. Spoločnosť Siemens teraz ponúka podnikom vo všetkých týchto oblastiach MindSphere – nákladovo efektívnu škálovateľnú cloudovú platformu ako službu (PaaS) pre vývoj aplikácií. Mindsphere, navrhnutý ako otvorený operačný systém pre Internet vecí, umožňuje zlepšiť efektivitu prevádzky tým, že zaznamenáva a analyzuje veľké objemy výrobných údajov.
Poskytuje tak pevný základ pre aplikácie a služby založené na údajoch od Siemens alebo poskytovateľov tretích strán v oblastiach ako je prediktívna údržba, správa energetických údajov a optimalizácia zdrojov.
MindSphere môže byť nasadený takmer okamžite a generuje vývojové prostredie, v ktorom môžu používatelia integrovať svoje vlastné aplikácie a služby. Napríklad strojní inžinieri profitujú zo zvýšenej efektívnosti služieb, nižších nákladov na záruku, a môžu pomôcť pri implementácii nových obchodných modelov. K dispozícii je aj spätná väzba na výskum a vývoj s cieľom zlepšiť produkty. Zvýšená dostupnosť s efektívnejšou údržbou predstavuje MindSphere taktiež ako atraktívnu možnosť pre operátorov vo výrobných závodoch. Otvorené programovacie rozhranie a škálovateľné vývojové prostredie MindSphere pomáha vývojárom aj pri rýchlejšom vývoji vlastných aplikácií.
Ďakujeme spoločnosti FESTO za pozvanie na veľtrh Hannover Messe 2017.